"nabadzināmais" meaning in Latvian

See nabadzināmais in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} nabadzināmais, {{lv-part|nabadzinām|def|-}} nabadzināmais () Inflection templates: {{lv-decl-part|nabadzinā|m|def}}, {{lv-decl-part-pres-pass|nabadzinā|def|x=0}}, {{lv-decl-part-table|nabadzināmais|nabadzināmie|nabadzināmā|nabadzināmās|nabadzināmo|nabadzināmos|nabadzināmo|nabadzināmās|nabadzināmā|nabadzināmo|nabadzināmās|nabadzināmo|nabadzināmajam|nabadzināmajiem|nabadzināmajai|nabadzināmajām|nabadzināmo|nabadzināmajiem|nabadzināmo|nabadzināmajām|nabadzināmajā|nabadzināmajos|nabadzināmajā|nabadzināmajās|nabadzināmo|nabadzināmais|nabadzināmie|nabadzināmo|nabadzināmā|nabadzināmās|def|x=0}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], nabadzināmais [definite, masculine, nominative, singular], nabadzināmie [definite, masculine, nominative, plural], nabadzināmā [definite, feminine, nominative, singular], nabadzināmās [definite, feminine, nominative, plural], nabadzināmo [accusative, definite, masculine, singular], nabadzināmos [accusative, definite, masculine, plural], nabadzināmo [accusative, definite, feminine, singular], nabadzināmās [accusative, definite, feminine, plural], nabadzināmā [definite, genitive, masculine, singular], nabadzināmo [definite, genitive, masculine, plural], nabadzināmās [definite, feminine, genitive, singular], nabadzināmo [definite, feminine, genitive, plural], nabadzināmajam [dative, definite, masculine, singular], nabadzināmajiem [dative, definite, masculine, plural], nabadzināmajai [dative, definite, feminine, singular], nabadzināmajām [dative, definite, feminine, plural], nabadzināmo [definite, instrumental, masculine, singular], nabadzināmajiem [definite, instrumental, masculine, plural], nabadzināmo [definite, feminine, instrumental, singular], nabadzināmajām [definite, feminine, instrumental, plural], nabadzināmajā [definite, locative, masculine, singular], nabadzināmajos [definite, locative, masculine, plural], nabadzināmajā [definite, feminine, locative, singular], nabadzināmajās [definite, feminine, locative, plural], nabadzināmo [definite, masculine, singular, vocative], nabadzināmais [definite, masculine, singular, vocative], nabadzināmie [definite, masculine, plural, vocative], nabadzināmo [definite, feminine, singular, vocative], nabadzināmā [definite, feminine, singular, vocative], nabadzināmās [definite, feminine, plural, vocative]
  1. definite present passive participle of nabadzināt Tags: definite, form-of, participle, passive, present Form of: nabadzināt
    Sense id: nabadzināmais-lv-verb-TydZUQHE

Inflected forms

Download JSON data for nabadzināmais meaning in Latvian (5.3kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "nabadzināmais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nabadzinām",
        "2": "def",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "nabadzināmais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nabadzinā",
        "2": "m",
        "3": "def"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nabadzinā",
        "2": "def",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nabadzināmais",
        "10": "nabadzināmo",
        "11": "nabadzināmās",
        "12": "nabadzināmo",
        "13": "nabadzināmajam",
        "14": "nabadzināmajiem",
        "15": "nabadzināmajai",
        "16": "nabadzināmajām",
        "17": "nabadzināmo",
        "18": "nabadzināmajiem",
        "19": "nabadzināmo",
        "2": "nabadzināmie",
        "20": "nabadzināmajām",
        "21": "nabadzināmajā",
        "22": "nabadzināmajos",
        "23": "nabadzināmajā",
        "24": "nabadzināmajās",
        "25": "nabadzināmo",
        "26": "nabadzināmais",
        "27": "nabadzināmie",
        "28": "nabadzināmo",
        "29": "nabadzināmā",
        "3": "nabadzināmā",
        "30": "nabadzināmās",
        "31": "def",
        "4": "nabadzināmās",
        "5": "nabadzināmo",
        "6": "nabadzināmos",
        "7": "nabadzināmo",
        "8": "nabadzināmās",
        "9": "nabadzināmā",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "form_of": [
        {
          "word": "nabadzināt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite present passive participle of nabadzināt"
      ],
      "id": "nabadzināmais-lv-verb-TydZUQHE",
      "raw_glosses": [
        "definite present passive participle of nabadzināt"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "nabadzināmais"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "nabadzināmās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "nabadzināmais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nabadzinām",
        "2": "def",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "nabadzināmais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nabadzinā",
        "2": "m",
        "3": "def"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nabadzinā",
        "2": "def",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-pres-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nabadzināmais",
        "10": "nabadzināmo",
        "11": "nabadzināmās",
        "12": "nabadzināmo",
        "13": "nabadzināmajam",
        "14": "nabadzināmajiem",
        "15": "nabadzināmajai",
        "16": "nabadzināmajām",
        "17": "nabadzināmo",
        "18": "nabadzināmajiem",
        "19": "nabadzināmo",
        "2": "nabadzināmie",
        "20": "nabadzināmajām",
        "21": "nabadzināmajā",
        "22": "nabadzināmajos",
        "23": "nabadzināmajā",
        "24": "nabadzināmajās",
        "25": "nabadzināmo",
        "26": "nabadzināmais",
        "27": "nabadzināmie",
        "28": "nabadzināmo",
        "29": "nabadzināmā",
        "3": "nabadzināmā",
        "30": "nabadzināmās",
        "31": "def",
        "4": "nabadzināmās",
        "5": "nabadzināmo",
        "6": "nabadzināmos",
        "7": "nabadzināmo",
        "8": "nabadzināmās",
        "9": "nabadzināmā",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian present passive participles"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "nabadzināt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite present passive participle of nabadzināt"
      ],
      "raw_glosses": [
        "definite present passive participle of nabadzināt"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "nabadzināmais"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-01-26 from the enwiktionary dump dated 2023-01-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.