"cúrsachad" meaning in Old Irish

See cúrsachad in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈkuːrsaxað/
Etymology: From cúrsaigid + -ad. Etymology templates: {{af|sga|cúrsaigid|-ad}} cúrsaigid + -ad Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|cúrsactha|or|cuarsachada||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} cúrsachad m (genitive cúrsactha or cuarsachada), {{sga-noun|m|cúrsactha|gen2=cuarsachada}} cúrsachad m (genitive cúrsactha or cuarsachada) Inflection templates: {{sga-decl-u|g=m|gen_sg=cúrsactha|gen_sg2=cuarsachada|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=cúrsachad+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=cúrsachadu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=cúrsachad+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=cúrsachadaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=cúrsachadaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=cúrsachad+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=cúrsactha+L|gen_du2=cuarsachada+L|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=cúrsachadae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=cúrsactha+H|gen_sg2=cuarsachada+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=s|nom_du=cúrsachad+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=cúrsachadae+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=cúrsachad|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=cúrsachad+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=cúrsachadu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=cúrsachad|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|c|úrsachad}} Forms: cúrsactha [genitive], cuarsachada [genitive], no-table-tags [table-tags], cúrsachad [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], cúrsachad [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], cúrsachad [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], cúrsactha [genitive, singular], cuarsachada [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], cúrsachad [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], no-table-tags [table-tags], cúrsachad [mutation, mutation-radical], chúrsachad [mutation, mutation-nasal], cúrsachad [mutation]
  1. verbal noun of cúrsaigid Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: cúrsaigid
    Sense id: en-cúrsachad-sga-noun-6A3O1FWu
  2. reprimand, correction, reproof Tags: masculine
    Sense id: en-cúrsachad-sga-noun-~lb0Q7lC Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms suffixed with -ad Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 27 73 Disambiguation of Old Irish terms suffixed with -ad: 20 80
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: cúrsagad

Download JSONL data for cúrsachad meaning in Old Irish (5.0kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cúrsaigid",
        "3": "-ad"
      },
      "expansion": "cúrsaigid + -ad",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From cúrsaigid + -ad.",
  "forms": [
    {
      "form": "cúrsactha",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "cuarsachada",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsactha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cuarsachada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "chúrsachad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "cúrsactha",
        "7": "or",
        "8": "cuarsachada",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "cúrsachad m (genitive cúrsactha or cuarsachada)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "cúrsactha",
        "gen2": "cuarsachada"
      },
      "expansion": "cúrsachad m (genitive cúrsactha or cuarsachada)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen_sg": "cúrsactha",
        "gen_sg2": "cuarsachada",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "cúrsachad+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "cúrsachadu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "cúrsachad+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "cúrsachadaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "cúrsachadaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "cúrsachad+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "cúrsactha+L",
        "gen_du2": "cuarsachada+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "cúrsachadae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "cúrsactha+H",
        "gen_sg2": "cuarsachada+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "cúrsachad+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "cúrsachadae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "cúrsachad",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "cúrsachad+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "cúrsachadu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "cúrsachad",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c",
        "2": "úrsachad"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "cúrsaigid"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of cúrsaigid"
      ],
      "id": "en-cúrsachad-sga-noun-6A3O1FWu",
      "links": [
        [
          "cúrsaigid",
          "cúrsaigid#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 73",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "20 80",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms suffixed with -ad",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He calls them brothers, lest they should say the reprimand is because of hatred for them, but it is because of love for them.",
          "text": "Do·beir-som ainm bráthre doib, arná·epret is ara miscuis in cúrsachad, act is ara seircc.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "reprimand, correction, reproof"
      ],
      "id": "en-cúrsachad-sga-noun-~lb0Q7lC",
      "links": [
        [
          "reprimand",
          "reprimand"
        ],
        [
          "correction",
          "correction"
        ],
        [
          "reproof",
          "reproof"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuːrsaxað/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "cúrsagad"
    }
  ],
  "word": "cúrsachad"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms suffixed with -ad",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish uncountable nouns"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cúrsaigid",
        "3": "-ad"
      },
      "expansion": "cúrsaigid + -ad",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From cúrsaigid + -ad.",
  "forms": [
    {
      "form": "cúrsactha",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "cuarsachada",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsactha",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cuarsachada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "chúrsachad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "cúrsachad",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "cúrsactha",
        "7": "or",
        "8": "cuarsachada",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "cúrsachad m (genitive cúrsactha or cuarsachada)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "cúrsactha",
        "gen2": "cuarsachada"
      },
      "expansion": "cúrsachad m (genitive cúrsactha or cuarsachada)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen_sg": "cúrsactha",
        "gen_sg2": "cuarsachada",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "cúrsachad+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "cúrsachadu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "cúrsachad+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "cúrsachadaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "cúrsachadaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "cúrsachad+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "cúrsactha+L",
        "gen_du2": "cuarsachada+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "cúrsachadae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "cúrsactha+H",
        "gen_sg2": "cuarsachada+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "cúrsachad+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "cúrsachadae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "cúrsachad",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "cúrsachad+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "cúrsachadu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "cúrsachad",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c",
        "2": "úrsachad"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish verbal nouns"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "cúrsaigid"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of cúrsaigid"
      ],
      "links": [
        [
          "cúrsaigid",
          "cúrsaigid#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He calls them brothers, lest they should say the reprimand is because of hatred for them, but it is because of love for them.",
          "text": "Do·beir-som ainm bráthre doib, arná·epret is ara miscuis in cúrsachad, act is ara seircc.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "reprimand, correction, reproof"
      ],
      "links": [
        [
          "reprimand",
          "reprimand"
        ],
        [
          "correction",
          "correction"
        ],
        [
          "reproof",
          "reproof"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuːrsaxað/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "cúrsagad"
    }
  ],
  "word": "cúrsachad"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "cúrsachad"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "cúrsachad",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.