"díthrub" meaning in Old Irish

See díthrub in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈdʲiːθruβ]
Etymology: dí- + treb Etymology templates: {{af|sga|dí-|treb}} dí- + treb Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|díthruib|or|díthruba|or|díthreibe|||nominative plural|díthruib||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=f|g3=|head=|sort=}} díthrub m or f (genitive díthruib or díthruba or díthreibe, nominative plural díthruib), {{sga-noun|m|díthruib|díthruib|g2=f|gen2=díthruba|gen3=díthreibe}} díthrub m or f (genitive díthruib or díthruba or díthreibe, nominative plural díthruib) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|díthruib}}, {{sga-decl-noun|acc_du=díthrub+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=díthrubu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=díthrub+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=díthrubaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=díthrubaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=díthrub+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=díthrub|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=díthrub+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=díthruib+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=díthrub+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=díthruib+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=díthrub|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=díthrub+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=díthrubu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=díthruib|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-decl-a-fem|díthruib|gen_sg=díthreibe}}, {{sga-decl-noun|acc_du=díthruib+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=díthruba+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=díthruib+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=ā-f|dat_du=díthrubaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=díthrubaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=díthruib+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=díthrub+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=díthrub+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=díthreibe+H|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=díthruib+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=díthruba+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=díthrub+L|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=díthruib+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=díthruba+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=díthrub+L|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-decl-u|g=m}}, {{sga-decl-noun|acc_du=díthrub+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=díthrubu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=díthrub+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=díthrubaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=díthrubaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=díthrub+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=díthrubo+L|gen_du2=díthruba+L|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=díthrubae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=díthrubo+H|gen_sg2=díthruba+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=díthrub+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=díthrubae+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=díthrub|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=díthrub+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=díthrubu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=díthrub|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|d|íthrub}} Forms: díthruib [genitive], díthruba [genitive], díthreibe [genitive], díthruib [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], díthrub [masculine, nominative, singular, stem], díthrub [dual, masculine, nominative, stem], díthruib [masculine, nominative, plural, stem], díthruib [masculine, singular, stem, vocative], díthrub [dual, masculine, stem, vocative], díthrubu [masculine, plural, stem, vocative], díthrub [accusative, masculine, singular, stem], díthrub [accusative, dual, masculine, stem], díthrubu [accusative, masculine, plural, stem], díthruib [genitive, masculine, singular, stem], díthrub [dual, genitive, masculine, stem], díthrub [genitive, masculine, plural, stem], díthrub [dative, masculine, singular, stem], díthrubaib [dative, dual, masculine, stem], díthrubaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], díthrub [nominative, singular], díthruib [dual, nominative], díthruba [nominative, plural], díthrub [singular, vocative], díthruib [dual, vocative], díthruba [plural, vocative], díthruib [accusative, singular], díthruib [accusative, dual], díthruba [accusative, plural], díthreibe [genitive, singular], díthrub [dual, genitive], díthrub [genitive, plural], díthruib [dative, singular], díthrubaib [dative, dual], díthrubaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], díthrub [nominative, singular], díthrub [dual, nominative], díthrubae [nominative, plural], díthrub [singular, vocative], díthrub [dual, vocative], díthrubu [plural, vocative], díthrub [accusative, singular], díthrub [accusative, dual], díthrubu [accusative, plural], díthrubo [genitive, singular], díthruba [genitive, singular], díthrubo [dual, genitive], díthruba [dual, genitive], díthrubae [genitive, plural], díthrub [dative, singular], díthrubaib [dative, dual], díthrubaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], díthrub [mutation, mutation-radical], díthrub [mutation, mutation-nasal], ndíthrub [mutation]
  1. wilderness Tags: feminine, masculine Synonyms: díthrab
    Sense id: en-díthrub-sga-noun-fauB7ULa Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms prefixed with dí-

Download JSONL data for díthrub meaning in Old Irish (10.5kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "díthreabh"
          },
          "expansion": "Irish: díthreabh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: díthreabh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "dìthreabh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: dìthreabh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: dìthreabh"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "dí-",
        "3": "treb"
      },
      "expansion": "dí- + treb",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "dí- + treb",
  "forms": [
    {
      "form": "díthruib",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthreibe",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ā-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine ā-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthreibe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndíthrub",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "díthreibe",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "díthruib",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "díthruib",
        "7": "or",
        "8": "díthruba",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "díthrub m or f (genitive díthruib or díthruba or díthreibe, nominative plural díthruib)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "díthruib",
        "3": "díthruib",
        "g2": "f",
        "gen2": "díthruba",
        "gen3": "díthreibe"
      },
      "expansion": "díthrub m or f (genitive díthruib or díthruba or díthreibe, nominative plural díthruib)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "díthruib"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "díthrub+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "díthrubu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "díthrub+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "díthrubaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "díthrubaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "díthrub+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "díthrub",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "díthrub+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "díthruib+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "díthrub+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "díthruib+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "díthrub",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "díthrub+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "díthrubu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "díthruib",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "díthruib",
