"kūž" meaning in Livonian

See kūž in All languages combined, or Wiktionary

Numeral

IPA: /kuːʒ/
Etymology: From Proto-Finnic *kuuci, from Proto-Finno-Ugric *kutte. Cognate with Estonian kuus and Finnish kuusi. Etymology templates: {{inh|liv|urj-fin-pro|*kuuci}} Proto-Finnic *kuuci, {{der|liv|fiu-pro|-}} Proto-Finno-Ugric, {{m|urj-pro|*kutte}} *kutte, {{cog|et|kuus}} Estonian kuus, {{cog|fi|kuusi}} Finnish kuusi Head templates: {{head|liv|numeral}} kūž Forms: no-table-tags [table-tags], kūž [nominative, singular], kūd [nominative, plural], kūd [genitive, singular], kūd [genitive, plural], kūdtõ [partitive, singular], kūži [partitive, plural], kūdõn [dative, singular], kūdõn [dative, plural], kūdkõks [instrumental, singular], kūdkõks [instrumental, plural], kūdõ [illative, singular], kūžiz [illative, plural], kūdsõ [inessive, singular], kūds [inessive, singular], kūžis [inessive, plural], kūdstõ [elative, singular], kūdst [elative, singular], kūžist [elative, plural]
  1. six Categories (topical): Livonian cardinal numbers Related terms: Livonian cardinals (1–11):
    Sense id: en-kūž-liv-num-RHeNgjZe Categories (other): Livonian entries with incorrect language header

Download JSON data for kūž meaning in Livonian (2.8kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuuci"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuuci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*kutte"
      },
      "expansion": "*kutte",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kuus"
      },
      "expansion": "Estonian kuus",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuusi"
      },
      "expansion": "Finnish kuusi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuuci, from Proto-Finno-Ugric *kutte. Cognate with Estonian kuus and Finnish kuusi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kūž",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdtõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūžiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūds",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūžis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūžist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "kūž",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "name": "Livonian cardinal numbers",
          "parents": [
            "Cardinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "six"
      ],
      "id": "en-kūž-liv-num-RHeNgjZe",
      "links": [
        [
          "six",
          "six"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "Livonian cardinals (1–11):"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/kuːʒ/"
    }
  ],
  "word": "kūž"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuuci"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuuci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*kutte"
      },
      "expansion": "*kutte",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kuus"
      },
      "expansion": "Estonian kuus",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuusi"
      },
      "expansion": "Finnish kuusi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuuci, from Proto-Finno-Ugric *kutte. Cognate with Estonian kuus and Finnish kuusi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "liv-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kūž",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdtõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūži",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdõn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdkõks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūžiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdsõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūds",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūžis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdstõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūdst",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kūžist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "kūž",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "num",
  "related": [
    {
      "word": "Livonian cardinals (1–11):"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livonian cardinal numbers",
        "Livonian entries with incorrect language header",
        "Livonian lemmas",
        "Livonian numerals",
        "Livonian terms derived from Proto-Finnic",
        "Livonian terms derived from Proto-Finno-Ugric",
        "Livonian terms inherited from Proto-Finnic",
        "Livonian terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "six"
      ],
      "links": [
        [
          "six",
          "six"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/kuːʒ/"
    }
  ],
  "word": "kūž"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Livonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.