"modernizētais" meaning in Latvian

See modernizētais in All languages combined, or Wiktionary

Verb

Head templates: {{head|lv|participle|head=}} modernizētais, {{lv-part|modernizēt|t|def}} modernizētais () Inflection templates: {{lv-decl-part|modernizē|t|def|extrawidth=-40}}, {{lv-decl-part-past-pass|modernizēt|def|x=-40}}, {{lv-decl-part-table|modernizētais|modernizētie|modernizētā|modernizētās|modernizēto|modernizētos|modernizēto|modernizētās|modernizētā|modernizēto|modernizētās|modernizēto|modernizētajam|modernizētajiem|modernizētajai|modernizētajām|modernizēto|modernizētajiem|modernizēto|modernizētajām|modernizētajā|modernizētajos|modernizētajā|modernizētajās|modernizēto|modernizētais|modernizētie|modernizēto|modernizētā|modernizētās|def|x=-40}} Forms: [table-tags], lv-decl-part [inflection-template], modernizētais [definite, masculine, nominative, singular], modernizētie [definite, masculine, nominative, plural], modernizētā [definite, feminine, nominative, singular], modernizētās [definite, feminine, nominative, plural], modernizēto [accusative, definite, masculine, singular], modernizētos [accusative, definite, masculine, plural], modernizēto [accusative, definite, feminine, singular], modernizētās [accusative, definite, feminine, plural], modernizētā [definite, genitive, masculine, singular], modernizēto [definite, genitive, masculine, plural], modernizētās [definite, feminine, genitive, singular], modernizēto [definite, feminine, genitive, plural], modernizētajam [dative, definite, masculine, singular], modernizētajiem [dative, definite, masculine, plural], modernizētajai [dative, definite, feminine, singular], modernizētajām [dative, definite, feminine, plural], modernizēto [definite, instrumental, masculine, singular], modernizētajiem [definite, instrumental, masculine, plural], modernizēto [definite, feminine, instrumental, singular], modernizētajām [definite, feminine, instrumental, plural], modernizētajā [definite, locative, masculine, singular], modernizētajos [definite, locative, masculine, plural], modernizētajā [definite, feminine, locative, singular], modernizētajās [definite, feminine, locative, plural], modernizēto [definite, masculine, singular, vocative], modernizētais [definite, masculine, singular, vocative], modernizētie [definite, masculine, plural, vocative], modernizēto [definite, feminine, singular, vocative], modernizētā [definite, feminine, singular, vocative], modernizētās [definite, feminine, plural, vocative]
  1. the modernized; definite past passive participle of modernizēt Tags: participle
    Sense id: modernizētais-lv-verb-wAUm3u4L

Inflected forms

Download JSON data for modernizētais meaning in Latvian (4.9kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "modernizētais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizēt",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "expansion": "modernizētais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "modernizē",
        "2": "t",
        "3": "def",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizēt",
        "2": "def",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-past-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizētais",
        "10": "modernizēto",
        "11": "modernizētās",
        "12": "modernizēto",
        "13": "modernizētajam",
        "14": "modernizētajiem",
        "15": "modernizētajai",
        "16": "modernizētajām",
        "17": "modernizēto",
        "18": "modernizētajiem",
        "19": "modernizēto",
        "2": "modernizētie",
        "20": "modernizētajām",
        "21": "modernizētajā",
        "22": "modernizētajos",
        "23": "modernizētajā",
        "24": "modernizētajās",
        "25": "modernizēto",
        "26": "modernizētais",
        "27": "modernizētie",
        "28": "modernizēto",
        "29": "modernizētā",
        "3": "modernizētā",
        "30": "modernizētās",
        "31": "def",
        "4": "modernizētās",
        "5": "modernizēto",
        "6": "modernizētos",
        "7": "modernizēto",
        "8": "modernizētās",
        "9": "modernizētā",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "the modernized; definite past passive participle of modernizēt"
      ],
      "id": "modernizētais-lv-verb-wAUm3u4L",
      "raw_glosses": [
        "the modernized; definite past passive participle of modernizēt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "modernizētais"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-part",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizēto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "modernizētās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "participle",
        "head": ""
      },
      "expansion": "modernizētais",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizēt",
        "2": "t",
        "3": "def"
      },
      "expansion": "modernizētais ()",
      "name": "lv-part"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "modernizē",
        "2": "t",
        "3": "def",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizēt",
        "2": "def",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-past-pass"
    },
    {
      "args": {
        "1": "modernizētais",
        "10": "modernizēto",
        "11": "modernizētās",
        "12": "modernizēto",
        "13": "modernizētajam",
        "14": "modernizētajiem",
        "15": "modernizētajai",
        "16": "modernizētajām",
        "17": "modernizēto",
        "18": "modernizētajiem",
        "19": "modernizēto",
        "2": "modernizētie",
        "20": "modernizētajām",
        "21": "modernizētajā",
        "22": "modernizētajos",
        "23": "modernizētajā",
        "24": "modernizētajās",
        "25": "modernizēto",
        "26": "modernizētais",
        "27": "modernizētie",
        "28": "modernizēto",
        "29": "modernizētā",
        "3": "modernizētā",
        "30": "modernizētās",
        "31": "def",
        "4": "modernizētās",
        "5": "modernizēto",
        "6": "modernizētos",
        "7": "modernizēto",
        "8": "modernizētās",
        "9": "modernizētā",
        "x": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-part-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian participle forms",
        "Latvian participles",
        "Latvian past passive participles"
      ],
      "glosses": [
        "the modernized; definite past passive participle of modernizēt"
      ],
      "raw_glosses": [
        "the modernized; definite past passive participle of modernizēt"
      ],
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "word": "modernizētais"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-05 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.