"díabul" meaning in Old Irish

See díabul in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: [ˈdʲiːa̯βul]
Etymology: From Proto-Celtic *dwēblos (“double”), a full-grade derivative of Proto-Indo-European *dwi- (“two”). Compare Gothic 𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻 (tweifl, “doubt”) and Latin duplus. Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*dwēblos|t=double}} Proto-Celtic *dwēblos (“double”), {{der|sga|ine-pro|*dwi-|t=two}} Proto-Indo-European *dwi- (“two”), {{cog|got|𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻|t=doubt}} Gothic 𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻 (tweifl, “doubt”), {{cog|la|duplus}} Latin duplus Head templates: {{head|sga|adjective|||||||head=}} díabul, {{sga-adj}} díabul Inflection templates: {{sga-decl-adj-o-a|díabl|gsm=díabuil}}, {{sga-decl-adj-table|acc_f_sg=díabuil|acc_m_pl=díablu díabla†|acc_m_sg=díabul|dat_f_sg=díabuil|dat_m_sg=díabul|dat_n_sg=díabul|dat_pl=díablaib|gen_f_sg=díabuile|gen_m_sg=díabuil|gen_n_sg=díabuil|gen_pl=díabul|info=o/ā-stem|nom_f_sg=díabul|nom_fn_pl=díabla|nom_m_pl=díabuil|nom_m_sg=díabul|nom_n_sg=díabul|notes=*modifying a noun whose vocative is different from its nominative **modifying a noun whose vocative is identical to its nominative † not when substantivized|voc_m_pl=díablu díabla†|voc_m_sg=díabuil* díabul**}} Forms: no-table-tags [table-tags], díabul [masculine, nominative, singular], díabul [feminine, nominative, singular], díabul [neuter, nominative, singular], díabuil [masculine, singular, vocative], díabul [masculine, singular, vocative], díabul [feminine, singular, vocative], díabul [neuter, singular, vocative], díabul [accusative, masculine, singular], díabuil [accusative, feminine, singular], díabul [accusative, neuter, singular], díabuil [genitive, masculine, singular], díabuile [feminine, genitive, singular], díabuil [genitive, neuter, singular], díabul [dative, masculine, singular], díabuil [dative, feminine, singular], díabul [dative, neuter, singular], díabuil [masculine, nominative, plural], díabla [feminine, neuter, nominative, plural], díablu [masculine, plural, vocative], díabla [masculine, plural, vocative], díabla [feminine, neuter, plural, vocative], díablu [accusative, masculine, plural], díabla [accusative, masculine, plural], díabla [accusative, feminine, neuter, plural], díabul [feminine, genitive, masculine, neuter, plural], díablaib [dative, feminine, masculine, neuter, plural]
  1. double
    Sense id: en-díabul-sga-adj-sga:double
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun

IPA: [ˈdʲiːa̯βul]
Etymology: From Latin diabolus (“devil”), from Ancient Greek διάβολος (diábolos, “slanderer”). Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*gʷelH-}}, {{bor|sga|la|diabolus|t=devil}} Latin diabolus (“devil”), {{der|sga|grc|διάβολος|t=slanderer}} Ancient Greek διάβολος (diábolos, “slanderer”) Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|díabuil||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} díabul m (genitive díabuil), {{sga-noun|m|díabuil}} díabul m (genitive díabuil) Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|díabuil|acc_pl=díablu|dat_pl=díablaib}}, {{sga-decl-noun|acc_du=díabul+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=díablu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=díabul+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=díablaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=díablaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=díabul+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=díabul|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=díabul+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=díabuil+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=díabul+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=díabuil+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=díabul|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=díabul+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=díablu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=díabuil|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|d|íabul}} Forms: díabuil [genitive], no-table-tags [table-tags], díabul [masculine, nominative, singular, stem], díabul [dual, masculine, nominative, stem], díabuil [masculine, nominative, plural, stem], díabuil [masculine, singular, stem, vocative], díabul [dual, masculine, stem, vocative], díablu [masculine, plural, stem, vocative], díabul [accusative, masculine, singular, stem], díabul [accusative, dual, masculine, stem], díablu [accusative, masculine, plural, stem], díabuil [genitive, masculine, singular, stem], díabul [dual, genitive, masculine, stem], díabul [genitive, masculine, plural, stem], díabul [dative, masculine, singular, stem], díablaib [dative, dual, masculine, stem], díablaib [dative, masculine, plural, stem], no-table-tags [table-tags], díabul [mutation, mutation-radical], díabul [mutation, mutation-nasal], ndíabul [mutation]
  1. the devil Tags: masculine
    Sense id: en-díabul-sga-noun-sga:devil Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 26 74
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSONL data for díabul meaning in Old Irish (10.9kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "díabul"
          },
          "expansion": "Middle Irish: díabul",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: díabul"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*dwēblos",
        "t": "double"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *dwēblos (“double”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dwi-",
        "t": "two"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *dwi- (“two”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻",
        "t": "doubt"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻 (tweifl, “doubt”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "duplus"
      },
      "expansion": "Latin duplus",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *dwēblos (“double”), a full-grade derivative of Proto-Indo-European *dwi- (“two”). Compare Gothic 𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻 (tweifl, “doubt”) and Latin duplus.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o/ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díablu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díablu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díablaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "díabul",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "díabul",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "díabl",
