"मूग" meaning in Marathi

See मूग in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: Inherited from Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga), from Sanskrit मुद्ग (mudgá). Cognate with Gujarati મગ (mag), Hindi मूँग (mūṅg). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|mr|pra-mah|𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga), {{inh+|mr|pra-mah|𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕}} Inherited from Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga), {{inh|mr|sa|मुद्ग|tr=mudgá}} Sanskrit मुद्ग (mudgá), {{cog|gu|મગ}} Gujarati મગ (mag), {{cog|hi|मूँग}} Hindi मूँग (mūṅg) Head templates: {{head|mr|noun||||||{{{m}}}||{{{f}}}||{{{n}}}|g=m|g2=|g3=|head=|sccat=1|sort=|tr=}} मूग • (mūg) m, {{mr-noun|g=m}} मूग • (mūg) m Inflection templates: {{mr-decl-noun|dir_pl=मूग|dir_pl_tr=mūg|dir_sg=मूग|dir_sg_tr=mūg|g=m|nocat=|pl_obl=ा|pl_stem=मूग|pl_stem_tr=mūg|sg_obl=ा|sg_stem=मूग|sg_stem_tr=mūg|title=masc cons-stem}}, {{mr-decl-noun/link|मूग|mūg}}, {{mr-decl-noun/link|मूग|mūg|}}, {{mr-decl-noun/link|मूग|mūg}}, {{mr-decl-noun/link|मूग|mūg|}}, {{mr-decl-noun/link|मूगा|mūgā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगां-|mūgān-}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाला|mūgālā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांना|mūgānnā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाने|mūgāne|मूगानं|mūgāna}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांनी|mūgānnī}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाशी|mūgāśī}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांशी|mūgānśī}}, {{mr-decl-noun/link|मूगात|mūgāt}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांत|mūgāt}}, {{mr-decl-noun/link|मूगा|mūgā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांनो|mūgānno}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाचा|mūgāċā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाचे|mūgāċe}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाची|mūgācī}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाच्या|mūgācā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाचे|mūgāċe|मूगाचं|mūgāċa}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाची|mūgācī}}, {{mr-decl-noun/link|मूगाच्या|mūgācā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांचा|mūgānċā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांचे|mūgānċe}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांची|mūgāñcī}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांच्या|mūgāncā}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांचे|mūgānċe|मूगांचं|mūgānċa}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांची|mūgāñcī}}, {{mr-decl-noun/link|मूगांच्या|mūgāñcā}} Forms: mūg [romanization], no-table-tags [table-tags], मूग [error-unrecognized-form], मूगा [error-unrecognized-form], मूगां- [error-unrecognized-form], मूगाला [error-unrecognized-form], मूगांना [error-unrecognized-form], मूगाने [ergative, error-unrecognized-form], मूगानं [ergative, error-unrecognized-form], मूगांनी [ergative, error-unrecognized-form], मूगाशी [error-unrecognized-form, instrumental], मूगांशी [error-unrecognized-form, instrumental], Oblique Note: The oblique case precedes all postpositions., There is no space between the stem and the postposition., Locative Note: -त is a postposition., no-table-tags [table-tags], मूगाचा [error-unrecognized-form], मूगाचे [error-unrecognized-form], मूगाची [error-unrecognized-form], मूगाच्या [error-unrecognized-form], मूगाचं [error-unrecognized-form], मूगांचा [error-unrecognized-form], मूगांचे [error-unrecognized-form], मूगांची [error-unrecognized-form], मूगांच्या [error-unrecognized-form], मूगांचं [error-unrecognized-form], मूगांच्या [error-unrecognized-form]
  1. mung, mung bean; Vigna radiata Categories (lifeform): Legumes

Download JSON data for मूग meaning in Marathi (8.7kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mr",
        "2": "pra-mah",
        "3": "𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mr",
        "2": "pra-mah",
        "3": "𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕"
      },
      "expansion": "Inherited from Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mr",
        "2": "sa",
        "3": "मुद्ग",
        "tr": "mudgá"
      },
      "expansion": "Sanskrit मुद्ग (mudgá)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gu",
        "2": "મગ"
      },
      "expansion": "Gujarati મગ (mag)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hi",
        "2": "मूँग"
      },
      "expansion": "Hindi मूँग (mūṅg)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga), from Sanskrit मुद्ग (mudgá). Cognate with Gujarati મગ (mag), Hindi मूँग (mūṅg).",
  "forms": [
    {
      "form": "mūg",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mr-noun-c-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cons-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "मूग",
      "roman": "mūg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगा",
      "roman": "mūgā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगां-",
      "roman": "mūgān-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाला",
      "roman": "mūgālā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांना",
      "roman": "mūgānnā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाने",
      "roman": "mūgāne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगानं",
      "roman": "mūgāna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांनी",
      "roman": "mūgānnī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाशी",
      "roman": "mūgāśī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांशी",
