"уга" meaning in Kalmyk

See уга in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: [uˈɡa], [uˈɡʷa], [uˈɡo], [ɡʷa], [ɡʷo], [ɡa], [ɡo] Forms: uga [romanization]
Etymology: From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj). Etymology templates: {{inh|xal|xwo|ᡉᡎᡄᡅ}} Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei), {{cog|mn|үгүй}} Mongolian үгүй (ügüj) Head templates: {{xal-adj}} уга • (uga)
  1. nonexistent, absent, missing Derived forms: болшго (bolşgo), угадх (ugadx), угарх (ugarx), угатя (ugatya)
    Sense id: en-уга-xal-adj-rP6cne-q
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: уго (ugo), -го (-go), -га (-ga)

Noun

IPA: [uˈɡa], [uˈɡʷa], [uˈɡo], [ɡʷa], [ɡʷo], [ɡa], [ɡo] Forms: uga [romanization]
Etymology: From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj). Etymology templates: {{inh|xal|xwo|ᡉᡎᡄᡅ}} Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei), {{cog|mn|үгүй}} Mongolian үгүй (ügüj) Head templates: {{xal-noun}} уга • (uga)
  1. lack, absence, unexistence
    Sense id: en-уга-xal-noun-1FempupM
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: уго (ugo), -го (-go), -га (-ga)

Suffix

IPA: [uˈɡa], [uˈɡʷa], [uˈɡo], [ɡʷa], [ɡʷo], [ɡa], [ɡo] Forms: uga [romanization]
Etymology: From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj). Etymology templates: {{inh|xal|xwo|ᡉᡎᡄᡅ}} Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei), {{cog|mn|үгүй}} Mongolian үгүй (ügüj) Head templates: {{head|xal|suffix}} уга • (uga)
  1. Used to negate verbs.
    (after past participle) Marks the past negative, wasn't
    Tags: after past participle, morpheme
    Sense id: en-уга-xal-suffix-EyDGonP4
  2. Used to negate verbs.
    (after future participle) Marks the future negative, won't
    Tags: after future participle, morpheme
    Sense id: en-уга-xal-suffix-MrEcoppx
  3. Used to negate verbs.
    (after future participle) Negates the statment, doesn't
    Tags: after future participle, morpheme Synonyms: биш
    Sense id: en-уга-xal-suffix-rjGqJJtO
  4. Used to negate verbs.
    (after habitual participle) Marks the habitual negative, usually doesn't
    Tags: after habitual participle, morpheme
    Sense id: en-уга-xal-suffix-K6sG-B94 Categories (other): Kalmyk terms with collocations
  5. Used to negate verbs.
    (after modal converb) without doing something
    Tags: after modal converb, morpheme
    Sense id: en-уга-xal-suffix-1f5Myk1y
  6. Marks rhetoricity, isn't it Tags: morpheme
    Sense id: en-уга-xal-suffix-3YkLHZqb
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: уго (ugo), -го (-go), -га (-ga)

Verb

IPA: [uˈɡa], [uˈɡʷa], [uˈɡo], [ɡʷa], [ɡʷo], [ɡa], [ɡo] Forms: uga [romanization]
Etymology: From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj). Etymology templates: {{inh|xal|xwo|ᡉᡎᡄᡅ}} Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei), {{cog|mn|үгүй}} Mongolian үгүй (ügüj) Head templates: {{xal-verb|ᡉᡎᡄᡅ}} уга • (uga) (Clear script spelling ᡉᡎᡄᡅ (ügei))
  1. Negative copula, no, there is no.
    Sense id: en-уга-xal-verb-mPGEMKp- Categories (other): Kalmyk entries with incorrect language header, Kalmyk terms with redundant script codes Disambiguation of Kalmyk entries with incorrect language header: 66 34 Disambiguation of Kalmyk terms with redundant script codes: 3 9 10 10 7 13 5 12 23 8
  2. every, both, indifferently
    Sense id: en-уга-xal-verb-S1hdl5ni Categories (other): Kalmyk terms with collocations
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: уго (ugo), -го (-go), -га (-ga)

