"neaizliedzams" meaning in Latvian

See neaizliedzams in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} neaizliedzams, {{lv-part|neaizliedzam||-}} neaizliedzams () Inflection templates: {{lv-decl-part|neaizliedza|m|extrawidth=-40}}, {{lv-decl-part-pres-pass|neaizliedza|indef|x=-40}}, {{lv-decl-part-table|neaizliedzams|neaizliedzami|neaizliedzama|neaizliedzamas|neaizliedzamu|neaizliedzamus|neaizliedzamu|neaizliedzamas|neaizliedzama|neaizliedzamu|neaizliedzamas|neaizliedzamu|neaizliedzamam|neaizliedzamiem|neaizliedzamai|neaizliedzamām|neaizliedzamu|neaizliedzamiem|neaizliedzamu|neaizliedzamām|neaizliedzamā|neaizliedzamos|neaizliedzamā|neaizliedzamās|neaizliedzamo|neaizliedzamais|neaizliedzamie|neaizliedzamo|neaizliedzamā|neaizliedzamās|indef|x=-40}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], neaizliedzams [indefinite, masculine, nominative, singular], neaizliedzami [indefinite, masculine, nominative, plural], neaizliedzama [feminine, indefinite, nominative, singular], neaizliedzamas [feminine, indefinite, nominative, plural], neaizliedzamu [accusative, indefinite, masculine, singular], neaizliedzamus [accusative, indefinite, masculine, plural], neaizliedzamu [accusative, feminine, indefinite, singular], neaizliedzamas [accusative, feminine, indefinite, plural], neaizliedzama [genitive, indefinite, masculine, singular], neaizliedzamu [genitive, indefinite, masculine, plural], neaizliedzamas [feminine, genitive, indefinite, singular], neaizliedzamu [feminine, genitive, indefinite, plural], neaizliedzamam [dative, indefinite, masculine, singular], neaizliedzamiem [dative, indefinite, masculine, plural], neaizliedzamai [dative, feminine, indefinite, singular], neaizliedzamām [dative, feminine, indefinite, plural], neaizliedzamu [indefinite, instrumental, masculine, singular], neaizliedzamiem [indefinite, instrumental, masculine, plural], neaizliedzamu [feminine, indefinite, instrumental, singular], neaizliedzamām [feminine, indefinite, instrumental, plural], neaizliedzamā [indefinite, locative, masculine, singular], neaizliedzamos [indefinite, locative, masculine, plural], neaizliedzamā [feminine, indefinite, locative, singular], neaizliedzamās [feminine, indefinite, locative, plural], - [indefinite, masculine, singular, vocative], - [indefinite, masculine, plural, vocative], - [feminine, indefinite, singular, vocative], - [feminine, indefinite, plural, vocative]
  1. which cannot or should not be prohibited; indefinite present passive participle of neaizliegt Tags: participle
    Sense id: neaizliedzams-lv-verb-VyLnUo-i

Inflected forms

Download JSON data for neaizliedzams meaning in Latvian (4.8kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzams",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neaizliedzams",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzam",
        "2": "",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "neaizliedzams ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedza",
        "2": "m",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedza",
        "2": "indef",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzams",
        "10": "neaizliedzamu",
        "11": "neaizliedzamas",
        "12": "neaizliedzamu",
        "13": "neaizliedzamam",
        "14": "neaizliedzamiem",
        "15": "neaizliedzamai",
        "16": "neaizliedzamām",
        "17": "neaizliedzamu",
        "18": "neaizliedzamiem",
        "19": "neaizliedzamu",
        "2": "neaizliedzami",
        "20": "neaizliedzamām",
        "21": "neaizliedzamā",
        "22": "neaizliedzamos",
        "23": "neaizliedzamā",
        "24": "neaizliedzamās",
        "25": "neaizliedzamo",
        "26": "neaizliedzamais",
        "27": "neaizliedzamie",
        "28": "neaizliedzamo",
        "29": "neaizliedzamā",
        "3": "neaizliedzama",
        "30": "neaizliedzamās",
        "31": "indef",
        "4": "neaizliedzamas",
        "5": "neaizliedzamu",
        "6": "neaizliedzamus",
        "7": "neaizliedzamu",
        "8": "neaizliedzamas",
        "9": "neaizliedzama",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "which cannot or should not be prohibited; indefinite present passive participle of neaizliegt"
      ],
      "id": "neaizliedzams-lv-verb-VyLnUo-i",
      "raw_glosses": [
        "which cannot or should not be prohibited; indefinite present passive participle of neaizliegt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "neaizliedzams"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzams",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "neaizliedzamās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "neaizliedzams",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzam",
        "2": "",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "neaizliedzams ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedza",
        "2": "m",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedza",
        "2": "indef",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "neaizliedzams",
        "10": "neaizliedzamu",
        "11": "neaizliedzamas",
        "12": "neaizliedzamu",
        "13": "neaizliedzamam",
        "14": "neaizliedzamiem",
        "15": "neaizliedzamai",
        "16": "neaizliedzamām",
        "17": "neaizliedzamu",
        "18": "neaizliedzamiem",
        "19": "neaizliedzamu",
        "2": "neaizliedzami",
        "20": "neaizliedzamām",
        "21": "neaizliedzamā",
        "22": "neaizliedzamos",
        "23": "neaizliedzamā",
        "24": "neaizliedzamās",
        "25": "neaizliedzamo",
        "26": "neaizliedzamais",
        "27": "neaizliedzamie",
        "28": "neaizliedzamo",
        "29": "neaizliedzamā",
        "3": "neaizliedzama",
        "30": "neaizliedzamās",
        "31": "indef",
        "4": "neaizliedzamas",
        "5": "neaizliedzamu",
        "6": "neaizliedzamus",
        "7": "neaizliedzamu",
        "8": "neaizliedzamas",
        "9": "neaizliedzama",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian present passive participles"
      ],
      "glosses": [
        "which cannot or should not be prohibited; indefinite present passive participle of neaizliegt"
      ],
      "raw_glosses": [
        "which cannot or should not be prohibited; indefinite present passive participle of neaizliegt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "neaizliedzams"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-01-26 from the enwiktionary dump dated 2023-01-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.