"neakcentējams" meaning in Latvian

See neakcentējams in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} neakcentējams, {{lv-part|neakcentējam||-}} neakcentējams () Inflection templates: {{lv-decl-part|neakcentēja|m|extrawidth=-10}}, {{lv-decl-part-pres-pass|neakcentēja|indef|x=-10}}, {{lv-decl-part-table|neakcentējams|neakcentējami|neakcentējama|neakcentējamas|neakcentējamu|neakcentējamus|neakcentējamu|neakcentējamas|neakcentējama|neakcentējamu|neakcentējamas|neakcentējamu|neakcentējamam|neakcentējamiem|neakcentējamai|neakcentējamām|neakcentējamu|neakcentējamiem|neakcentējamu|neakcentējamām|neakcentējamā|neakcentējamos|neakcentējamā|neakcentējamās|neakcentējamo|neakcentējamais|neakcentējamie|neakcentējamo|neakcentējamā|neakcentējamās|indef|x=-10}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], neakcentējams [indefinite, masculine, nominative, singular], neakcentējami [indefinite, masculine, nominative, plural], neakcentējama [feminine, indefinite, nominative, singular], neakcentējamas [feminine, indefinite, nominative, plural], neakcentējamu [accusative, indefinite, masculine, singular], neakcentējamus [accusative, indefinite, masculine, plural], neakcentējamu [accusative, feminine, indefinite, singular], neakcentējamas [accusative, feminine, indefinite, plural], neakcentējama [genitive, indefinite, masculine, singular], neakcentējamu [genitive, indefinite, masculine, plural], neakcentējamas [feminine, genitive, indefinite, singular], neakcentējamu [feminine, genitive, indefinite, plural], neakcentējamam [dative, indefinite, masculine, singular], neakcentējamiem [dative, indefinite, masculine, plural], neakcentējamai [dative, feminine, indefinite, singular], neakcentējamām [dative, feminine, indefinite, plural], neakcentējamu [indefinite, instrumental, masculine, singular], neakcentējamiem [indefinite, instrumental, masculine, plural], neakcentējamu [feminine, indefinite, instrumental, singular], neakcentējamām [feminine, indefinite, instrumental, plural], neakcentējamā [indefinite, locative, masculine, singular], neakcentējamos [indefinite, locative, masculine, plural], neakcentējamā [feminine, indefinite, locative, singular], neakcentējamās [feminine, indefinite, locative, plural], - [indefinite, masculine, singular, vocative], - [indefinite, masculine, plural, vocative], - [feminine, indefinite, singular, vocative], - [feminine, indefinite, plural, vocative]
  1. which cannot or should not be accentuated, stressed; indefinite present passive participle of neakcentēt Tags: participle
    Sense id: neakcentējams-lv-verb-lAdxET0D

Inflected forms

Download JSON data for neakcentējams meaning in Latvian (4.8kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējams",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neakcentējams",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neakcentējam",
        "2": "",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "neakcentējams ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neakcentēja",
        "2": "m",
        "extrawidth": "-10"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neakcentēja",
        "2": "indef",
        "x": "-10"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neakcentējams",
        "10": "neakcentējamu",
        "11": "neakcentējamas",
        "12": "neakcentējamu",
        "13": "neakcentējamam",
        "14": "neakcentējamiem",
        "15": "neakcentējamai",
        "16": "neakcentējamām",
        "17": "neakcentējamu",
        "18": "neakcentējamiem",
        "19": "neakcentējamu",
        "2": "neakcentējami",
        "20": "neakcentējamām",
        "21": "neakcentējamā",
        "22": "neakcentējamos",
        "23": "neakcentējamā",
        "24": "neakcentējamās",
        "25": "neakcentējamo",
        "26": "neakcentējamais",
        "27": "neakcentējamie",
        "28": "neakcentējamo",
        "29": "neakcentējamā",
        "3": "neakcentējama",
        "30": "neakcentējamās",
        "31": "indef",
        "4": "neakcentējamas",
        "5": "neakcentējamu",
        "6": "neakcentējamus",
        "7": "neakcentējamu",
        "8": "neakcentējamas",
        "9": "neakcentējama",
        "x": "-10"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "which cannot or should not be accentuated, stressed; indefinite present passive participle of neakcentēt"
      ],
      "id": "neakcentējams-lv-verb-lAdxET0D",
      "raw_glosses": [
        "which cannot or should not be accentuated, stressed; indefinite present passive participle of neakcentēt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "neakcentējams"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējams",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neakcentējamās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neakcentējams",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neakcentējam",
        "2": "",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "neakcentējams ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neakcentēja",
        "2": "m",
        "extrawidth": "-10"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neakcentēja",
        "2": "indef",
        "x": "-10"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neakcentējams",
        "10": "neakcentējamu",
        "11": "neakcentējamas",
        "12": "neakcentējamu",
        "13": "neakcentējamam",
        "14": "neakcentējamiem",
        "15": "neakcentējamai",
        "16": "neakcentējamām",
        "17": "neakcentējamu",
        "18": "neakcentējamiem",
        "19": "neakcentējamu",
        "2": "neakcentējami",
        "20": "neakcentējamām",
        "21": "neakcentējamā",
        "22": "neakcentējamos",
        "23": "neakcentējamā",
        "24": "neakcentējamās",
        "25": "neakcentējamo",
        "26": "neakcentējamais",
        "27": "neakcentējamie",
        "28": "neakcentējamo",
        "29": "neakcentējamā",
        "3": "neakcentējama",
        "30": "neakcentējamās",
        "31": "indef",
        "4": "neakcentējamas",
        "5": "neakcentējamu",
        "6": "neakcentējamus",
        "7": "neakcentējamu",
        "8": "neakcentējamas",
        "9": "neakcentējama",
        "x": "-10"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian present passive participles"
      ],
      "glosses": [
        "which cannot or should not be accentuated, stressed; indefinite present passive participle of neakcentēt"
      ],
      "raw_glosses": [
        "which cannot or should not be accentuated, stressed; indefinite present passive participle of neakcentēt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "neakcentējams"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-04 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.