Download JSON data for уга meaning in Kalmyk (8.1kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "xwo",
        "3": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "үгүй"
      },
      "expansion": "Mongolian үгүй (ügüj)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj).",
  "forms": [
    {
      "form": "uga",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "уга • (uga) (Clear script spelling ᡉᡎᡄᡅ (ügei))",
      "name": "xal-verb"
    }
  ],
  "lang": "Kalmyk",
  "lang_code": "xal",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "66 34",
          "kind": "other",
          "name": "Kalmyk entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 9 10 10 7 13 5 12 23 8",
          "kind": "other",
          "name": "Kalmyk terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I have no food",
          "roman": "Nand xot uga.",
          "text": "Нанд хот уга.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Negative copula, no, there is no."
      ],
      "id": "en-уга-xal-verb-mPGEMKp-",
      "links": [
        [
          "no",
          "no"
        ],
        [
          "there",
          "there"
        ],
        [
          "is",
          "is"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kalmyk terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "day and night, around the clock",
          "roman": "ödr sö uga",
          "text": "өдр сө уга"
        },
        {
          "english": "both the young and the elderly",
          "roman": "ik bağ uga",
          "text": "ик баһ уга"
        }
      ],
      "glosses": [
        "every, both, indifferently"
      ],
      "id": "en-уга-xal-verb-S1hdl5ni",
      "links": [
        [
          "every",
          "every"
        ],
        [
          "both",
          "both"
        ],
        [
          "indifferently",
          "indifferently"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uˈɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡo]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "ugo",
      "word": "уго"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "-go",
      "word": "-го"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "-ga",
      "word": "-га"
    }
  ],
  "word": "уга"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "xwo",
        "3": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "үгүй"
      },
      "expansion": "Mongolian үгүй (ügüj)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj).",
  "forms": [
    {
      "form": "uga",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "уга • (uga)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kalmyk",
  "lang_code": "xal",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I didn't say anything.",
          "roman": "Bi yum kelsn ugav.",
          "text": "Би юм келсн угав.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "Marks the past negative, wasn't"
      ],
      "id": "en-уга-xal-suffix-EyDGonP4",
      "links": [
        [
          "wasn't",
          "wasn't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after past participle) Marks the past negative, wasn't"
      ],
      "tags": [
        "after past participle",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "text": "Чоныг сурhвчн – келш уга. ― Çonyg surhvçn – kelş uga. ― Even if you train a dog, it won't talk.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "Marks the future negative, won't"
      ],
      "id": "en-уга-xal-suffix-MrEcoppx",
      "links": [
        [
          "won't",
          "won't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after future participle) Marks the future negative, won't"
      ],
      "tags": [
        "after future participle",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "Negates the statment, doesn't"
      ],
      "id": "en-уга-xal-suffix-rjGqJJtO",
      "links": [
        [
          "doesn't",
          "doesn't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after future participle) Negates the statment, doesn't"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "биш"
        }
      ],
      "tags": [
        "after future participle",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kalmyk terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Gold doesn't get lost in the dust.",
          "roman": "Altn şorad dardg uga.",
          "text": "Алтн шорад дардг уга."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "Marks the habitual negative, usually doesn't"
      ],
      "id": "en-уга-xal-suffix-K6sG-B94",
      "links": [
        [
          "usually",
          "usually"
        ],
        [
          "doesn't",
          "doesn't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after habitual participle) Marks the habitual negative, usually doesn't"
      ],
      "tags": [
        "after habitual participle",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "To go without a hurry",
          "roman": "Adğl uga yovx",
          "text": "Адһл уга йовх",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "without doing something"
      ],
      "id": "en-уга-xal-suffix-1f5Myk1y",
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after modal converb) without doing something"
      ],
      "tags": [
        "after modal converb",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "You have a lot of nephews, don't you?",
          "roman": "Tand açnr-zeenr dala bolxgov?",
          "text": "Танд ачнр-зеенр дала болхгов?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks rhetoricity, isn't it"
      ],
      "id": "en-уга-xal-suffix-3YkLHZqb",
      "links": [
        [
          "isn't it",
          "isn't it"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uˈɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡo]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "ugo",
      "word": "уго"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "-go",
      "word": "-го"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "-ga",
      "word": "-га"
    }
  ],
  "word": "уга"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "xwo",
        "3": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "үгүй"
      },
      "expansion": "Mongolian үгүй (ügüj)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj).",
  "forms": [
    {
      "form": "uga",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "уга • (uga)",
      "name": "xal-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kalmyk",
  "lang_code": "xal",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "lack, absence, unexistence"
      ],
      "id": "en-уга-xal-noun-1FempupM",
      "links": [
        [
          "lack",
          "lack"
        ],
        [
          "absence",
          "absence"
        ],
        [
          "unexistence",
          "unexistence"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uˈɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡo]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "ugo",
      "word": "уго"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "-go",
      "word": "-го"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "-ga",
      "word": "-га"
    }
  ],
  "word": "уга"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "xwo",
        "3": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "үгүй"
      },
      "expansion": "Mongolian үгүй (ügüj)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj).",
  "forms": [
    {
      "form": "uga",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "уга • (uga)",
      "name": "xal-adj"
    }
  ],
  "lang": "Kalmyk",
  "lang_code": "xal",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "roman": "bolşgo",
          "word": "болшго"
        },
        {
          "roman": "ugadx",
          "word": "угадх"
        },
        {
          "roman": "ugarx",
          "word": "угарх"
        },
        {
          "roman": "ugatya",
          "word": "угатя"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nonexistent, absent, missing"
      ],
      "id": "en-уга-xal-adj-rP6cne-q",
      "links": [
        [
          "nonexistent",
          "nonexistent"
        ],
        [
          "absent",
          "absent"
        ],
        [
          "missing",
          "missing"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uˈɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡo]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "ugo",
      "word": "уго"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "-go",
      "word": "-го"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "roman": "-ga",
      "word": "-га"
    }
  ],
  "word": "уга"
}
{
  "categories": [
    "Kalmyk adjectives",
    "Kalmyk entries with incorrect language header",
    "Kalmyk lemmas",
    "Kalmyk nouns",
    "Kalmyk suffixes",
    "Kalmyk terms derived from Written Oirat",
    "Kalmyk terms inherited from Written Oirat",
    "Kalmyk terms with IPA pronunciation",
    "Kalmyk terms with redundant script codes",
    "Kalmyk verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "xwo",
        "3": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "үгүй"
      },
      "expansion": "Mongolian үгүй (ügüj)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj).",
  "forms": [
    {
      "form": "uga",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "уга • (uga) (Clear script spelling ᡉᡎᡄᡅ (ügei))",
      "name": "xal-verb"
    }
  ],
  "lang": "Kalmyk",
  "lang_code": "xal",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kalmyk terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I have no food",
          "roman": "Nand xot uga.",
          "text": "Нанд хот уга.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Negative copula, no, there is no."
      ],
      "links": [
        [
          "no",
          "no"
        ],
        [
          "there",
          "there"
        ],
        [
          "is",
          "is"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Kalmyk terms with collocations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "day and night, around the clock",
          "roman": "ödr sö uga",
          "text": "өдр сө уга"
        },
        {
          "english": "both the young and the elderly",
          "roman": "ik bağ uga",
          "text": "ик баһ уга"
        }
      ],
      "glosses": [
        "every, both, indifferently"
      ],
      "links": [
        [
          "every",
          "every"
        ],
        [
          "both",
          "both"
        ],
        [
          "indifferently",
          "indifferently"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uˈɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡo]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "ugo",
      "word": "уго"
    },
    {
      "roman": "-go",
      "word": "-го"
    },
    {
      "roman": "-ga",
      "word": "-га"
    }
  ],
  "word": "уга"
}

