"neaizmirstais" meaning in Latvian

See neaizmirstais in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} neaizmirstais, {{lv-part|neaizmirst|t|def}} neaizmirstais () Inflection templates: {{lv-decl-part|neaizmirs|t|def}}, {{lv-decl-part-past-pass|neaizmirst|def|x=0}}, {{lv-decl-part-table|neaizmirstais|neaizmirstie|neaizmirstā|neaizmirstās|neaizmirsto|neaizmirstos|neaizmirsto|neaizmirstās|neaizmirstā|neaizmirsto|neaizmirstās|neaizmirsto|neaizmirstajam|neaizmirstajiem|neaizmirstajai|neaizmirstajām|neaizmirsto|neaizmirstajiem|neaizmirsto|neaizmirstajām|neaizmirstajā|neaizmirstajos|neaizmirstajā|neaizmirstajās|neaizmirsto|neaizmirstais|neaizmirstie|neaizmirsto|neaizmirstā|neaizmirstās|def|x=0}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], neaizmirstais [definite, masculine, nominative, singular], neaizmirstie [definite, masculine, nominative, plural], neaizmirstā [definite, feminine, nominative, singular], neaizmirstās [definite, feminine, nominative, plural], neaizmirsto [accusative, definite, masculine, singular], neaizmirstos [accusative, definite, masculine, plural], neaizmirsto [accusative, definite, feminine, singular], neaizmirstās [accusative, definite, feminine, plural], neaizmirstā [definite, genitive, masculine, singular], neaizmirsto [definite, genitive, masculine, plural], neaizmirstās [definite, feminine, genitive, singular], neaizmirsto [definite, feminine, genitive, plural], neaizmirstajam [dative, definite, masculine, singular], neaizmirstajiem [dative, definite, masculine, plural], neaizmirstajai [dative, definite, feminine, singular], neaizmirstajām [dative, definite, feminine, plural], neaizmirsto [definite, instrumental, masculine, singular], neaizmirstajiem [definite, instrumental, masculine, plural], neaizmirsto [definite, feminine, instrumental, singular], neaizmirstajām [definite, feminine, instrumental, plural], neaizmirstajā [definite, locative, masculine, singular], neaizmirstajos [definite, locative, masculine, plural], neaizmirstajā [definite, feminine, locative, singular], neaizmirstajās [definite, feminine, locative, plural], neaizmirsto [definite, masculine, singular, vocative], neaizmirstais [definite, masculine, singular, vocative], neaizmirstie [definite, masculine, plural, vocative], neaizmirsto [definite, feminine, singular, vocative], neaizmirstā [definite, feminine, singular, vocative], neaizmirstās [definite, feminine, plural, vocative]
  1. definite past passive participle of neaizmirst Tags: definite, form-of, participle, passive, past Form of: neaizmirst
    Sense id: neaizmirstais-lv-verb-7dx6GAiL

Inflected forms

Download JSON data for neaizmirstais meaning in Latvian (4.9kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neaizmirstais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizmirst",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "expansion": "neaizmirstais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neaizmirs",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizmirst",
        "2": "def",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-past-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizmirstais",
        "10": "neaizmirsto",
        "11": "neaizmirstās",
        "12": "neaizmirsto",
        "13": "neaizmirstajam",
        "14": "neaizmirstajiem",
        "15": "neaizmirstajai",
        "16": "neaizmirstajām",
        "17": "neaizmirsto",
        "18": "neaizmirstajiem",
        "19": "neaizmirsto",
        "2": "neaizmirstie",
        "20": "neaizmirstajām",
        "21": "neaizmirstajā",
        "22": "neaizmirstajos",
        "23": "neaizmirstajā",
        "24": "neaizmirstajās",
        "25": "neaizmirsto",
        "26": "neaizmirstais",
        "27": "neaizmirstie",
        "28": "neaizmirsto",
        "29": "neaizmirstā",
        "3": "neaizmirstā",
        "30": "neaizmirstās",
        "31": "def",
        "4": "neaizmirstās",
        "5": "neaizmirsto",
        "6": "neaizmirstos",
        "7": "neaizmirsto",
        "8": "neaizmirstās",
        "9": "neaizmirstā",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "neaizmirst"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite past passive participle of neaizmirst"
      ],
      "id": "neaizmirstais-lv-verb-7dx6GAiL",
      "raw_glosses": [
        "definite past passive participle of neaizmirst"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "neaizmirstais"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirsto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizmirstās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neaizmirstais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizmirst",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "expansion": "neaizmirstais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neaizmirs",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizmirst",
        "2": "def",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-past-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizmirstais",
        "10": "neaizmirsto",
        "11": "neaizmirstās",
        "12": "neaizmirsto",
        "13": "neaizmirstajam",
        "14": "neaizmirstajiem",
        "15": "neaizmirstajai",
        "16": "neaizmirstajām",
        "17": "neaizmirsto",
        "18": "neaizmirstajiem",
        "19": "neaizmirsto",
        "2": "neaizmirstie",
        "20": "neaizmirstajām",
        "21": "neaizmirstajā",
        "22": "neaizmirstajos",
        "23": "neaizmirstajā",
        "24": "neaizmirstajās",
        "25": "neaizmirsto",
        "26": "neaizmirstais",
        "27": "neaizmirstie",
        "28": "neaizmirsto",
        "29": "neaizmirstā",
        "3": "neaizmirstā",
        "30": "neaizmirstās",
        "31": "def",
        "4": "neaizmirstās",
        "5": "neaizmirsto",
        "6": "neaizmirstos",
        "7": "neaizmirsto",
        "8": "neaizmirstās",
        "9": "neaizmirstā",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participle forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian past passive participles"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "neaizmirst"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite past passive participle of neaizmirst"
      ],
      "raw_glosses": [
        "definite past passive participle of neaizmirst"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "neaizmirstais"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-05 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.