        "gen_sg": "díthreibe"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "díthruib+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "díthruba+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "díthruib+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "díthrubaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "díthrubaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "díthruib+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "díthrub+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "díthrub+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "díthreibe+H",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "díthruib+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "díthruba+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "díthrub+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "díthruib+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "díthruba+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "díthrub+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "díthrub+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "díthrubu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "díthrub+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "díthrubaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "díthrubaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "díthrub+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "díthrubo+L",
        "gen_du2": "díthruba+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "díthrubae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "díthrubo+H",
        "gen_sg2": "díthruba+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "díthrub+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "díthrubae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "díthrub",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "díthrub+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "díthrubu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "díthrub",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "íthrub"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with dí-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
          "text": "Ba bés leusom do·bertis dá boc leu dochum tempuil, ⁊ no·léicthe indala n‑aí fon díthrub co pecad in popuil, ⁊ do·bertis maldachta foir, ⁊ n⟨o⟩·oircthe didiu and ó popul tar cenn a pecthae ind aile.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wilderness"
      ],
      "id": "en-díthrub-sga-noun-fauB7ULa",
      "links": [
        [
          "wilderness",
          "wilderness"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "díthrab"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdʲiːθruβ]"
    }
  ],
  "word": "díthrub"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "díthreabh"
          },
          "expansion": "Irish: díthreabh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: díthreabh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "dìthreabh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: dìthreabh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: dìthreabh"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "dí-",
        "3": "treb"
      },
      "expansion": "dí- + treb",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "dí- + treb",
  "forms": [
    {
      "form": "díthruib",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthreibe",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ā-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine ā-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthreibe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthruba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrubaib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "díthrub",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndíthrub",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "díthreibe",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "díthruib",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "díthruib",
        "7": "or",
        "8": "díthruba",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "f",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "díthrub m or f (genitive díthruib or díthruba or díthreibe, nominative plural díthruib)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "díthruib",
        "3": "díthruib",
        "g2": "f",
        "gen2": "díthruba",
        "gen3": "díthreibe"
      },
      "expansion": "díthrub m or f (genitive díthruib or díthruba or díthreibe, nominative plural díthruib)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "díthruib"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "díthrub+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "díthrubu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "díthrub+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "díthrubaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "díthrubaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "díthrub+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "díthrub",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "díthrub+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "díthruib+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "díthrub+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "díthruib+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "díthrub",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "díthrub+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "díthrubu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "díthruib",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "díthruib",
        "gen_sg": "díthreibe"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "díthruib+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "díthruba+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "díthruib+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "díthrubaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "díthrubaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "díthruib+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "díthrub+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "díthrub+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "díthreibe+H",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "díthruib+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "díthruba+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "díthrub+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "díthruib+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "díthruba+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "díthrub+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "díthrub+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "díthrubu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "díthrub+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "díthrubaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "díthrubaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "díthrub+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "díthrubo+L",
        "gen_du2": "díthruba+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "díthrubae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "díthrubo+H",
        "gen_sg2": "díthruba+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "díthrub+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "díthrubae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "díthrub",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "díthrub+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "díthrubu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "díthrub",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "íthrub"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish feminine nouns",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine o-stem nouns",
        "Old Irish masculine u-stem nouns",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish nouns with multiple genders",
        "Old Irish terms prefixed with dí-",
        "Old Irish terms with IPA pronunciation",
        "Old Irish terms with quotations",
        "Old Irish ā-stem nouns"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
          "text": "Ba bés leusom do·bertis dá boc leu dochum tempuil, ⁊ no·léicthe indala n‑aí fon díthrub co pecad in popuil, ⁊ do·bertis maldachta foir, ⁊ n⟨o⟩·oircthe didiu and ó popul tar cenn a pecthae ind aile.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wilderness"
      ],
      "links": [
        [
          "wilderness",
          "wilderness"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdʲiːθruβ]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "díthrab"
    }
  ],
  "word": "díthrub"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "díthrub"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "díthrub",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "díthrub"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "díthrub",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "díthrub"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "díthrub",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.