"neaizliegtais" meaning in Latvian

See neaizliegtais in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} neaizliegtais, {{lv-part|neaizliegt|t|def}} neaizliegtais () Inflection templates: {{lv-decl-part|neaizlieg|t|def}}, {{lv-decl-part-past-pass|neaizliegt|def|x=0}}, {{lv-decl-part-table|neaizliegtais|neaizliegtie|neaizliegtā|neaizliegtās|neaizliegto|neaizliegtos|neaizliegto|neaizliegtās|neaizliegtā|neaizliegto|neaizliegtās|neaizliegto|neaizliegtajam|neaizliegtajiem|neaizliegtajai|neaizliegtajām|neaizliegto|neaizliegtajiem|neaizliegto|neaizliegtajām|neaizliegtajā|neaizliegtajos|neaizliegtajā|neaizliegtajās|neaizliegto|neaizliegtais|neaizliegtie|neaizliegto|neaizliegtā|neaizliegtās|def|x=0}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], neaizliegtais [definite, masculine, nominative, singular], neaizliegtie [definite, masculine, nominative, plural], neaizliegtā [definite, feminine, nominative, singular], neaizliegtās [definite, feminine, nominative, plural], neaizliegto [accusative, definite, masculine, singular], neaizliegtos [accusative, definite, masculine, plural], neaizliegto [accusative, definite, feminine, singular], neaizliegtās [accusative, definite, feminine, plural], neaizliegtā [definite, genitive, masculine, singular], neaizliegto [definite, genitive, masculine, plural], neaizliegtās [definite, feminine, genitive, singular], neaizliegto [definite, feminine, genitive, plural], neaizliegtajam [dative, definite, masculine, singular], neaizliegtajiem [dative, definite, masculine, plural], neaizliegtajai [dative, definite, feminine, singular], neaizliegtajām [dative, definite, feminine, plural], neaizliegto [definite, instrumental, masculine, singular], neaizliegtajiem [definite, instrumental, masculine, plural], neaizliegto [definite, feminine, instrumental, singular], neaizliegtajām [definite, feminine, instrumental, plural], neaizliegtajā [definite, locative, masculine, singular], neaizliegtajos [definite, locative, masculine, plural], neaizliegtajā [definite, feminine, locative, singular], neaizliegtajās [definite, feminine, locative, plural], neaizliegto [definite, masculine, singular, vocative], neaizliegtais [definite, masculine, singular, vocative], neaizliegtie [definite, masculine, plural, vocative], neaizliegto [definite, feminine, singular, vocative], neaizliegtā [definite, feminine, singular, vocative], neaizliegtās [definite, feminine, plural, vocative]
  1. definite past passive participle of neaizliegt Tags: definite, form-of, participle, passive, past Form of: neaizliegt
    Sense id: neaizliegtais-lv-verb-I4zS-B0K

Inflected forms

Download JSON data for neaizliegtais meaning in Latvian (4.9kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neaizliegtais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliegt",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "expansion": "neaizliegtais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neaizlieg",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliegt",
        "2": "def",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-past-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliegtais",
        "10": "neaizliegto",
        "11": "neaizliegtās",
        "12": "neaizliegto",
        "13": "neaizliegtajam",
        "14": "neaizliegtajiem",
        "15": "neaizliegtajai",
        "16": "neaizliegtajām",
        "17": "neaizliegto",
        "18": "neaizliegtajiem",
        "19": "neaizliegto",
        "2": "neaizliegtie",
        "20": "neaizliegtajām",
        "21": "neaizliegtajā",
        "22": "neaizliegtajos",
        "23": "neaizliegtajā",
        "24": "neaizliegtajās",
        "25": "neaizliegto",
        "26": "neaizliegtais",
        "27": "neaizliegtie",
        "28": "neaizliegto",
        "29": "neaizliegtā",
        "3": "neaizliegtā",
        "30": "neaizliegtās",
        "31": "def",
        "4": "neaizliegtās",
        "5": "neaizliegto",
        "6": "neaizliegtos",
        "7": "neaizliegto",
        "8": "neaizliegtās",
        "9": "neaizliegtā",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "neaizliegt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite past passive participle of neaizliegt"
      ],
      "id": "neaizliegtais-lv-verb-I4zS-B0K",
      "raw_glosses": [
        "definite past passive participle of neaizliegt"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "neaizliegtais"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliegtās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neaizliegtais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliegt",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "expansion": "neaizliegtais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neaizlieg",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliegt",
        "2": "def",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-past-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliegtais",
        "10": "neaizliegto",
        "11": "neaizliegtās",
        "12": "neaizliegto",
        "13": "neaizliegtajam",
        "14": "neaizliegtajiem",
        "15": "neaizliegtajai",
        "16": "neaizliegtajām",
        "17": "neaizliegto",
        "18": "neaizliegtajiem",
        "19": "neaizliegto",
        "2": "neaizliegtie",
        "20": "neaizliegtajām",
        "21": "neaizliegtajā",
        "22": "neaizliegtajos",
        "23": "neaizliegtajā",
        "24": "neaizliegtajās",
        "25": "neaizliegto",
        "26": "neaizliegtais",
        "27": "neaizliegtie",
        "28": "neaizliegto",
        "29": "neaizliegtā",
        "3": "neaizliegtā",
        "30": "neaizliegtās",
        "31": "def",
        "4": "neaizliegtās",
        "5": "neaizliegto",
        "6": "neaizliegtos",
        "7": "neaizliegto",
        "8": "neaizliegtās",
        "9": "neaizliegtā",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participle forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian past passive participles"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "neaizliegt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite past passive participle of neaizliegt"
      ],
      "raw_glosses": [
        "definite past passive participle of neaizliegt"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "word": "neaizliegtais"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-01-25 from the enwiktionary dump dated 2023-01-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.