        "gsm": "díabuil"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "díabuil",
        "acc_m_pl": "díablu\ndíabla†",
        "acc_m_sg": "díabul",
        "dat_f_sg": "díabuil",
        "dat_m_sg": "díabul",
        "dat_n_sg": "díabul",
        "dat_pl": "díablaib",
        "gen_f_sg": "díabuile",
        "gen_m_sg": "díabuil",
        "gen_n_sg": "díabuil",
        "gen_pl": "díabul",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "díabul",
        "nom_fn_pl": "díabla",
        "nom_m_pl": "díabuil",
        "nom_m_sg": "díabul",
        "nom_n_sg": "díabul",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "díablu\ndíabla†",
        "voc_m_sg": "díabuil*\ndíabul**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "It is a double sin in his opinion, i.e. the murmuring by them of want, although there remained some of the manna with them upon their satiety, and demanding the meat with faithlessness that Good would not give it to them, and [even] that he could not; therefore that is the expectation with testing.",
          "text": "Is peccad díabul lesom .i. fodord doib di dommatu, ⁊ du·fúairthed ní leu fora sáith din main, ⁊ todlugud inna féulæ ɔ amairis nánda·tibérad Día doïb, ⁊ nach coimnacuir ⁊ issi dano insin ind frescissiu co fochaid.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "its being for a double consonant",
          "text": "a buith ar chonsain diabuil",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "double"
      ],
      "id": "en-díabul-sga-adj-sga:double",
      "links": [
        [
          "double",
          "double"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "sga:double"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdʲiːa̯βul]"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Brill Publishers"
  ],
  "word": "díabul"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "díabul"
          },
          "expansion": "Middle Irish: díabul",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: díabul"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "diabhal"
          },
          "expansion": "Irish: diabhal",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: diabhal"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "diabhal"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: diabhal",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: diabhal"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "jouyl"
          },
          "expansion": "Manx: jouyl",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: jouyl"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*gʷelH-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "la",
        "3": "diabolus",
        "t": "devil"
      },
      "expansion": "Latin diabolus (“devil”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "grc",
        "3": "διάβολος",
        "t": "slanderer"
      },
      "expansion": "Ancient Greek διάβολος (diábolos, “slanderer”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin diabolus (“devil”), from Ancient Greek διάβολος (diábolos, “slanderer”).",
  "forms": [
    {
      "form": "díabuil",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díablu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díablu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díablaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díablaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndíabul",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "díabuil",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "díabul m (genitive díabuil)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "díabuil"
      },
      "expansion": "díabul m (genitive díabuil)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "díabuil",
        "acc_pl": "díablu",
        "dat_pl": "díablaib"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "díabul+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "díablu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "díabul+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "díablaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "díablaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "díabul+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "díabul",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "díabul+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "díabuil+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "díabul+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "díabuil+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "díabul",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "díabul+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "díablu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "díabuil",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "íabul"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 74",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Take up the arms of God upon you to fight against the Devil!",
          "text": "Gaibid armma Dǽ foirib do chathugud fri diabol!",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the devil"
      ],
      "id": "en-díabul-sga-noun-sga:devil",
      "links": [
        [
          "devil",
          "devil"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "sga:devil"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdʲiːa̯βul]"
    }
  ],
  "word": "díabul"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish adjectives",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish o/ā-stem adjectives",
    "Old Irish terms borrowed from Latin",
    "Old Irish terms derived from Ancient Greek",
    "Old Irish terms derived from Latin",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *gʷelH-",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "díabul"
          },
          "expansion": "Middle Irish: díabul",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: díabul"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*dwēblos",
        "t": "double"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *dwēblos (“double”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dwi-",
        "t": "two"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *dwi- (“two”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻",
        "t": "doubt"
      },
      "expansion": "Gothic 𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻 (tweifl, “doubt”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "duplus"
      },
