"tuoi" meaning in Livonian

See tuoi in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Etymology: From Proto-Finnic *toinën. Etymology templates: {{inh|liv|urj-fin-pro|*toinën}} Proto-Finnic *toinën Head templates: {{head|liv|adjective}} tuoi Forms: tuoi [nominative, singular], tuoizt [nominative, plural], tuoiz [genitive, singular], tuoizt [genitive, plural], tūoizta [partitive, singular], tuoiži [partitive, plural], tuoizõn [dative, singular], tuoiztõn [dative, plural], tuoizõks [instrumental, singular], tuoiztkõks [instrumental, plural], tuoizõ [illative, singular], tuoižiz [illative, plural], tuoizõs [inessive, singular], tuoižis [inessive, plural], tuoizõst [elative, singular], tuoižist [elative, plural]
  1. second Categories (topical): Livonian ordinal numbers
    Sense id: tuoi-liv-adj-FjZ6rLZ6 Categories (other): Livonian determiners Disambiguation of Livonian determiners: 100 0

Determiner

Etymology: From Proto-Finnic *toinën. Etymology templates: {{inh|liv|urj-fin-pro|*toinën}} Proto-Finnic *toinën Head templates: {{head|liv|determiner}} tuoi
  1. other Related terms: Livonian ordinals (1st-11th):
    Sense id: tuoi-liv-det-2SmKENGw

Inflected forms

Download JSON data for tuoi meaning in Livonian (2.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*toinën"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *toinën",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *toinën.",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tūoizta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoiži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoiztõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoiztkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoižiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoižis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoižist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "tuoi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "name": "Livonian ordinal numbers",
          "parents": [
            "Ordinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "100 0",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian determiners",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second"
      ],
      "id": "tuoi-liv-adj-FjZ6rLZ6",
      "links": [
        [
          "second",
          "second"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tuoi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*toinën"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *toinën",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *toinën.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "tuoi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA\ntūoizta riekkõ kǟdõ\nto go a different way, path\nse um tuoi ažā\nthat's another thing"
        }
      ],
      "glosses": [
        "other"
      ],
      "id": "tuoi-liv-det-2SmKENGw",
      "links": [
        [
          "other",
          "other"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "Livonian ordinals (1st-11th):"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "tuoi"
}
{
  "categories": [
    "Livonian adjectives",
    "Livonian determiners",
    "Livonian lemmas"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*toinën"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *toinën",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *toinën.",
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tūoizta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoiži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoiztõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoiztkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoižiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoižis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoizõst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tuoižist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "tuoi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livonian ordinal numbers"
      ],
      "glosses": [
        "second"
      ],
      "links": [
        [
          "second",
          "second"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tuoi"
}

{
  "categories": [
    "Livonian determiners",
    "Livonian lemmas"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*toinën"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *toinën",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *toinën.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "tuoi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "det",
  "related": [
    {
      "word": "Livonian ordinals (1st-11th):"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA\ntūoizta riekkõ kǟdõ\nto go a different way, path\nse um tuoi ažā\nthat's another thing"
        }
      ],
      "glosses": [
        "other"
      ],
      "links": [
        [
          "other",
          "other"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "tuoi"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Livonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.