      "roman": "mūgānśī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "Oblique Note: The oblique case precedes all postpositions.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "There is no space between the stem and the postposition.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "Locative Note: -त  is a postposition.",
      "roman": "-ta",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mr-noun-c-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cons-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाचा",
      "roman": "mūgāċā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाचे",
      "roman": "mūgāċe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाची",
      "roman": "mūgācī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाच्या",
      "roman": "mūgācā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाचं",
      "roman": "mūgāċa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांचा",
      "roman": "mūgānċā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांचे",
      "roman": "mūgānċe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांची",
      "roman": "mūgāñcī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांच्या",
      "roman": "mūgāncā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांचं",
      "roman": "mūgānċa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांच्या",
      "roman": "mūgāñcā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mr",
        "10": "{{{f}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{n}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "{{{m}}}",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sccat": "1",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "मूग • (mūg) m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m"
      },
      "expansion": "मूग • (mūg) m",
      "name": "mr-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "dir_pl": "मूग",
        "dir_pl_tr": "mūg",
        "dir_sg": "मूग",
        "dir_sg_tr": "mūg",
        "g": "m",
        "nocat": "",
        "pl_obl": "ा",
        "pl_stem": "मूग",
        "pl_stem_tr": "mūg",
        "sg_obl": "ा",
        "sg_stem": "मूग",
        "sg_stem_tr": "mūg",
        "title": "masc cons-stem"
      },
      "name": "mr-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूग",
        "2": "mūg"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूग",
        "2": "mūg",
        "3": ""
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूग",
        "2": "mūg"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूग",
        "2": "mūg",
        "3": ""
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगा",
        "2": "mūgā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगां-",
        "2": "mūgān-"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाला",
        "2": "mūgālā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांना",
        "2": "mūgānnā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाने",
        "2": "mūgāne",
        "3": "मूगानं",
        "4": "mūgāna"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांनी",
        "2": "mūgānnī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाशी",
        "2": "mūgāśī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांशी",
        "2": "mūgānśī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगात",
        "2": "mūgāt"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांत",
        "2": "mūgāt"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगा",
        "2": "mūgā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांनो",
        "2": "mūgānno"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाचा",
        "2": "mūgāċā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाचे",
        "2": "mūgāċe"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाची",
        "2": "mūgācī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाच्या",
        "2": "mūgācā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाचे",
        "2": "mūgāċe",
        "3": "मूगाचं",
        "4": "mūgāċa"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाची",
        "2": "mūgācī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाच्या",
        "2": "mūgācā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांचा",
        "2": "mūgānċā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांचे",
        "2": "mūgānċe"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांची",
        "2": "mūgāñcī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांच्या",
        "2": "mūgāncā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांचे",
        "2": "mūgānċe",
        "3": "मूगांचं",
        "4": "mūgānċa"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांची",
        "2": "mūgāñcī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांच्या",
        "2": "mūgāñcā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    }
  ],
  "lang": "Marathi",
  "lang_code": "mr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Marathi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Marathi nouns with declension",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Marathi nouns with phonetic respelling",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sanskrit terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "mr",
          "name": "Legumes",
          "orig": "mr:Legumes",
          "parents": [
            "Fabales order plants",
            "Shrubs",
            "Trees",
            "Plants",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mung, mung bean; Vigna radiata"
      ],
      "id": "en-मूग-mr-noun-LRoUoHJQ",
      "links": [
        [
          "mung",
          "mung"
        ],
        [
          "mung bean",
          "mung bean"
        ],
        [
          "Vigna radiata",
