"dretel" meaning in Old Irish

See dretel in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Head templates: {{head|sga|noun|||genitive unattested||||||||nominative plural|dretli||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} dretel m (genitive unattested, nominative plural dretli), {{sga-noun|m|?|dretli}} dretel m (genitive unattested, nominative plural dretli) Inflection templates: {{sga-decl-u|dretle|acc_pl=dretliu+H|gen_pl=dretle|nom_pl=dretli+H}}, {{sga-decl-noun|acc_du=dretel+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=dretliu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=dretel+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=dretleaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=dretleaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=dretel+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=dretleo|gen_du2=dretlea|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=dretle+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=dretleo+H|gen_sg2=dretlea+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=dretel+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=dretli+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=dretel|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=dretel+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=dretliu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=dretel|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|d|retel}} Forms: dretli [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], dretel [nominative, singular], dretel [dual, nominative], dretli [nominative, plural], dretel [singular, vocative], dretel [dual, vocative], dretliu [plural, vocative], dretel [accusative, singular], dretel [accusative, dual], dretliu [accusative, plural], dretleo [genitive, singular], dretlea [genitive, singular], dretleo [dual, genitive], dretlea [dual, genitive], dretle [genitive, plural], dretel [dative, singular], dretleaib [dative, dual], dretleaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], dretel [mutation, mutation-radical], dretel [mutation, mutation-nasal], ndretel [mutation]
  1. darling, favorite Tags: masculine, no-genitive
    Sense id: en-dretel-sga-noun-3r-hZbvz Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for dretel meaning in Old Irish (4.4kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "dretel",
            "3": "tretel",
            "4": "treittell"
          },
          "expansion": "Middle Irish: dretel, tretel, treittell",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: dretel, tretel, treittell"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "treiteall"
          },
          "expansion": "Irish: treiteall",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: treiteall"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "dretli",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "dretli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dretliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dretliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dretleo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretlea",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretleo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dretlea",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dretle",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretleaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dretleaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndretel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "dretli",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive unattested",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dretel m (genitive unattested, nominative plural dretli)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "?",
        "3": "dretli"
      },
      "expansion": "dretel m (genitive unattested, nominative plural dretli)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dretle",
        "acc_pl": "dretliu+H",
        "gen_pl": "dretle",
        "nom_pl": "dretli+H"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dretel+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "dretliu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dretel+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "dretleaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dretleaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dretel+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "dretleo",
        "gen_du2": "dretlea",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "dretle+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "dretleo+H",
        "gen_sg2": "dretlea+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "dretel+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "dretli+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "dretel",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dretel+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "dretliu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dretel",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "retel"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "darling, favorite"
      ],
      "id": "en-dretel-sga-noun-3r-hZbvz",
      "links": [
        [
          "darling",
          "darling"
        ],
        [
          "favorite",
          "favorite"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-genitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "dretel"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "dretel",
            "3": "tretel",
            "4": "treittell"
          },
          "expansion": "Middle Irish: dretel, tretel, treittell",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: dretel, tretel, treittell"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "treiteall"
          },
          "expansion": "Irish: treiteall",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: treiteall"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "dretli",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "dretli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dretliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dretliu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dretleo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretlea",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretleo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dretlea",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dretle",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dretleaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dretleaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dretel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndretel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "dretli",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive unattested",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dretel m (genitive unattested, nominative plural dretli)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "?",
        "3": "dretli"
      },
      "expansion": "dretel m (genitive unattested, nominative plural dretli)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dretle",
        "acc_pl": "dretliu+H",
        "gen_pl": "dretle",
        "nom_pl": "dretli+H"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dretel+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "dretliu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dretel+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "dretleaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dretleaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dretel+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "dretleo",
        "gen_du2": "dretlea",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "dretle+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "dretleo+H",
        "gen_sg2": "dretlea+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "dretel+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "dretli+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "dretel",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dretel+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "dretliu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dretel",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "retel"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine u-stem nouns",
        "Old Irish nouns"
      ],
      "glosses": [
        "darling, favorite"
      ],
      "links": [
        [
          "darling",
          "darling"
        ],
        [
          "favorite",
          "favorite"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-genitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "dretel"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "dretel"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dretel",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.