"neapmainītais" meaning in Latvian

See neapmainītais in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} neapmainītais, {{lv-part|neapmainīt|t|def}} neapmainītais () Inflection templates: {{lv-decl-part|neapmainī|t|def}}, {{lv-decl-part-past-pass|neapmainīt|def|x=0}}, {{lv-decl-part-table|neapmainītais|neapmainītie|neapmainītā|neapmainītās|neapmainīto|neapmainītos|neapmainīto|neapmainītās|neapmainītā|neapmainīto|neapmainītās|neapmainīto|neapmainītajam|neapmainītajiem|neapmainītajai|neapmainītajām|neapmainīto|neapmainītajiem|neapmainīto|neapmainītajām|neapmainītajā|neapmainītajos|neapmainītajā|neapmainītajās|neapmainīto|neapmainītais|neapmainītie|neapmainīto|neapmainītā|neapmainītās|def|x=0}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], neapmainītais [definite, masculine, nominative, singular], neapmainītie [definite, masculine, nominative, plural], neapmainītā [definite, feminine, nominative, singular], neapmainītās [definite, feminine, nominative, plural], neapmainīto [accusative, definite, masculine, singular], neapmainītos [accusative, definite, masculine, plural], neapmainīto [accusative, definite, feminine, singular], neapmainītās [accusative, definite, feminine, plural], neapmainītā [definite, genitive, masculine, singular], neapmainīto [definite, genitive, masculine, plural], neapmainītās [definite, feminine, genitive, singular], neapmainīto [definite, feminine, genitive, plural], neapmainītajam [dative, definite, masculine, singular], neapmainītajiem [dative, definite, masculine, plural], neapmainītajai [dative, definite, feminine, singular], neapmainītajām [dative, definite, feminine, plural], neapmainīto [definite, instrumental, masculine, singular], neapmainītajiem [definite, instrumental, masculine, plural], neapmainīto [definite, feminine, instrumental, singular], neapmainītajām [definite, feminine, instrumental, plural], neapmainītajā [definite, locative, masculine, singular], neapmainītajos [definite, locative, masculine, plural], neapmainītajā [definite, feminine, locative, singular], neapmainītajās [definite, feminine, locative, plural], neapmainīto [definite, masculine, singular, vocative], neapmainītais [definite, masculine, singular, vocative], neapmainītie [definite, masculine, plural, vocative], neapmainīto [definite, feminine, singular, vocative], neapmainītā [definite, feminine, singular, vocative], neapmainītās [definite, feminine, plural, vocative]
  1. definite past passive participle of neapmainīt Tags: definite, form-of, participle, passive, past Form of: neapmainīt
    Sense id: neapmainītais-lv-verb-hGTJt6nd

Inflected forms

Download JSON data for neapmainītais meaning in Latvian (5.3kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neapmainītais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neapmainīt",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "expansion": "neapmainītais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neapmainī",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neapmainīt",
        "2": "def",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-past-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neapmainītais",
        "10": "neapmainīto",
        "11": "neapmainītās",
        "12": "neapmainīto",
        "13": "neapmainītajam",
        "14": "neapmainītajiem",
        "15": "neapmainītajai",
        "16": "neapmainītajām",
        "17": "neapmainīto",
        "18": "neapmainītajiem",
        "19": "neapmainīto",
        "2": "neapmainītie",
        "20": "neapmainītajām",
        "21": "neapmainītajā",
        "22": "neapmainītajos",
        "23": "neapmainītajā",
        "24": "neapmainītajās",
        "25": "neapmainīto",
        "26": "neapmainītais",
        "27": "neapmainītie",
        "28": "neapmainīto",
        "29": "neapmainītā",
        "3": "neapmainītā",
        "30": "neapmainītās",
        "31": "def",
        "4": "neapmainītās",
        "5": "neapmainīto",
        "6": "neapmainītos",
        "7": "neapmainīto",
        "8": "neapmainītās",
        "9": "neapmainītā",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "neapmainīt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite past passive participle of neapmainīt"
      ],
      "id": "neapmainītais-lv-verb-hGTJt6nd",
      "raw_glosses": [
        "definite past passive participle of neapmainīt"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "neapmainītais"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainīto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neapmainītās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neapmainītais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neapmainīt",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "expansion": "neapmainītais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neapmainī",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neapmainīt",
        "2": "def",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-past-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neapmainītais",
        "10": "neapmainīto",
        "11": "neapmainītās",
        "12": "neapmainīto",
        "13": "neapmainītajam",
        "14": "neapmainītajiem",
        "15": "neapmainītajai",
        "16": "neapmainītajām",
        "17": "neapmainīto",
        "18": "neapmainītajiem",
        "19": "neapmainīto",
        "2": "neapmainītie",
        "20": "neapmainītajām",
        "21": "neapmainītajā",
        "22": "neapmainītajos",
        "23": "neapmainītajā",
        "24": "neapmainītajās",
        "25": "neapmainīto",
        "26": "neapmainītais",
        "27": "neapmainītie",
        "28": "neapmainīto",
        "29": "neapmainītā",
        "3": "neapmainītā",
        "30": "neapmainītās",
        "31": "def",
        "4": "neapmainītās",
        "5": "neapmainīto",
        "6": "neapmainītos",
        "7": "neapmainīto",
        "8": "neapmainītās",
        "9": "neapmainītā",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participle forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian past passive participles"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "neapmainīt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite past passive participle of neapmainīt"
      ],
      "raw_glosses": [
        "definite past passive participle of neapmainīt"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "neapmainītais"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-01-26 from the enwiktionary dump dated 2023-01-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.