          "Vigna radiata#Translingual"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/muɡ/"
    },
    {
      "other": "[muːɡ]"
    }
  ],
  "word": "मूग"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mr",
        "2": "pra-mah",
        "3": "𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mr",
        "2": "pra-mah",
        "3": "𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕"
      },
      "expansion": "Inherited from Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mr",
        "2": "sa",
        "3": "मुद्ग",
        "tr": "mudgá"
      },
      "expansion": "Sanskrit मुद्ग (mudgá)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gu",
        "2": "મગ"
      },
      "expansion": "Gujarati મગ (mag)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hi",
        "2": "मूँग"
      },
      "expansion": "Hindi मूँग (mūṅg)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Maharastri Prakrit 𑀫𑀼𑀕𑁆𑀕 (mugga), from Sanskrit मुद्ग (mudgá). Cognate with Gujarati મગ (mag), Hindi मूँग (mūṅg).",
  "forms": [
    {
      "form": "mūg",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mr-noun-c-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cons-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "मूग",
      "roman": "mūg",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगा",
      "roman": "mūgā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगां-",
      "roman": "mūgān-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाला",
      "roman": "mūgālā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांना",
      "roman": "mūgānnā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाने",
      "roman": "mūgāne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगानं",
      "roman": "mūgāna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांनी",
      "roman": "mūgānnī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाशी",
      "roman": "mūgāśī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांशी",
      "roman": "mūgānśī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "Oblique Note: The oblique case precedes all postpositions.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "There is no space between the stem and the postposition.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "Locative Note: -त  is a postposition.",
      "roman": "-ta",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mr-noun-c-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "cons-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाचा",
      "roman": "mūgāċā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाचे",
      "roman": "mūgāċe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाची",
      "roman": "mūgācī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाच्या",
      "roman": "mūgācā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगाचं",
      "roman": "mūgāċa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांचा",
      "roman": "mūgānċā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांचे",
      "roman": "mūgānċe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांची",
      "roman": "mūgāñcī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांच्या",
      "roman": "mūgāncā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांचं",
      "roman": "mūgānċa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "मूगांच्या",
      "roman": "mūgāñcā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mr",
        "10": "{{{f}}}",
        "11": "",
        "12": "{{{n}}}",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "{{{m}}}",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sccat": "1",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "मूग • (mūg) m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m"
      },
      "expansion": "मूग • (mūg) m",
      "name": "mr-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "dir_pl": "मूग",
        "dir_pl_tr": "mūg",
        "dir_sg": "मूग",
        "dir_sg_tr": "mūg",
        "g": "m",
        "nocat": "",
        "pl_obl": "ा",
        "pl_stem": "मूग",
        "pl_stem_tr": "mūg",
        "sg_obl": "ा",
        "sg_stem": "मूग",
        "sg_stem_tr": "mūg",
        "title": "masc cons-stem"
      },
      "name": "mr-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूग",
        "2": "mūg"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूग",
        "2": "mūg",
        "3": ""
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूग",
        "2": "mūg"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूग",
        "2": "mūg",
        "3": ""
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगा",
        "2": "mūgā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगां-",
        "2": "mūgān-"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाला",
        "2": "mūgālā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांना",
        "2": "mūgānnā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाने",
        "2": "mūgāne",
        "3": "मूगानं",
        "4": "mūgāna"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांनी",
        "2": "mūgānnī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाशी",
        "2": "mūgāśī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांशी",
        "2": "mūgānśī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगात",
        "2": "mūgāt"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांत",
        "2": "mūgāt"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगा",
        "2": "mūgā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांनो",
        "2": "mūgānno"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाचा",
        "2": "mūgāċā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाचे",
