"atlugud" meaning in Old Irish

See atlugud in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈatluɣuð/
Head templates: {{head|sga|noun|||genitive|atligthe||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} atlugud m (genitive atligthe), {{sga-noun|m|atligthe}} atlugud m (genitive atligthe) Inflection templates: {{sga-decl-u|g=m|gen_sg=atligtheo|gen_sg2=atligthe|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=atlugud+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=atlugudu|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=atlugud+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=u-m|dat_du=atlugudaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=atlugudaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=atlugud+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=atligtheo+L|gen_du2=atligthe+L|gen_du3=|gen_du4=|gen_pl=atlugudae+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=atligtheo+H|gen_sg2=atligthe+H|gen_sg3=|gen_sg4=|n=s|nom_du=atlugud+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=atlugudae+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_pl4=|nom_sg=atlugud|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=atlugud+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=atlugudu|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=atlugud|voc_sg2=|voc_sg3=}}, {{sga-mutation|a|tlugud}} Forms: atligthe [genitive], no-table-tags [table-tags], atlugud [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], atlugud [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], atlugud [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], atligtheo [genitive, singular], atligthe [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], atlugud [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural], no-table-tags [table-tags], atlugud [mutation, mutation-radical], pronounced with /h/ in h-prothesis environments [mutation, mutation-radical], n-atlugud [mutation]
  1. verbal noun of ad·tluchedar Tags: form-of, masculine, noun-from-verb Form of: ad·tluchedar
    Sense id: en-atlugud-sga-noun-tYgqY~Z9
  2. thanks, thanksgiving Tags: masculine
    Sense id: en-atlugud-sga-noun-qcYzbgf7 Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 27 73
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: atlogod, attlugud

Download JSONL data for atlugud meaning in Old Irish (5.1kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "altugud"
          },
          "expansion": "Middle Irish: altugud",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: altugud"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "altú"
          },
          "expansion": "Irish: altú",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: altú"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "altachadh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: altachadh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: altachadh"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "atligthe",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "atligtheo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "atligthe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-atlugud",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "atligthe",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "atlugud m (genitive atligthe)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "atligthe"
      },
      "expansion": "atlugud m (genitive atligthe)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen_sg": "atligtheo",
        "gen_sg2": "atligthe",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "atlugud+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "atlugudu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "atlugud+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "atlugudaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "atlugudaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "atlugud+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "atligtheo+L",
        "gen_du2": "atligthe+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "atlugudae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "atligtheo+H",
        "gen_sg2": "atligthe+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "atlugud+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "atlugudae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "atlugud",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "atlugud+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "atlugudu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "atlugud",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "tlugud"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "That confessio, then, is for confessing sins, it is also for praising, it is also for offering thanks; here, then, it is for confessing.",
          "text": "Bíid didiu a confessio hísin do foísitin pecthae, bíid dano do molad, bíid dano do atlugud buide; do foísitin didiu atá-som sunt.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ad·tluchedar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of ad·tluchedar"
      ],
      "id": "en-atlugud-sga-noun-tYgqY~Z9",
      "links": [
        [
          "ad·tluchedar",
          "adtluchedar#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 73",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thanks, thanksgiving"
      ],
      "id": "en-atlugud-sga-noun-qcYzbgf7",
      "links": [
        [
          "thanks",
          "thanks"
        ],
        [
          "thanksgiving",
          "thanksgiving"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈatluɣuð/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "atlogod"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "attlugud"
    }
  ],
  "word": "atlugud"
}
{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine nouns",
    "Old Irish masculine u-stem nouns",
    "Old Irish nouns",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish uncountable nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "altugud"
          },
          "expansion": "Middle Irish: altugud",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: altugud"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "altú"
          },
          "expansion": "Irish: altú",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: altú"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "altachadh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: altachadh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: altachadh"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "atligthe",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine u-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "atligtheo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "atligthe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "atlugud",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "pronounced with /h/ in h-prothesis environments",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-atlugud",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "genitive",
        "6": "atligthe",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "atlugud m (genitive atligthe)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "atligthe"
      },
      "expansion": "atlugud m (genitive atligthe)",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen_sg": "atligtheo",
        "gen_sg2": "atligthe",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-u"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "atlugud+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "atlugudu",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "atlugud+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "u-m",
        "dat_du": "atlugudaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "atlugudaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "atlugud+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "atligtheo+L",
        "gen_du2": "atligthe+L",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_pl": "atlugudae+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "atligtheo+H",
        "gen_sg2": "atligthe+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "atlugud+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "atlugudae+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_pl4": "",
        "nom_sg": "atlugud",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "atlugud+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "atlugudu",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "atlugud",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "tlugud"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations",
        "Old Irish verbal nouns"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "That confessio, then, is for confessing sins, it is also for praising, it is also for offering thanks; here, then, it is for confessing.",
          "text": "Bíid didiu a confessio hísin do foísitin pecthae, bíid dano do molad, bíid dano do atlugud buide; do foísitin didiu atá-som sunt.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ad·tluchedar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verbal noun of ad·tluchedar"
      ],
      "links": [
        [
          "ad·tluchedar",
          "adtluchedar#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "thanks, thanksgiving"
      ],
      "links": [
        [
          "thanks",
          "thanks"
        ],
        [
          "thanksgiving",
          "thanksgiving"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈatluɣuð/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "atlogod"
    },
    {
      "word": "attlugud"
    }
  ],
  "word": "atlugud"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "atlugud"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "noun",
  "title": "atlugud",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.