{
  "categories": [
    "Kalmyk adjectives",
    "Kalmyk lemmas",
    "Kalmyk nouns",
    "Kalmyk suffixes",
    "Kalmyk terms derived from Written Oirat",
    "Kalmyk terms inherited from Written Oirat",
    "Kalmyk terms with IPA pronunciation",
    "Kalmyk terms with redundant script codes",
    "Kalmyk verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "xwo",
        "3": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "үгүй"
      },
      "expansion": "Mongolian үгүй (ügüj)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj).",
  "forms": [
    {
      "form": "uga",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "уга • (uga)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kalmyk",
  "lang_code": "xal",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kalmyk terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I didn't say anything.",
          "roman": "Bi yum kelsn ugav.",
          "text": "Би юм келсн угав.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "Marks the past negative, wasn't"
      ],
      "links": [
        [
          "wasn't",
          "wasn't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after past participle) Marks the past negative, wasn't"
      ],
      "tags": [
        "after past participle",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Kalmyk terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Чоныг сурhвчн – келш уга. ― Çonyg surhvçn – kelş uga. ― Even if you train a dog, it won't talk.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "Marks the future negative, won't"
      ],
      "links": [
        [
          "won't",
          "won't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after future participle) Marks the future negative, won't"
      ],
      "tags": [
        "after future participle",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "Negates the statment, doesn't"
      ],
      "links": [
        [
          "doesn't",
          "doesn't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after future participle) Negates the statment, doesn't"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "биш"
        }
      ],
      "tags": [
        "after future participle",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Kalmyk terms with collocations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Gold doesn't get lost in the dust.",
          "roman": "Altn şorad dardg uga.",
          "text": "Алтн шорад дардг уга."
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "Marks the habitual negative, usually doesn't"
      ],
      "links": [
        [
          "usually",
          "usually"
        ],
        [
          "doesn't",
          "doesn't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after habitual participle) Marks the habitual negative, usually doesn't"
      ],
      "tags": [
        "after habitual participle",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Kalmyk terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "To go without a hurry",
          "roman": "Adğl uga yovx",
          "text": "Адһл уга йовх",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "without doing something"
      ],
      "raw_glosses": [
        "Used to negate verbs.",
        "(after modal converb) without doing something"
      ],
      "tags": [
        "after modal converb",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Kalmyk terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "You have a lot of nephews, don't you?",
          "roman": "Tand açnr-zeenr dala bolxgov?",
          "text": "Танд ачнр-зеенр дала болхгов?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks rhetoricity, isn't it"
      ],
      "links": [
        [
          "isn't it",
          "isn't it"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uˈɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡo]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "ugo",
      "word": "уго"
    },
    {
      "roman": "-go",
      "word": "-го"
    },
    {
      "roman": "-ga",
      "word": "-га"
    }
  ],
  "word": "уга"
}

