"dechellt" meaning in Old Irish

See dechellt in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈdʲexʲel͈t/, /ˈdʲeːxʲel͈t/
Etymology: If the correct reading is déchellt, then probably from dé- (“double”) + celt (“garment”), from ceilid (“to conceal”). However, the much better attested Middle Irish descendant is never written with the acute accent, suggesting that the vowel was always short. Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*ḱel-}}, {{af|sga|dé-|celt|t1=double|t2=garment}} dé- (“double”) + celt (“garment”) Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} dechellt m, {{sga-noun|m}} dechellt m Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|dechillt|dat_sg=dechiullt}}, {{sga-decl-noun|acc_du=dechellt+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=dechelltu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=dechellt+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=dechelltaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=dechelltaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=dechiullt+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=dechellt|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=dechellt+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=dechillt+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=dechellt+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=dechillt+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=dechellt|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=dechellt+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=dechelltu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=dechillt|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|d|echellt}} Forms: no-table-tags [table-tags], dechellt [masculine, nominative, singular, stem], dechellt [dual, masculine, nominative, stem], dechillt [masculine, nominative, plural, stem], dechillt [masculine, singular, stem, vocative], dechellt [dual, masculine, stem, vocative], dechelltu [masculine, plural, stem, vocative], dechellt [accusative, masculine, singular, stem], dechellt [accusative, dual, masculine, stem], dechelltu [accusative, masculine, plural, stem], dechillt [genitive, masculine, singular, stem], dechellt [dual, genitive, masculine, stem], dechellt [genitive, masculine, plural, stem], dechiullt [dative, masculine, singular, stem], dechelltaib [dative, dual, masculine, stem], dechelltaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], dechellt [mutation, mutation-radical], dechellt [mutation, mutation-nasal], ndechellt [mutation]
  1. garment Tags: masculine Categories (topical): Clothing
    Sense id: en-dechellt-sga-noun-eosWbmK4 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms prefixed with dé-

Download JSONL data for dechellt meaning in Old Irish (5.1kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "dechelt"
          },
          "expansion": "Middle Irish: dechelt",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: dechelt"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ḱel-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "dé-",
        "3": "celt",
        "t1": "double",
        "t2": "garment"
      },
      "expansion": "dé- (“double”) + celt (“garment”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "If the correct reading is déchellt, then probably from dé- (“double”) + celt (“garment”), from ceilid (“to conceal”). However, the much better attested Middle Irish descendant is never written with the acute accent, suggesting that the vowel was always short.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechillt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechillt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dechelltu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechelltu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechillt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechiullt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechelltaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechelltaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndechellt",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dechellt m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "dechellt m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dechillt",
        "dat_sg": "dechiullt"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dechellt+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "dechelltu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dechellt+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "dechelltaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dechelltaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dechiullt+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "dechellt",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "dechellt+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "dechillt+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "dechellt+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "dechillt+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "dechellt",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dechellt+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "dechelltu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dechillt",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "echellt"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with dé-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "sga",
          "name": "Clothing",
          "orig": "sga:Clothing",
          "parents": [
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Put on this raiment of servants, as you pl are servants, i.e viscera is the garment that he mentions.",
          "text": "Gaibid immib a n‑étach macc coím-sa, amal nondad maicc coím-a, .i. uiscera is hé in dechellt as·beir.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "garment"
      ],
      "id": "en-dechellt-sga-noun-eosWbmK4",
      "links": [
        [
          "garment",
          "garment"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdʲexʲel͈t/"
    },
    {
      "ipa": "/ˈdʲeːxʲel͈t/"
    }
  ],
  "word": "dechellt"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "dechelt"
          },
          "expansion": "Middle Irish: dechelt",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: dechelt"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ḱel-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "dé-",
        "3": "celt",
        "t1": "double",
        "t2": "garment"
      },
      "expansion": "dé- (“double”) + celt (“garment”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "If the correct reading is déchellt, then probably from dé- (“double”) + celt (“garment”), from ceilid (“to conceal”). However, the much better attested Middle Irish descendant is never written with the acute accent, suggesting that the vowel was always short.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechillt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechillt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dechelltu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechelltu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechillt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechiullt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechelltaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "dechelltaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dechellt",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndechellt",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dechellt m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "dechellt m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dechillt",
        "dat_sg": "dechiullt"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dechellt+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "dechelltu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dechellt+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "dechelltaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dechelltaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dechiullt+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "dechellt",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "dechellt+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "dechillt+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "dechellt+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "dechillt+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "dechellt",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dechellt+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "dechelltu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dechillt",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "echellt"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine o-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *ḱel-",
        "Old Irish terms prefixed with dé-",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish terms with quotations",
        "sga:Clothing"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Put on this raiment of servants, as you pl are servants, i.e viscera is the garment that he mentions.",
          "text": "Gaibid immib a n‑étach macc coím-sa, amal nondad maicc coím-a, .i. uiscera is hé in dechellt as·beir.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "garment"
      ],
      "links": [
        [
          "garment",
          "garment"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈdʲexʲel͈t/"
    },
    {
      "ipa": "/ˈdʲeːxʲel͈t/"
    }
  ],
  "word": "dechellt"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "dechellt"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dechellt",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.