        "2": "mūgāċe"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाची",
        "2": "mūgācī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाच्या",
        "2": "mūgācā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाचे",
        "2": "mūgāċe",
        "3": "मूगाचं",
        "4": "mūgāċa"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाची",
        "2": "mūgācī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगाच्या",
        "2": "mūgācā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांचा",
        "2": "mūgānċā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांचे",
        "2": "mūgānċe"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांची",
        "2": "mūgāñcī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांच्या",
        "2": "mūgāncā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांचे",
        "2": "mūgānċe",
        "3": "मूगांचं",
        "4": "mūgānċa"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांची",
        "2": "mūgāñcī"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    },
    {
      "args": {
        "1": "मूगांच्या",
        "2": "mūgāñcā"
      },
      "name": "mr-decl-noun/link"
    }
  ],
  "lang": "Marathi",
  "lang_code": "mr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Marathi entries with incorrect language header",
        "Marathi lemmas",
        "Marathi masculine consonant-stem nouns",
        "Marathi masculine nouns",
        "Marathi nouns",
        "Marathi nouns in Devanagari script",
        "Marathi nouns with declension",
        "Marathi nouns with phonetic respelling",
        "Marathi terms derived from Maharastri Prakrit",
        "Marathi terms derived from Sanskrit",
        "Marathi terms inherited from Maharastri Prakrit",
        "Marathi terms inherited from Sanskrit",
        "Marathi terms with IPA pronunciation",
        "Sanskrit terms with non-redundant manual transliterations",
        "mr:Legumes"
      ],
      "glosses": [
        "mung, mung bean; Vigna radiata"
      ],
      "links": [
        [
          "mung",
          "mung"
        ],
        [
          "mung bean",
          "mung bean"
        ],
        [
          "Vigna radiata",
          "Vigna radiata#Translingual"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/muɡ/"
    },
    {
      "other": "[muːɡ]"
    }
  ],
  "word": "मूग"
}
{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <small> not properly closed",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": "started on line 38, detected on line 41"
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <small> not properly closed",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": "started on line 38, detected on line 41"
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <small> not properly closed",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": "started on line 42, detected on line 45"
}

{
  "called_from": "parser/304",
  "msg": "HTML tag <small> not properly closed",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": "started on line 42, detected on line 45"
}

{
  "called_from": "inflection/2522",
  "msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header based on style, BUT the cleaned text is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Marathi]; cleaned text: Oblique Note: The oblique case precedes all postpositions. There is no space between the stem and the postposition. Locative Note: -त (-ta) is a postposition., style: background:#eff7ff; text-align:left; font-size:90%; padding-left:1em////NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'singular एकवचन'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'plural अनेकवचन'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nominative प्रथमा'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'oblique सामान्यरूप'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'acc. / dative द्वितीया / चतुर्थी'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'locative सप्तमी | मूगात mūgāt | मूगांत mūgāt'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'vocative संबोधन | मूगा mūgā | मूगांनो mūgānno'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for Oblique Note: The oblique case precedes all postpositions.",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for There is no space between the stem and the postposition.",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/1826",
  "msg": "inflection table: empty tags for Locative Note: -त  is a postposition.",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'masculine object पुल्लिंगी कर्म'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'feminine object स्त्रीलिंगी कर्म'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'neuter object नपुसकलिंगी कर्म'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'oblique सामान्यरूप'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'singular एकवचन'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'plural अनेकवचन'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'singular एकवचन'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'plural अनेकवचन'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'singular^* एकवचन'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'plural अनेकवचन'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'oblique सामान्यरूप'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'singular subject एकवचनी कर्ता'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'plural subject अनेकवचनी कर्ता'",
  "path": [
    "मूग"
  ],
  "section": "Marathi",
  "subsection": "noun",
  "title": "मूग",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Marathi dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.