"metafiziskāks" meaning in Latvian

See metafiziskāks in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{head|lv|adjective|||definite|metafiziskākais||metafiziskāks|superlative|vismetafiziskākais|adverb|metafiziskāk|cat2=comparative adjectives|cat3=}} metafiziskāks (definite metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziskāk), {{lv-adj|metafizisk||comp}} metafiziskāks (definite metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziskāk) Inflection templates: {{lv-decl-adj|metafiziskāk|extrawidth=-40}} Forms: metafiziskākais [definite], vismetafiziskākais [superlative], metafiziskāk [adverb], [table-tags], lv-decl-adj [inflection-template], metafiziskāks [indefinite, masculine, nominative, singular], metafiziskāki [indefinite, masculine, nominative, plural], metafiziskāka [feminine, indefinite, nominative, singular], metafiziskākas [feminine, indefinite, nominative, plural], metafiziskāku [accusative, indefinite, masculine, singular], metafiziskākus [accusative, indefinite, masculine, plural], metafiziskāku [accusative, feminine, indefinite, singular], metafiziskākas [accusative, feminine, indefinite, plural], metafiziskāka [genitive, indefinite, masculine, singular], metafiziskāku [genitive, indefinite, masculine, plural], metafiziskākas [feminine, genitive, indefinite, singular], metafiziskāku [feminine, genitive, indefinite, plural], metafiziskākam [dative, indefinite, masculine, singular], metafiziskākiem [dative, indefinite, masculine, plural], metafiziskākai [dative, feminine, indefinite, singular], metafiziskākām [dative, feminine, indefinite, plural], metafiziskāku [indefinite, instrumental, masculine, singular], metafiziskākiem [indefinite, instrumental, masculine, plural], metafiziskāku [feminine, indefinite, instrumental, singular], metafiziskākām [feminine, indefinite, instrumental, plural], metafiziskākā [indefinite, locative, masculine, singular], metafiziskākos [indefinite, locative, masculine, plural], metafiziskākā [feminine, indefinite, locative, singular], metafiziskākās [feminine, indefinite, locative, plural], - [indefinite, masculine, singular, vocative], - [indefinite, masculine, plural, vocative], - [feminine, indefinite, singular, vocative], - [feminine, indefinite, plural, vocative]
  1. more metaphysical; indefinite comparative form of metafizisks
    Sense id: metafiziskāks-lv-adj-Bl3ZqKpo

Inflected forms

Download JSON data for metafiziskāks meaning in Latvian (4.3kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "metafiziskākais",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "vismetafiziskākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāk",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismetafiziskākais",
        "11": "adverb",
        "12": "metafiziskāk",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "definite",
        "6": "metafiziskākais",
        "7": "",
        "8": "metafiziskāks",
        "9": "superlative",
        "cat2": "comparative adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "metafiziskāks (definite metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziskāk)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "metafizisk",
        "2": "",
        "3": "comp"
      },
      "expansion": "metafiziskāks (definite metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziskāk)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "metafiziskāk",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "more metaphysical; indefinite comparative form of metafizisks"
      ],
      "id": "metafiziskāks-lv-adj-Bl3ZqKpo",
      "raw_glosses": [
        "more metaphysical; indefinite comparative form of metafizisks"
      ]
    }
  ],
  "word": "metafiziskāks"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "metafiziskākais",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "vismetafiziskākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāk",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "metafiziskākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismetafiziskākais",
        "11": "adverb",
        "12": "metafiziskāk",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "definite",
        "6": "metafiziskākais",
        "7": "",
        "8": "metafiziskāks",
        "9": "superlative",
        "cat2": "comparative adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "metafiziskāks (definite metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziskāk)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "metafizisk",
        "2": "",
        "3": "comp"
      },
      "expansion": "metafiziskāks (definite metafiziskākais, superlative vismetafiziskākais, adverb metafiziskāk)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "metafiziskāk",
        "extrawidth": "-40"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian adjectives",
        "Latvian comparative adjectives",
        "Latvian lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "more metaphysical; indefinite comparative form of metafizisks"
      ],
      "raw_glosses": [
        "more metaphysical; indefinite comparative form of metafizisks"
      ]
    }
  ],
  "word": "metafiziskāks"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-05 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.