"neaizliedzošs" meaning in Latvian

See neaizliedzošs in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} neaizliedzošs, {{lv-part|neaizliedzoš||-}} neaizliedzošs () Inflection templates: {{lv-decl-part|neaizliedz|oš|extrawidth=-40}}, {{lv-decl-part-pres-act|neaizliedzoš|indef|x=-40}}, {{lv-decl-part-table|neaizliedzošs|neaizliedzoši|neaizliedzoša|neaizliedzošas|neaizliedzošu|neaizliedzošus|neaizliedzošu|neaizliedzošas|neaizliedzoša|neaizliedzošu|neaizliedzošas|neaizliedzošu|neaizliedzošam|neaizliedzošiem|neaizliedzošai|neaizliedzošām|neaizliedzošu|neaizliedzošiem|neaizliedzošu|neaizliedzošām|neaizliedzošā|neaizliedzošos|neaizliedzošā|neaizliedzošās|neaizliedzošo|neaizliedzošais|neaizliedzošie|neaizliedzošo|neaizliedzošā|neaizliedzošās|indef|x=-40}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], neaizliedzošs [indefinite, masculine, nominative, singular], neaizliedzoši [indefinite, masculine, nominative, plural], neaizliedzoša [feminine, indefinite, nominative, singular], neaizliedzošas [feminine, indefinite, nominative, plural], neaizliedzošu [accusative, indefinite, masculine, singular], neaizliedzošus [accusative, indefinite, masculine, plural], neaizliedzošu [accusative, feminine, indefinite, singular], neaizliedzošas [accusative, feminine, indefinite, plural], neaizliedzoša [genitive, indefinite, masculine, singular], neaizliedzošu [genitive, indefinite, masculine, plural], neaizliedzošas [feminine, genitive, indefinite, singular], neaizliedzošu [feminine, genitive, indefinite, plural], neaizliedzošam [dative, indefinite, masculine, singular], neaizliedzošiem [dative, indefinite, masculine, plural], neaizliedzošai [dative, feminine, indefinite, singular], neaizliedzošām [dative, feminine, indefinite, plural], neaizliedzošu [indefinite, instrumental, masculine, singular], neaizliedzošiem [indefinite, instrumental, masculine, plural], neaizliedzošu [feminine, indefinite, instrumental, singular], neaizliedzošām [feminine, indefinite, instrumental, plural], neaizliedzošā [indefinite, locative, masculine, singular], neaizliedzošos [indefinite, locative, masculine, plural], neaizliedzošā [feminine, indefinite, locative, singular], neaizliedzošās [feminine, indefinite, locative, plural], - [indefinite, masculine, singular, vocative], - [indefinite, masculine, plural, vocative], - [feminine, indefinite, singular, vocative], - [feminine, indefinite, plural, vocative]
  1. not prohibiting; indefinite present active participle of neaizliegt Tags: participle
    Sense id: neaizliedzošs-lv-verb-aNTdHUVs

Inflected forms

Download JSON data for neaizliedzošs meaning in Latvian (4.7kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzoši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzoša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzoša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neaizliedzošs",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzoš",
        "2": "",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "neaizliedzošs ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedz",
        "2": "oš",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzoš",
        "2": "indef",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-act"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzošs",
        "10": "neaizliedzošu",
        "11": "neaizliedzošas",
        "12": "neaizliedzošu",
        "13": "neaizliedzošam",
        "14": "neaizliedzošiem",
        "15": "neaizliedzošai",
        "16": "neaizliedzošām",
        "17": "neaizliedzošu",
        "18": "neaizliedzošiem",
        "19": "neaizliedzošu",
        "2": "neaizliedzoši",
        "20": "neaizliedzošām",
        "21": "neaizliedzošā",
        "22": "neaizliedzošos",
        "23": "neaizliedzošā",
        "24": "neaizliedzošās",
        "25": "neaizliedzošo",
        "26": "neaizliedzošais",
        "27": "neaizliedzošie",
        "28": "neaizliedzošo",
        "29": "neaizliedzošā",
        "3": "neaizliedzoša",
        "30": "neaizliedzošās",
        "31": "indef",
        "4": "neaizliedzošas",
        "5": "neaizliedzošu",
        "6": "neaizliedzošus",
        "7": "neaizliedzošu",
        "8": "neaizliedzošas",
        "9": "neaizliedzoša",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "not prohibiting; indefinite present active participle of neaizliegt"
      ],
      "id": "neaizliedzošs-lv-verb-aNTdHUVs",
      "raw_glosses": [
        "not prohibiting; indefinite present active participle of neaizliegt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "neaizliedzošs"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzoši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzoša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzoša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzošās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neaizliedzošs",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzoš",
        "2": "",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "neaizliedzošs ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedz",
        "2": "oš",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzoš",
        "2": "indef",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-act"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzošs",
        "10": "neaizliedzošu",
        "11": "neaizliedzošas",
        "12": "neaizliedzošu",
        "13": "neaizliedzošam",
        "14": "neaizliedzošiem",
        "15": "neaizliedzošai",
        "16": "neaizliedzošām",
        "17": "neaizliedzošu",
        "18": "neaizliedzošiem",
        "19": "neaizliedzošu",
        "2": "neaizliedzoši",
        "20": "neaizliedzošām",
        "21": "neaizliedzošā",
        "22": "neaizliedzošos",
        "23": "neaizliedzošā",
        "24": "neaizliedzošās",
        "25": "neaizliedzošo",
        "26": "neaizliedzošais",
        "27": "neaizliedzošie",
        "28": "neaizliedzošo",
        "29": "neaizliedzošā",
        "3": "neaizliedzoša",
        "30": "neaizliedzošās",
        "31": "indef",
        "4": "neaizliedzošas",
        "5": "neaizliedzošu",
        "6": "neaizliedzošus",
        "7": "neaizliedzošu",
        "8": "neaizliedzošas",
        "9": "neaizliedzoša",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian present active participles"
      ],
      "glosses": [
        "not prohibiting; indefinite present active participle of neaizliegt"
      ],
      "raw_glosses": [
        "not prohibiting; indefinite present active participle of neaizliegt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "neaizliedzošs"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-05 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.