      "expansion": "Latin duplus",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *dwēblos (“double”), a full-grade derivative of Proto-Indo-European *dwi- (“two”). Compare Gothic 𐍄𐍅𐌴𐌹𐍆𐌻 (tweifl, “doubt”) and Latin duplus.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-adj-o-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "o/ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díablu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díablu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díabla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "díablaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "díabul",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "díabul",
      "name": "sga-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "díabl",
        "gsm": "díabuil"
      },
      "name": "sga-decl-adj-o-a"
    },
    {
      "args": {
        "acc_f_sg": "díabuil",
        "acc_m_pl": "díablu\ndíabla†",
        "acc_m_sg": "díabul",
        "dat_f_sg": "díabuil",
        "dat_m_sg": "díabul",
        "dat_n_sg": "díabul",
        "dat_pl": "díablaib",
        "gen_f_sg": "díabuile",
        "gen_m_sg": "díabuil",
        "gen_n_sg": "díabuil",
        "gen_pl": "díabul",
        "info": "o/ā-stem",
        "nom_f_sg": "díabul",
        "nom_fn_pl": "díabla",
        "nom_m_pl": "díabuil",
        "nom_m_sg": "díabul",
        "nom_n_sg": "díabul",
        "notes": "*modifying a noun whose vocative is different from its nominative\n**modifying a noun whose vocative is identical to its nominative\n† not when substantivized",
        "voc_m_pl": "díablu\ndíabla†",
        "voc_m_sg": "díabuil*\ndíabul**"
      },
      "name": "sga-decl-adj-table"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It is a double sin in his opinion, i.e. the murmuring by them of want, although there remained some of the manna with them upon their satiety, and demanding the meat with faithlessness that Good would not give it to them, and [even] that he could not; therefore that is the expectation with testing.",
          "text": "Is peccad díabul lesom .i. fodord doib di dommatu, ⁊ du·fúairthed ní leu fora sáith din main, ⁊ todlugud inna féulæ ɔ amairis nánda·tibérad Día doïb, ⁊ nach coimnacuir ⁊ issi dano insin ind frescissiu co fochaid.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "its being for a double consonant",
          "text": "a buith ar chonsain diabuil",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "double"
      ],
      "links": [
        [
          "double",
          "double"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "sga:double"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdʲiːa̯βul]"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Brill Publishers"
  ],
  "word": "díabul"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine o-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms borrowed from Latin",
    "Old Irish terms derived from Ancient Greek",
    "Old Irish terms derived from Latin",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *gʷelH-",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "díabul"
          },
          "expansion": "Middle Irish: díabul",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: díabul"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "diabhal"
          },
          "expansion": "Irish: diabhal",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: diabhal"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "diabhal"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: diabhal",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: diabhal"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "jouyl"
          },
          "expansion": "Manx: jouyl",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: jouyl"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*gʷelH-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "la",
        "3": "diabolus",
        "t": "devil"
      },
      "expansion": "Latin diabolus (“devil”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "grc",
        "3": "διάβολος",
        "t": "slanderer"
      },
      "expansion": "Ancient Greek διάβολος (diábolos, “slanderer”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin diabolus (“devil”), from Ancient Greek διάβολος (diábolos, “slanderer”).",
  "forms": [
    {
      "form": "díabuil",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díablu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díablu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díablaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "díablaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "díabul",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndíabul",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "díabuil",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "díabul m (genitive díabuil)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "díabuil"
      },
      "expansion": "díabul m (genitive díabuil)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "díabuil",
        "acc_pl": "díablu",
        "dat_pl": "díablaib"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "díabul+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "díablu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "díabul+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "díablaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "díablaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "díabul+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "díabul",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "díabul+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "díabuil+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "díabul+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "díabuil+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "díabul",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "díabul+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "díablu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "díabuil",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "íabul"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Take up the arms of God upon you to fight against the Devil!",
          "text": "Gaibid armma Dǽ foirib do chathugud fri diabol!",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the devil"
      ],
      "links": [
        [
          "devil",
          "devil"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "sga:devil"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈdʲiːa̯βul]"
    }
  ],
  "word": "díabul"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "díabul"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "díabul",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.