"mākoņainākais" meaning in Latvian

See mākoņainākais in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

Head templates: {{head|lv|adjective|||indefinite|mākoņaināks||mākoņainākais|superlative|vismākoņainākais|adverb|mākoņaināk|cat2=definite comparative adjectives|cat3=}} mākoņainākais (indefinite mākoņaināks, superlative vismākoņainākais, adverb mākoņaināk), {{lv-adj|mākoņain|def|comp}} mākoņainākais (indefinite mākoņaināks, superlative vismākoņainākais, adverb mākoņaināk) Inflection templates: {{lv-decl-adj|mākoņaināk|def}} Forms: mākoņaināks [indefinite], vismākoņainākais [superlative], mākoņaināk [adverb], [table-tags], lv-decl-adj [inflection-template], mākoņainākais [definite, masculine, nominative, singular], mākoņainākie [definite, masculine, nominative, plural], mākoņainākā [definite, feminine, nominative, singular], mākoņainākās [definite, feminine, nominative, plural], mākoņaināko [accusative, definite, masculine, singular], mākoņainākos [accusative, definite, masculine, plural], mākoņaināko [accusative, definite, feminine, singular], mākoņainākās [accusative, definite, feminine, plural], mākoņainākā [definite, genitive, masculine, singular], mākoņaināko [definite, genitive, masculine, plural], mākoņainākās [definite, feminine, genitive, singular], mākoņaināko [definite, feminine, genitive, plural], mākoņainākajam [dative, definite, masculine, singular], mākoņainākajiem [dative, definite, masculine, plural], mākoņainākajai [dative, definite, feminine, singular], mākoņainākajām [dative, definite, feminine, plural], mākoņaināko [definite, instrumental, masculine, singular], mākoņainākajiem [definite, instrumental, masculine, plural], mākoņaināko [definite, feminine, instrumental, singular], mākoņainākajām [definite, feminine, instrumental, plural], mākoņainākajā [definite, locative, masculine, singular], mākoņainākajos [definite, locative, masculine, plural], mākoņainākajā [definite, feminine, locative, singular], mākoņainākajās [definite, feminine, locative, plural], mākoņaināko [definite, masculine, singular, vocative], mākoņainākais [definite, masculine, singular, vocative], mākoņainākie [definite, masculine, plural, vocative], mākoņaināko [definite, feminine, singular, vocative], mākoņainākā [definite, feminine, singular, vocative], mākoņainākās [definite, feminine, plural, vocative]
  1. the cloudier; definite comparative form of mākoņains
    Sense id: mākoņainākais-lv-adj-DCu6jLvi

Inflected forms

Download JSON data for mākoņainākais meaning in Latvian (4.6kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "mākoņaināks",
      "tags": [
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "vismākoņainākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināk",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismākoņainākais",
        "11": "adverb",
        "12": "mākoņaināk",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "indefinite",
        "6": "mākoņaināks",
        "7": "",
        "8": "mākoņainākais",
        "9": "superlative",
        "cat2": "definite comparative adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "mākoņainākais (indefinite mākoņaināks, superlative vismākoņainākais, adverb mākoņaināk)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mākoņain",
        "2": "def",
        "3": "comp"
      },
      "expansion": "mākoņainākais (indefinite mākoņaināks, superlative vismākoņainākais, adverb mākoņaināk)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mākoņaināk",
        "2": "def"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "the cloudier; definite comparative form of mākoņains"
      ],
      "id": "mākoņainākais-lv-adj-DCu6jLvi",
      "raw_glosses": [
        "the cloudier; definite comparative form of mākoņains"
      ]
    }
  ],
  "word": "mākoņainākais"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "mākoņaināks",
      "tags": [
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "vismākoņainākais",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināk",
      "tags": [
        "adverb"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajiem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākajās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņaināko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "mākoņainākās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "10": "vismākoņainākais",
        "11": "adverb",
        "12": "mākoņaināk",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "indefinite",
        "6": "mākoņaināks",
        "7": "",
        "8": "mākoņainākais",
        "9": "superlative",
        "cat2": "definite comparative adjectives",
        "cat3": ""
      },
      "expansion": "mākoņainākais (indefinite mākoņaināks, superlative vismākoņainākais, adverb mākoņaināk)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mākoņain",
        "2": "def",
        "3": "comp"
      },
      "expansion": "mākoņainākais (indefinite mākoņaināks, superlative vismākoņainākais, adverb mākoņaināk)",
      "name": "lv-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mākoņaināk",
        "2": "def"
      },
      "name": "lv-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian adjectives",
        "Latvian definite comparative adjectives",
        "Latvian lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "the cloudier; definite comparative form of mākoņains"
      ],
      "raw_glosses": [
        "the cloudier; definite comparative form of mākoņains"
      ]
    }
  ],
  "word": "mākoņainākais"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Latvian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-02-04 from the enwiktionary dump dated 2023-02-01 using wiktextract.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.