"eól" meaning in Old Irish

See eól in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈeːu̯l/
Etymology: Possibly from Proto-Celtic *itlom (“directions”, literally “means for going”). Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*itlom|lit=means for going|t=directions}} Proto-Celtic *itlom (“directions”, literally “means for going”) Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|eóil||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} eól m (genitive eóil), {{sga-noun|m|eóil}} eól m (genitive eóil) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|eóil}}, {{sga-decl-noun|acc_du=eól+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=eólu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=eól+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=eólaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=eólaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=eól+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=eól|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=eól+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=eóil+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=eól+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=eóil+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=eól|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=eól+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=eólu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=eóil|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|eó|l}} Forms: eóil [genitive], no-table-tags [table-tags], eól [masculine, nominative, singular, stem], eól [dual, masculine, nominative, stem], eóil [masculine, nominative, plural, stem], eóil [masculine, singular, stem, vocative], eól [dual, masculine, stem, vocative], eólu [masculine, plural, stem, vocative], eól [accusative, masculine, singular, stem], eól [accusative, dual, masculine, stem], eólu [accusative, masculine, plural, stem], eóil [genitive, masculine, singular, stem], eól [dual, genitive, masculine, stem], eól [genitive, masculine, plural, stem], eól [dative, masculine, singular, stem], eólaib [dative, dual, masculine, stem], eólaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], eól [mutation, mutation-radical]
  1. direction, guidance Tags: masculine
    Sense id: en-eól-sga-noun-fXC8X5E~ Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 48 52
  2. lore, history Tags: masculine
    Sense id: en-eól-sga-noun-8V2MNIbr Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 48 52
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (topical): Mind
Disambiguation of Mind: 0 0

Download JSONL data for eól meaning in Old Irish (4.6kB)

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "topical",
      "langcode": "sga",
      "name": "Mind",
      "orig": "sga:Mind",
      "parents": [
        "Human",
        "All topics",
        "Fundamental"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "eol"
          },
          "expansion": "Irish: eol",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: eol"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*itlom",
        "lit": "means for going",
        "t": "directions"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *itlom (“directions”, literally “means for going”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly from Proto-Celtic *itlom (“directions”, literally “means for going”).",
  "forms": [
    {
      "form": "eóil",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eóil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eóil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eólu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eólu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eóil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eólaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eólaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "eóil",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "eól m (genitive eóil)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "eóil"
      },
      "expansion": "eól m (genitive eóil)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eóil"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "eól+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "eólu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "eól+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "eólaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "eólaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "eól+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "eól",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "eól+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "eóil+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "eól+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "eóil+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "eól",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "eól+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "eólu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "eóil",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eó",
        "2": "l"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "direction, guidance"
      ],
      "id": "en-eól-sga-noun-fXC8X5E~",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "lore, history"
      ],
      "id": "en-eól-sga-noun-8V2MNIbr",
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeːu̯l/"
    }
  ],
  "word": "eól"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "sga:Mind"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "eol"
          },
          "expansion": "Irish: eol",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: eol"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*itlom",
        "lit": "means for going",
        "t": "directions"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *itlom (“directions”, literally “means for going”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly from Proto-Celtic *itlom (“directions”, literally “means for going”).",
  "forms": [
    {
      "form": "eóil",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eóil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eóil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eólu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eólu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eóil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eólaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "eólaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eól",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "eóil",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "eól m (genitive eóil)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "eóil"
      },
      "expansion": "eól m (genitive eóil)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eóil"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "eól+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "eólu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "eól+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "eólaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "eólaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "eól+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "eól",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "eól+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "eóil+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "eól+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "eóil+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "eól",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "eól+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "eólu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "eóil",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eó",
        "2": "l"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "direction, guidance"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "lore, history"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeːu̯l/"
    }
  ],
  "word": "eól"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "eól"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "eól",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.