"dommatu" meaning in Old Irish

See dommatu in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈdomadu]
Etymology: From dommae + -tu. Etymology templates: {{af|sga|dommae|-tu}} dommae + -tu Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|dommatad||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} dommatu m (genitive dommatad), {{sga-noun|m|dommatad}} dommatu m (genitive dommatad) Inflection templates: {{sga-decl-t&d|t|dommataid|dommatad|dat_sg2=dommatu|g=m|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=dommataid+L|acc_du2=dommatu|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=dommatada|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=dommataid+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=t-m|dat_du=dommatadaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=dommatadaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=dommataid+L|dat_sg2=dommatu|dat_sg3=|gen_du=dommatad|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=dommatad+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=dommatad|gen_sg2=|gen_sg3=|n=s|nom_du=dommataid+L|nom_du2=dommatu|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=dommataid|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=dommatu|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=dommataid+L|voc_du2=dommatu|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=dommatada|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=dommatu|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|d|ommatu}} Forms: dommatad [genitive], no-table-tags [table-tags], dommatu [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], dommatu [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], dommataid [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], dommatad [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], dommataid [dative, singular], dommatu [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], no-table-tags [table-tags], dommatu [mutation, mutation-radical], dommatu [mutation, mutation-nasal], ndommatu [mutation]
  1. poverty, want Tags: masculine Synonyms: dommetu
    Sense id: en-dommatu-sga-noun-cYrG2enX Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms suffixed with -tu

Download JSONL data for dommatu meaning in Old Irish (4.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "dommae",
        "3": "-tu"
      },
      "expansion": "dommae + -tu",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From dommae + -tu.",
  "forms": [
    {
      "form": "dommatad",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine t-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dommataid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dommataid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndommatu",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "dommatad",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dommatu m (genitive dommatad)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "dommatad"
      },
      "expansion": "dommatu m (genitive dommatad)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "dommataid",
        "3": "dommatad",
        "dat_sg2": "dommatu",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dommataid+L",
        "acc_du2": "dommatu",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "dommatada",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dommataid+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "t-m",
        "dat_du": "dommatadaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dommatadaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dommataid+L",
        "dat_sg2": "dommatu",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "dommatad",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "dommatad+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "dommatad",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "dommataid+L",
        "nom_du2": "dommatu",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "dommataid",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "dommatu",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dommataid+L",
        "voc_du2": "dommatu",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "dommatada",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dommatu",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "ommatu"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms suffixed with -tu",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It is a double sin in his opinion, i.e. the murmuring by them of want, although there remained some of the manna with them upon their satiety, and demanding the meat with faithlessness that God would not give it to them, and [even] that he could not; therefore that is the expectation with testing.",
          "text": "Is peccad díabul lesom .i. fodord doïb di dommatu, ⁊ du·fúairthed ní leu fora sáith din main, ⁊ todlugud inna féulæ ɔ amairis nánda·tibérad Día doïb, ⁊ nach coimnacuir ⁊ issi dano insin ind frescissiu co fochaid.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "poverty, want"
      ],
      "id": "en-dommatu-sga-noun-cYrG2enX",
      "links": [
        [
          "poverty",
          "poverty"
        ],
        [
          "want",
          "want"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "dommetu"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdomadu]"
    }
  ],
  "word": "dommatu"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "dommae",
        "3": "-tu"
      },
      "expansion": "dommae + -tu",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From dommae + -tu.",
  "forms": [
    {
      "form": "dommatad",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine t-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dommataid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dommataid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dommatu",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndommatu",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "dommatad",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dommatu m (genitive dommatad)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "dommatad"
      },
      "expansion": "dommatu m (genitive dommatad)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "t",
        "2": "dommataid",
        "3": "dommatad",
        "dat_sg2": "dommatu",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dommataid+L",
        "acc_du2": "dommatu",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "dommatada",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dommataid+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "t-m",
        "dat_du": "dommatadaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dommatadaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dommataid+L",
        "dat_sg2": "dommatu",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "dommatad",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "dommatad+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "dommatad",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "dommataid+L",
        "nom_du2": "dommatu",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "dommataid",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "dommatu",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dommataid+L",
        "voc_du2": "dommatu",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "dommatada",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dommatu",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "ommatu"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish t-stem nouns",
        "Old Irish terms suffixed with -tu",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish terms with quotations",
        "Old Irish uncountable nouns"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It is a double sin in his opinion, i.e. the murmuring by them of want, although there remained some of the manna with them upon their satiety, and demanding the meat with faithlessness that God would not give it to them, and [even] that he could not; therefore that is the expectation with testing.",
          "text": "Is peccad díabul lesom .i. fodord doïb di dommatu, ⁊ du·fúairthed ní leu fora sáith din main, ⁊ todlugud inna féulæ ɔ amairis nánda·tibérad Día doïb, ⁊ nach coimnacuir ⁊ issi dano insin ind frescissiu co fochaid.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "poverty, want"
      ],
      "links": [
        [
          "poverty",
          "poverty"
        ],
        [
          "want",
          "want"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdomadu]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "dommetu"
    }
  ],
  "word": "dommatu"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "dommatu"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dommatu",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.