"mīez" meaning in Livonian

See mīez in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /miːez/
Etymology: From Proto-Finnic *mees. Cognate with Estonian mees. Etymology templates: {{inh|liv|urj-fin-pro|*mees}} Proto-Finnic *mees, {{cog|et|mees}} Estonian mees Head templates: {{head|liv|noun}} mīez Forms: no-table-tags [table-tags], mīez [nominative, singular], mīed [nominative, plural], mīe [genitive, singular], mīed [genitive, plural], mīeztõ [partitive, singular], mēd̦i [partitive, plural], mīen [dative, singular], mīedõn [dative, plural], mīekõks [instrumental, singular], mīedkõks [instrumental, plural], mīezõ [illative, singular], mēži [illative, plural], mīesõ [inessive, singular], mīes [inessive, singular], mēši [inessive, plural], mīestõ [elative, singular], mīest [elative, singular], mēšti [elative, plural]
  1. man (adult male human being)
    Sense id: en-mīez-liv-noun-5emac3vT Categories (other): Livonian entries with incorrect language header Disambiguation of Livonian entries with incorrect language header: 88 12
  2. husband
    Sense id: en-mīez-liv-noun-n-6PiLk6
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: kalāmīez, mōmīez, nūoŗmīez

Inflected forms

Download JSON data for mīez meaning in Livonian (3.2kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kalāmīez"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "mōmīez"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "nūoŗmīez"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*mees"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *mees",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "mees"
      },
      "expansion": "Estonian mees",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *mees. Cognate with Estonian mees.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mīez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīeztõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēd̦i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīedõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīekõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīedkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīezõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīesõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīestõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēšti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "mīez",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "88 12",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA\nmīez pidāb eņtš sõnā jūsõ, ǟrga pidāb eņtš sōrad jūsõ\na man lives up to his word (lit. \"holds onto his word\"), an ox holds onto its horns\nta akūb mēd̦i\nshe is chasing after men (lit. \"catching men\")"
        }
      ],
      "glosses": [
        "man (adult male human being)"
      ],
      "id": "en-mīez-liv-noun-5emac3vT",
      "links": [
        [
          "man",
          "man"
        ]
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "her husband became an alcoholic",
          "roman": "täm mīez ei jūojizõks",
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA"
        }
      ],
      "glosses": [
        "husband"
      ],
      "id": "en-mīez-liv-noun-n-6PiLk6",
      "links": [
        [
          "husband",
          "husband"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/miːez/"
    }
  ],
  "word": "mīez"
}
{
  "categories": [
    "Livonian entries with incorrect language header",
    "Livonian lemmas",
    "Livonian nouns",
    "Livonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Livonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Livonian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "kalāmīez"
    },
    {
      "word": "mōmīez"
    },
    {
      "word": "nūoŗmīez"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*mees"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *mees",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "mees"
      },
      "expansion": "Estonian mees",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *mees. Cognate with Estonian mees.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mīez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīeztõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēd̦i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīedõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīekõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīedkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīezõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīesõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mīestõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mēšti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "mīez",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA\nmīez pidāb eņtš sõnā jūsõ, ǟrga pidāb eņtš sōrad jūsõ\na man lives up to his word (lit. \"holds onto his word\"), an ox holds onto its horns\nta akūb mēd̦i\nshe is chasing after men (lit. \"catching men\")"
        }
      ],
      "glosses": [
        "man (adult male human being)"
      ],
      "links": [
        [
          "man",
          "man"
        ]
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "her husband became an alcoholic",
          "roman": "täm mīez ei jūojizõks",
          "text": "Tiit-Rein Viitso, Valts Ernštreits (2012–2013), Līvõkīel-ēstikīel-lețkīel sõnārōntõz, Tartu, Rīga: TÜ, LVA"
        }
      ],
      "glosses": [
        "husband"
      ],
      "links": [
        [
          "husband",
          "husband"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/miːez/"
    }
  ],
  "word": "mīez"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Livonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.