"cú allaid" meaning in Old Irish

See cú allaid in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From cú (“dog”) + allaid (“wild”). Etymology templates: {{compound|sga|cú|allaid|t1=dog|t2=wild}} cú (“dog”) + allaid (“wild”) Head templates: {{head|sga|noun|||genitive unattested||||||||nominative plural|coin altai||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} cú allaid m (genitive unattested, nominative plural coin altai), {{sga-noun|m|?|coin altai}} cú allaid m (genitive unattested, nominative plural coin altai) Inflection templates: {{sga-decl-noun|acc_du=coin altai|acc_pl=cona altai|acc_sg=coin n-allaid|class=n-m|dat_du=conaib altaib|dat_pl=conaib altaib|dat_sg=coin allaid|dat_sg2=cú allaid|gen_du=con altae|gen_du2=con allaid|gen_pl=con n-altae|gen_pl2=con n-allaid|gen_sg=con allaid|nom_du=coin altai|nom_pl=coin altai|nom_sg=cú allaid|voc_du=coin altai|voc_pl=cona altai|voc_sg=cú allaid}}, {{sga-mutation|c|ú allaid}} Forms: coin altai [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], cú allaid [nominative, singular], coin altai [dual, nominative], coin altai [nominative, plural], cú allaid [singular, vocative], coin altai [dual, vocative], cona altai [plural, vocative], coin n-allaid [accusative, singular], coin altai [accusative, dual], cona altai [accusative, plural], con allaid [genitive, singular], con altae [dual, genitive], con allaid [dual, genitive], con n-altae [genitive, plural], con n-allaid [genitive, plural], coin allaid [dative, singular], cú allaid [dative, singular], conaib altaib [dative, dual], conaib altaib [dative, plural], no-table-tags [table-tags], cú allaid [mutation, mutation-radical], chú allaid [mutation, mutation-nasal], cú allaid [mutation]
  1. wolf Tags: masculine, no-genitive Categories (lifeform): Canids
    Sense id: en-cú_allaid-sga-noun-92thuWLb Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for cú allaid meaning in Old Irish (4.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cú",
        "3": "allaid",
        "t1": "dog",
        "t2": "wild"
      },
      "expansion": "cú (“dog”) + allaid (“wild”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "From cú (“dog”) + allaid (“wild”).",
  "forms": [
    {
      "form": "coin altai",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-noun\n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "coin altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "cona altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin n-allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "coin altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "cona altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "con allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "con altae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "con allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "con n-altae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "con n-allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "coin allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "conaib altaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "conaib altaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "chú allaid",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "coin altai",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive unattested",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "cú allaid m (genitive unattested, nominative plural coin altai)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "?",
        "3": "coin altai"
      },
      "expansion": "cú allaid m (genitive unattested, nominative plural coin altai)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "acc_du": "coin altai",
        "acc_pl": "cona altai",
        "acc_sg": "coin n-allaid",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "conaib altaib",
        "dat_pl": "conaib altaib",
        "dat_sg": "coin allaid",
        "dat_sg2": "cú allaid",
        "gen_du": "con altae",
        "gen_du2": "con allaid",
        "gen_pl": "con n-altae",
        "gen_pl2": "con n-allaid",
        "gen_sg": "con allaid",
        "nom_du": "coin altai",
        "nom_pl": "coin altai",
        "nom_sg": "cú allaid",
        "voc_du": "coin altai",
        "voc_pl": "cona altai",
        "voc_sg": "cú allaid"
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c",
        "2": "ú allaid"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sga",
          "name": "Canids",
          "orig": "sga:Canids",
          "parents": [
            "Carnivores",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Poems of the Codex St. Pauli, published in Thesaurus Palaeohibernicus (reprinted 1987, Dublin Institute for Advanced Studies), edited and with translations by Whitley Stokes and John Strachan, vol. II, p. 293, line 6",
          "text": "Ma rom·thoicther-sa inso rop ith ⁊ mlicht ad·cear; manim·rothcaither ropat choin altai ⁊ ois ⁊ imthecht slebe ⁊ oaic Féne ad·cear.\nIf this is destined for me, may it be corn and milk I see; if it is not destined for me, may it be wolves, deer, wandering on the mountain, and the warriors of the Féini I see. [Thesaurus Palaeohibernicus does not translate the occurrences of ro·toicther]",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wolf"
      ],
      "id": "en-cú_allaid-sga-noun-92thuWLb",
      "links": [
        [
          "wolf",
          "wolf"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-genitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "cú allaid"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cú",
        "3": "allaid",
        "t1": "dog",
        "t2": "wild"
      },
      "expansion": "cú (“dog”) + allaid (“wild”)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "From cú (“dog”) + allaid (“wild”).",
  "forms": [
    {
      "form": "coin altai",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-noun\n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "coin altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "cona altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "coin n-allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "coin altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "cona altai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "con allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "con altae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "con allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "con n-altae",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "con n-allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "coin allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "conaib altaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "conaib altaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "chú allaid",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "cú allaid",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "coin altai",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive unattested",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "cú allaid m (genitive unattested, nominative plural coin altai)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "?",
        "3": "coin altai"
      },
      "expansion": "cú allaid m (genitive unattested, nominative plural coin altai)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "acc_du": "coin altai",
        "acc_pl": "cona altai",
        "acc_sg": "coin n-allaid",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "conaib altaib",
        "dat_pl": "conaib altaib",
        "dat_sg": "coin allaid",
        "dat_sg2": "cú allaid",
        "gen_du": "con altae",
        "gen_du2": "con allaid",
        "gen_pl": "con n-altae",
        "gen_pl2": "con n-allaid",
        "gen_sg": "con allaid",
        "nom_du": "coin altai",
        "nom_pl": "coin altai",
        "nom_sg": "cú allaid",
        "voc_du": "coin altai",
        "voc_pl": "cona altai",
        "voc_sg": "cú allaid"
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c",
        "2": "ú allaid"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish compound terms",
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine or feminine n-stem nouns",
        "Old Irish multiword terms",
        "Old Irish nouns",
        "Old Irish terms with quotations",
        "sga:Canids"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Poems of the Codex St. Pauli, published in Thesaurus Palaeohibernicus (reprinted 1987, Dublin Institute for Advanced Studies), edited and with translations by Whitley Stokes and John Strachan, vol. II, p. 293, line 6",
          "text": "Ma rom·thoicther-sa inso rop ith ⁊ mlicht ad·cear; manim·rothcaither ropat choin altai ⁊ ois ⁊ imthecht slebe ⁊ oaic Féne ad·cear.\nIf this is destined for me, may it be corn and milk I see; if it is not destined for me, may it be wolves, deer, wandering on the mountain, and the warriors of the Féini I see. [Thesaurus Palaeohibernicus does not translate the occurrences of ro·toicther]",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wolf"
      ],
      "links": [
        [
          "wolf",
          "wolf"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "no-genitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "cú allaid"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "cú allaid"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "cú allaid",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.