"dénum" meaning in Old Irish

See dénum in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From dí- + gním. Etymology templates: {{af|sga|dí-|gním}} dí- + gním Head templates: {{head|sga|noun||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} dénum m, {{sga-noun|m}} dénum m Inflection templates: {{sga-decl-u|dénm|acc_pl=dénmu}}, {{sga-decl-noun|acc_du=dénum+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=dénmu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=dénum+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=dénmaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=dénmaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=dénum+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=dénmo|gen_du2=dénma|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=dénmae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=dénmo+H|gen_sg2=dénma+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=|nom_du=dénum+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=dénmae|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=dénum|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=dénum+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=dénmu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=dénum|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|d|énum}} Forms: no-table-tags [table-tags], dénum [nominative, singular], dénum [dual, nominative], dénmae [nominative, plural], dénum [singular, vocative], dénum [dual, vocative], dénmu [plural, vocative], dénum [accusative, singular], dénum [accusative, dual], dénmu [accusative, plural], dénmo [genitive, singular], dénma [genitive, singular], dénmo [dual, genitive], dénma [dual, genitive], dénmae [genitive, plural], dénum [dative, singular], dénmaib [dative, dual], dénmaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], dénum [mutation, mutation-radical], dénum [mutation, mutation-nasal], ndénum [mutation]
  1. verbal noun of do·gní Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: do·gní
    Sense id: en-dénum-sga-noun-z6KwL8~M Categories (other): Old Irish terms prefixed with dí- Disambiguation of Old Irish terms prefixed with dí-: 57 43
  2. doing, performing, executing, committing, perpetrating Tags: masculine
    Sense id: en-dénum-sga-noun-Cr3lrgCg Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 5 95
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: mídénum

Alternative forms

Download JSONL data for dénum meaning in Old Irish (4.9kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "mídénum"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "déanamh"
          },
          "expansion": "Irish: déanamh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: déanamh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "jannoo"
          },
          "expansion": "Manx: jannoo",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: jannoo"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "dèanamh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: dèanamh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: dèanamh"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "dí-",
        "3": "gním"
      },
      "expansion": "dí- + gním",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From dí- + gním.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dénma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndénum",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dénum m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "dénum m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dénm",
        "acc_pl": "dénmu"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dénum+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "dénmu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dénum+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "dénmaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dénmaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dénum+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "dénmo",
        "gen_du2": "dénma",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "dénmae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "dénmo+H",
        "gen_sg2": "dénma+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "dénum+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "dénmae",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "dénum",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dénum+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "dénmu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dénum",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "énum"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "57 43",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with dí-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "do·gní"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of do·gní"
      ],
      "id": "en-dénum-sga-noun-z6KwL8~M",
      "links": [
        [
          "do·gní",
          "dogní#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "5 95",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "doing, performing, executing, committing, perpetrating"
      ],
      "id": "en-dénum-sga-noun-Cr3lrgCg",
      "links": [
        [
          "doing",
          "doing"
        ],
        [
          "performing",
          "performing"
        ],
        [
          "executing",
          "executing"
        ],
        [
          "committing",
          "committing"
        ],
        [
          "perpetrating",
          "perpetrating"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "dénum"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms prefixed with dí-"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "mídénum"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "déanamh"
          },
          "expansion": "Irish: déanamh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: déanamh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "jannoo"
          },
          "expansion": "Manx: jannoo",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: jannoo"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "dèanamh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: dèanamh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: dèanamh"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "dí-",
        "3": "gním"
      },
      "expansion": "dí- + gním",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From dí- + gním.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dénma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "dénmaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "dénum",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "ndénum",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "dénum m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "dénum m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dénm",
        "acc_pl": "dénmu"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "dénum+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "dénmu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "dénum+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "dénmaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "dénmaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "dénum+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "dénmo",
        "gen_du2": "dénma",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "dénmae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "dénmo+H",
        "gen_sg2": "dénma+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "",
        "nom_du": "dénum+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "dénmae",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "dénum",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "dénum+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "dénmu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "dénum",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "énum"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "do·gní"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of do·gní"
      ],
      "links": [
        [
          "do·gní",
          "dogní#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "doing, performing, executing, committing, perpetrating"
      ],
      "links": [
        [
          "doing",
          "doing"
        ],
        [
          "performing",
          "performing"
        ],
        [
          "executing",
          "executing"
        ],
        [
          "committing",
          "committing"
        ],
        [
          "perpetrating",
          "perpetrating"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "dénum"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "dénum"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "dénum",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.