"mezglainākais" meaning in Latvian

See mezglainākais in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{head|lv|adjective|||indefinite|mezglaināks||mezglainākais|superlative|vismezglainākais|adverb|mezglaināk|cat2=definite comparative adjectives|cat3=}} mezglainākais (indefinite mezglaināks, superlative vismezglainākais, adverb mezglaināk), {{lv-adj|mezglain|def|comp}} mezglainākais (indefinite mezglaināks, superlative vismezglainākais, adverb mezglaināk) Inflection templates: {{lv-decl-adj|mezglaināk|def|extrawidth=-40}} Forms: mezglaināks [indefinite], vismezglainākais [superlative], mezglaināk [adverb], [table-tags], lv-decl-adj [inflection-template], mezglainākais [definite, masculine, nominative, singular], mezglainākie [definite, masculine, nominative, plural], mezglainākā [definite, feminine, nominative, singular], mezglainākās [definite, feminine, nominative, plural], mezglaināko [accusative, definite, masculine, singular], mezglainākos [accusative, definite, masculine, plural], mezglaināko [accusative, definite, feminine, singular], mezglainākās [accusative, definite, feminine, plural], mezglainākā [definite, genitive, masculine, singular], mezglaināko [definite, genitive, masculine, plural], mezglainākās [definite, feminine, genitive, singular], mezglaināko [definite, feminine, genitive, plural], mezglainākajam [dative, definite, masculine, singular], mezglainākajiem [dative, definite, masculine, plural], mezglainākajai [dative, definite, feminine, singular], mezglainākajām [dative, definite, feminine, plural], mezglaināko [definite, instrumental, masculine, singular], mezglainākajiem [definite, instrumental, masculine, plural], mezglaināko [definite, feminine, instrumental, singular], mezglainākajām [definite, feminine, instrumental, plural], mezglainākajā [definite, locative, masculine, singular], mezglainākajos [definite, locative, masculine, plural], mezglainākajā [definite, feminine, locative, singular], mezglainākajās [definite, feminine, locative, plural], mezglaināko [definite, masculine, singular, vocative], mezglainākais [definite, masculine, singular, vocative], mezglainākie [definite, masculine, plural, vocative], mezglaināko [definite, feminine, singular, vocative], mezglainākā [definite, feminine, singular, vocative], mezglainākās [definite, feminine, plural, vocative]
  1. the knottier, the knobblier; definite comparative form of mezglains
    Sense id: mezglainākais-lv-adj-u5nZgZ0W

Inflected forms

Download JSON data for mezglainākais meaning in Latvian (4.8kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "mezglaināks",
      "tags": [
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "vismezglainākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināk",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismezglainākais",
        "11": "adverb",
        "12": "mezglaināk",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "indefinite",
        "6": "mezglaināks",
        "7": "",
        "8": "mezglainākais",
        "9": "superlative",
        "cat2": "definite comparative adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "mezglainākais (indefinite mezglaināks, superlative vismezglainākais, adverb mezglaināk)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mezglain",
        "2": "def",
        "3": "comp"
      },
      "expansion": "mezglainākais (indefinite mezglaināks, superlative vismezglainākais, adverb mezglaināk)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mezglaināk",
        "2": "def",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "the knottier, the knobblier; definite comparative form of mezglains"
      ],
      "id": "mezglainākais-lv-adj-u5nZgZ0W",
      "raw_glosses": [
        "the knottier, the knobblier; definite comparative form of mezglains"
      ]
    }
  ],
  "word": "mezglainākais"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "mezglaināks",
      "tags": [
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "vismezglainākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināk",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mezglainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismezglainākais",
        "11": "adverb",
        "12": "mezglaināk",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "indefinite",
        "6": "mezglaināks",
        "7": "",
        "8": "mezglainākais",
        "9": "superlative",
        "cat2": "definite comparative adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "mezglainākais (indefinite mezglaināks, superlative vismezglainākais, adverb mezglaināk)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mezglain",
        "2": "def",
        "3": "comp"
      },
      "expansion": "mezglainākais (indefinite mezglaināks, superlative vismezglainākais, adverb mezglaināk)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mezglaināk",
        "2": "def",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian adjectives",
        "Latvian definite comparative adjectives",
        "Latvian lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "the knottier, the knobblier; definite comparative form of mezglains"
      ],
      "raw_glosses": [
        "the knottier, the knobblier; definite comparative form of mezglains"
      ]
    }
  ],
  "word": "mezglainākais"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-01-26 from the enwiktionary dump dated 2023-01-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.