"Ailill" meaning in Old Irish

See Ailill in All languages combined, or Wiktionary

Proper name

Etymology: Literally "sprite", "elf"; compare Welsh ellyll. Etymology templates: {{cog|cy|ellyll}} Welsh ellyll Head templates: {{head|sga|proper noun|genitive|Ailello|g=m}} Ailill m (genitive Ailello) Inflection templates: {{sga-decl-i|Ailell|g=m|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=Ailill+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=Aililli+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=Ailill+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=i-m|dat_du=Ailillib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=Ailillib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=Ailill+L|dat_sg2=|dat_sg3=|dat_sg4=|gen_du=Ailello+H|gen_du2=Ailella+H|gen_du3=|gen_du4=|gen_du5=|gen_pl=Ailille+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=Ailello+H|gen_sg2=Ailella+H|gen_sg3=|gen_sg4=|gen_sg5=|n=s|nom_du=Ailill+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=Aililli+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=Ailill|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=Ailill+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=Aililli+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=Ailill|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: Ailello [genitive], no-table-tags [table-tags], Ailill [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], Ailill [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], Ailill [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], Ailello [genitive, singular], Ailella [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], Ailill [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural]
  1. a male given name Tags: masculine Categories (topical): Old Irish given names, Old Irish male given names
    Sense id: en-Ailill-sga-name-h8YdwBAs Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Download JSONL data for Ailill meaning in Old Irish (3.7kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "ellyll"
      },
      "expansion": "Welsh ellyll",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Literally \"sprite\", \"elf\"; compare Welsh ellyll.",
  "forms": [
    {
      "form": "Ailello",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine i-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailello",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailella",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "proper noun",
        "3": "genitive",
        "4": "Ailello",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "Ailill m (genitive Ailello)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Ailell",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-i"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "Ailill+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "Aililli+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "Ailill+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "i-m",
        "dat_du": "Ailillib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "Ailillib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "Ailill+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "gen_du": "Ailello+H",
        "gen_du2": "Ailella+H",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_du5": "",
        "gen_pl": "Ailille+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "Ailello+H",
        "gen_sg2": "Ailella+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "gen_sg5": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "Ailill+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "Aililli+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "Ailill",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "Ailill+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "Aililli+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "Ailill",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "name": "Old Irish given names",
          "parents": [
            "Given names",
            "Names",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "name": "Old Irish male given names",
          "parents": [
            "Male given names",
            "Given names",
            "Names",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a male given name"
      ],
      "id": "en-Ailill-sga-name-h8YdwBAs",
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "Ailill"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "ellyll"
      },
      "expansion": "Welsh ellyll",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Literally \"sprite\", \"elf\"; compare Welsh ellyll.",
  "forms": [
    {
      "form": "Ailello",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine i-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailello",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailella",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ailill",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "proper noun",
        "3": "genitive",
        "4": "Ailello",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "Ailill m (genitive Ailello)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Ailell",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-i"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "Ailill+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "Aililli+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "Ailill+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "i-m",
        "dat_du": "Ailillib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "Ailillib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "Ailill+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "gen_du": "Ailello+H",
        "gen_du2": "Ailella+H",
        "gen_du3": "",
        "gen_du4": "",
        "gen_du5": "",
        "gen_pl": "Ailille+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "Ailello+H",
        "gen_sg2": "Ailella+H",
        "gen_sg3": "",
        "gen_sg4": "",
        "gen_sg5": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "Ailill+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "Aililli+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "Ailill",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "Ailill+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "Aililli+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "Ailill",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "name",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish given names",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish male given names",
        "Old Irish masculine nouns",
        "Old Irish masculine or feminine i-stem nouns",
        "Old Irish proper nouns",
        "Old Irish uncountable nouns"
      ],
      "glosses": [
        "a male given name"
      ],
      "links": [
        [
          "given name",
          "given name"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "Ailill"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "Ailill"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "proper noun",
  "title": "Ailill",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Irish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-11 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (6dfc2a1 and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.