"beithe" meaning in Old Irish

See beithe in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: [ˈbʲeθʲe]
Etymology: From Proto-Celtic *betuyā Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*betuyā}} Proto-Celtic *betuyā Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|beithi|||||||nominative plural|beithi||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} beithe m (genitive beithi, nominative plural beithi), {{sga-noun|m|beithi|beithi}} beithe m (genitive beithi, nominative plural beithi) Inflection templates: {{sga-decl-io-masc|beith}}, {{sga-decl-noun|acc_du=beithe+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=beithiu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=beithe+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=io-m|dat_du=beithib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=beithib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=beithiu+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=beithe+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=beithe+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=beithi+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=beithe+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=beithi+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=beithe|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=beithe+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=beithiu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=beithi|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: beithi [genitive], beithi [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], beithe [nominative, singular], beithe [dual, nominative], beithi [nominative, plural], beithi [singular, vocative], beithe [dual, vocative], beithiu [plural, vocative], beithe [accusative, singular], beithe [accusative, dual], beithiu [accusative, plural], beithi [genitive, singular], beithe [dual, genitive], beithe [genitive, plural], beithiu [dative, singular], beithib [dative, dual], beithib [dative, plural]
  1. birch tree, birchwood Tags: masculine
    Sense id: en-beithe-sga-noun-bjwhjcKJ Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 58 10 32
  2. the letter B of the Ogham alphabet Tags: masculine
    Sense id: en-beithe-sga-noun-dKQFFeHN
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb

IPA: [ˈbʲeθʲe] Forms: no-table-tags [table-tags], beithe [mutation, mutation-radical], beithe [mutation, mutation-nasal], mbeithe [mutation]
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|sga|verb form||head=}} beithe, {{sga-verb form}} beithe Inflection templates: {{sga-mutation|b|eithe}}
  1. second-person plural present subjunctive absolute of at·tá Tags: absolute, form-of, plural, present, second-person, subjunctive Form of: at·tá
    Sense id: en-beithe-sga-verb-nqpuzxm2 Categories (other): Old Irish links with redundant target parameters
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSONL data for beithe meaning in Old Irish (5.9kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "beith",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "Middle Irish: beith f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: beith f"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "beith"
          },
          "expansion": "Irish: beith",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: beith"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "beih"
          },
          "expansion": "Manx: beih",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: beih"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "beith"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: beith",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: beith"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*betuyā"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *betuyā",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *betuyā",
  "forms": [
    {
      "form": "beithi",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "beithi",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "beithi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "beithi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "beithiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "beithiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "beithi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "beithiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "beithib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "beithib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "beithi",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "beithi",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "beithe m (genitive beithi, nominative plural beithi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "beithi",
        "3": "beithi"
      },
      "expansion": "beithe m (genitive beithi, nominative plural beithi)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "beith"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "beithe+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "beithiu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "beithe+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "beithib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "beithib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "beithiu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "beithe+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "beithe+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "beithi+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "beithe+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "beithi+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "beithe",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "beithe+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "beithiu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "beithi",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "58 10 32",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "birch tree, birchwood"
      ],
      "id": "en-beithe-sga-noun-bjwhjcKJ",
      "links": [
        [
          "birch tree",
          "birch tree"
        ],
        [
          "birchwood",
          "birchwood"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "the letter B of the Ogham alphabet"
      ],
      "id": "en-beithe-sga-noun-dKQFFeHN",
      "links": [
        [
          "letter",
          "letter"
        ],
        [
          "B",
          "B"
        ],
        [
          "Ogham",
          "Ogham"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈbʲeθʲe]"
    }
  ],
  "word": "beithe"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "mbeithe",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "verb form",
        "3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "beithe",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "beithe",
      "name": "sga-verb form"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "b",
        "2": "eithe"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "at·tá"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person plural present subjunctive absolute of at·tá"
      ],
      "id": "en-beithe-sga-verb-nqpuzxm2",
      "links": [
        [
          "absolute",
          "absolute"
        ],
        [
          "at·tá",
          "attá#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "absolute",
        "form-of",
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈbʲeθʲe]"
    }
  ],
  "word": "beithe"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine io-stem nouns",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish non-lemma forms",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verb forms"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "beith",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "Middle Irish: beith f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: beith f"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "beith"
          },
          "expansion": "Irish: beith",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: beith"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "beih"
          },
          "expansion": "Manx: beih",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: beih"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "beith"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: beith",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: beith"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*betuyā"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *betuyā",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *betuyā",
  "forms": [
    {
      "form": "beithi",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "beithi",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-io-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine io-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "beithi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "beithi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "beithiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "beithiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "beithi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "beithiu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "beithib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "beithib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "nominative plural",
        "14": "beithi",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "beithi",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "beithe m (genitive beithi, nominative plural beithi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "beithi",
        "3": "beithi"
      },
      "expansion": "beithe m (genitive beithi, nominative plural beithi)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "beith"
      },
      "name": "sga-decl-io-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "beithe+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "beithiu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "beithe+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "io-m",
        "dat_du": "beithib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "beithib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "beithiu+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "beithe+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "beithe+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "beithi+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "beithe+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "beithi+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "beithe",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "beithe+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "beithiu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "beithi",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "birch tree, birchwood"
      ],
      "links": [
        [
          "birch tree",
          "birch tree"
        ],
        [
          "birchwood",
          "birchwood"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "the letter B of the Ogham alphabet"
      ],
      "links": [
        [
          "letter",
          "letter"
        ],
        [
          "B",
          "B"
        ],
        [
          "Ogham",
          "Ogham"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈbʲeθʲe]"
    }
  ],
  "word": "beithe"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish non-lemma forms",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "beithe",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    },
    {
      "form": "mbeithe",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "verb form",
        "3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "beithe",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "beithe",
      "name": "sga-verb form"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "b",
        "2": "eithe"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish links with redundant target parameters"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "at·tá"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person plural present subjunctive absolute of at·tá"
      ],
      "links": [
        [
          "absolute",
          "absolute"
        ],
        [
          "at·tá",
          "attá#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "absolute",
        "form-of",
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈbʲeθʲe]"
    }
  ],
  "word": "beithe"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "beithe"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "beithe",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.