"mēness gaisma" meaning in Latvian

See mēness gaisma in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Head templates: {{head|lv|noun|g=f|g2=|head=mēness gaisma|sort=}} mēness gaisma f, {{lv-noun|f|4th|head=mēness gaisma}} mēness gaisma f (4th declension) Inflection templates: {{lv-decl-noun|mēness gaism|a|4th|no-pl}}, {{lv-decl-noun-4|mēness gaism|a|4th|no-pl|{{{5}}}|{{{6}}}|{{{7}}}||drop-v=|keep-s=|x=0}}, {{lv-decl-noun-table|mēness gaisma|-|mēness gaismu|-|mēness gaismas|-|mēness gaismai|-|mēness gaismu|-|mēness gaismā|-|mēness gaisma|-|16=|type=4th declension|x=0}} Forms: declension-4 [table-tags], lv-decl-noun [inflection-template], 4th declension [class], mēness gaisma [nominative, singular], - [nominative, plural], mēness gaismu [accusative, singular], - [accusative, plural], mēness gaismas [genitive, singular], - [genitive, plural], mēness gaismai [dative, singular], - [dative, plural], mēness gaismu [instrumental, singular], - [instrumental, plural], mēness gaismā [locative, singular], - [locative, plural], mēness gaisma [singular, vocative], - [plural, vocative]
  1. moonlight; alternative form of mēnessgaisma Tags: declension-4, feminine
    Sense id: mēness_gaisma-lv-noun-zmXcxYbW

Inflected forms

Download JSON data for mēness gaisma meaning in Latvian (2.6kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "declension-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "4th declension",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaisma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaisma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "noun",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "mēness gaisma",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "mēness gaisma f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "4th",
        "head": "mēness gaisma"
      },
      "expansion": "mēness gaisma f (4th declension)",
      "name": "lv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mēness gaism",
        "2": "a",
        "3": "4th",
        "4": "no-pl"
      },
      "name": "lv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mēness gaism",
        "2": "a",
        "3": "4th",
        "4": "no-pl",
        "5": "{{{5}}}",
        "6": "{{{6}}}",
        "7": "{{{7}}}",
        "8": "",
        "drop-v": "",
        "keep-s": "",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-noun-4"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mēness gaisma",
        "10": "-",
        "11": "mēness gaismā",
        "12": "-",
        "13": "mēness gaisma",
        "14": "-",
        "16": "",
        "2": "-",
        "3": "mēness gaismu",
        "4": "-",
        "5": "mēness gaismas",
        "6": "-",
        "7": "mēness gaismai",
        "8": "-",
        "9": "mēness gaismu",
        "type": "4th declension",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "moonlight; alternative form of mēnessgaisma"
      ],
      "id": "mēness_gaisma-lv-noun-zmXcxYbW",
      "raw_glosses": [
        "moonlight; alternative form of mēnessgaisma"
      ],
      "tags": [
        "declension-4",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "mēness gaisma"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "declension-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "4th declension",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaisma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaismā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mēness gaisma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "noun",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "mēness gaisma",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "mēness gaisma f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "4th",
        "head": "mēness gaisma"
      },
      "expansion": "mēness gaisma f (4th declension)",
      "name": "lv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mēness gaism",
        "2": "a",
        "3": "4th",
        "4": "no-pl"
      },
      "name": "lv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mēness gaism",
        "2": "a",
        "3": "4th",
        "4": "no-pl",
        "5": "{{{5}}}",
        "6": "{{{6}}}",
        "7": "{{{7}}}",
        "8": "",
        "drop-v": "",
        "keep-s": "",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-noun-4"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mēness gaisma",
        "10": "-",
        "11": "mēness gaismā",
        "12": "-",
        "13": "mēness gaisma",
        "14": "-",
        "16": "",
        "2": "-",
        "3": "mēness gaismu",
        "4": "-",
        "5": "mēness gaismas",
        "6": "-",
        "7": "mēness gaismai",
        "8": "-",
        "9": "mēness gaismu",
        "type": "4th declension",
        "x": "0"
      },
      "name": "lv-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian feminine nouns",
        "Latvian fourth declension nouns",
        "Latvian lemmas",
        "Latvian multiword terms",
        "Latvian nouns"
      ],
      "glosses": [
        "moonlight; alternative form of mēnessgaisma"
      ],
      "raw_glosses": [
        "moonlight; alternative form of mēnessgaisma"
      ],
      "tags": [
        "declension-4",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "mēness gaisma"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-01-26 from the enwiktionary dump dated 2023-01-20 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.