"maķedoniskāks" meaning in Latvian

See maķedoniskāks in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{head|lv|adjective|||definite|maķedoniskākais||maķedoniskāks|superlative|vismaķedoniskākais|adverb|maķedoniskāk|cat2=comparative adjectives|cat3=}} maķedoniskāks (definite maķedoniskākais, superlative vismaķedoniskākais, adverb maķedoniskāk), {{lv-adj|maķedonisk||comp}} maķedoniskāks (definite maķedoniskākais, superlative vismaķedoniskākais, adverb maķedoniskāk) Inflection templates: {{lv-decl-adj|maķedoniskāk|extrawidth=20}} Forms: maķedoniskākais [definite], vismaķedoniskākais [superlative], maķedoniskāk [adverb], [table-tags], lv-decl-adj [inflection-template], maķedoniskāks [indefinite, masculine, nominative, singular], maķedoniskāki [indefinite, masculine, nominative, plural], maķedoniskāka [feminine, indefinite, nominative, singular], maķedoniskākas [feminine, indefinite, nominative, plural], maķedoniskāku [accusative, indefinite, masculine, singular], maķedoniskākus [accusative, indefinite, masculine, plural], maķedoniskāku [accusative, feminine, indefinite, singular], maķedoniskākas [accusative, feminine, indefinite, plural], maķedoniskāka [genitive, indefinite, masculine, singular], maķedoniskāku [genitive, indefinite, masculine, plural], maķedoniskākas [feminine, genitive, indefinite, singular], maķedoniskāku [feminine, genitive, indefinite, plural], maķedoniskākam [dative, indefinite, masculine, singular], maķedoniskākiem [dative, indefinite, masculine, plural], maķedoniskākai [dative, feminine, indefinite, singular], maķedoniskākām [dative, feminine, indefinite, plural], maķedoniskāku [indefinite, instrumental, masculine, singular], maķedoniskākiem [indefinite, instrumental, masculine, plural], maķedoniskāku [feminine, indefinite, instrumental, singular], maķedoniskākām [feminine, indefinite, instrumental, plural], maķedoniskākā [indefinite, locative, masculine, singular], maķedoniskākos [indefinite, locative, masculine, plural], maķedoniskākā [feminine, indefinite, locative, singular], maķedoniskākās [feminine, indefinite, locative, plural], - [indefinite, masculine, singular, vocative], - [indefinite, masculine, plural, vocative], - [feminine, indefinite, singular, vocative], - [feminine, indefinite, plural, vocative]
  1. more Macedonian; indefinite comparative form of maķedonisks
    Sense id: maķedoniskāks-lv-adj-ttuMSni3

Inflected forms

Download JSON data for maķedoniskāks meaning in Latvian (4.4kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "maķedoniskākais",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "vismaķedoniskākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāk",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismaķedoniskākais",
        "11": "adverb",
        "12": "maķedoniskāk",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "definite",
        "6": "maķedoniskākais",
        "7": "",
        "8": "maķedoniskāks",
        "9": "superlative",
        "cat2": "comparative adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "maķedoniskāks (definite maķedoniskākais, superlative vismaķedoniskākais, adverb maķedoniskāk)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "maķedonisk",
        "2": "",
        "3": "comp"
      },
      "expansion": "maķedoniskāks (definite maķedoniskākais, superlative vismaķedoniskākais, adverb maķedoniskāk)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maķedoniskāk",
        "extrawidth": "20"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "more Macedonian; indefinite comparative form of maķedonisks"
      ],
      "id": "maķedoniskāks-lv-adj-ttuMSni3",
      "raw_glosses": [
        "more Macedonian; indefinite comparative form of maķedonisks"
      ]
    }
  ],
  "word": "maķedoniskāks"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "maķedoniskākais",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "vismaķedoniskākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāk",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskāku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "maķedoniskākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismaķedoniskākais",
        "11": "adverb",
        "12": "maķedoniskāk",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "definite",
        "6": "maķedoniskākais",
        "7": "",
        "8": "maķedoniskāks",
        "9": "superlative",
        "cat2": "comparative adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "maķedoniskāks (definite maķedoniskākais, superlative vismaķedoniskākais, adverb maķedoniskāk)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "maķedonisk",
        "2": "",
        "3": "comp"
      },
      "expansion": "maķedoniskāks (definite maķedoniskākais, superlative vismaķedoniskākais, adverb maķedoniskāk)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "maķedoniskāk",
        "extrawidth": "20"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian adjectives",
        "Latvian comparative adjectives",
        "Latvian lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "more Macedonian; indefinite comparative form of maķedonisks"
      ],
      "raw_glosses": [
        "more Macedonian; indefinite comparative form of maķedonisks"
      ]
    }
  ],
  "word": "maķedoniskāks"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-08 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.