{
  "categories": [
    "Kalmyk adjectives",
    "Kalmyk lemmas",
    "Kalmyk nouns",
    "Kalmyk suffixes",
    "Kalmyk terms derived from Written Oirat",
    "Kalmyk terms inherited from Written Oirat",
    "Kalmyk terms with IPA pronunciation",
    "Kalmyk terms with redundant script codes",
    "Kalmyk verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "xwo",
        "3": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "үгүй"
      },
      "expansion": "Mongolian үгүй (ügüj)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj).",
  "forms": [
    {
      "form": "uga",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "уга • (uga)",
      "name": "xal-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kalmyk",
  "lang_code": "xal",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "lack, absence, unexistence"
      ],
      "links": [
        [
          "lack",
          "lack"
        ],
        [
          "absence",
          "absence"
        ],
        [
          "unexistence",
          "unexistence"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uˈɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡo]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "ugo",
      "word": "уго"
    },
    {
      "roman": "-go",
      "word": "-го"
    },
    {
      "roman": "-ga",
      "word": "-га"
    }
  ],
  "word": "уга"
}

{
  "categories": [
    "Kalmyk adjectives",
    "Kalmyk lemmas",
    "Kalmyk nouns",
    "Kalmyk suffixes",
    "Kalmyk terms derived from Written Oirat",
    "Kalmyk terms inherited from Written Oirat",
    "Kalmyk terms with IPA pronunciation",
    "Kalmyk terms with redundant script codes",
    "Kalmyk verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "roman": "bolşgo",
      "word": "болшго"
    },
    {
      "roman": "ugadx",
      "word": "угадх"
    },
    {
      "roman": "ugarx",
      "word": "угарх"
    },
    {
      "roman": "ugatya",
      "word": "угатя"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xal",
        "2": "xwo",
        "3": "ᡉᡎᡄᡅ"
      },
      "expansion": "Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mn",
        "2": "үгүй"
      },
      "expansion": "Mongolian үгүй (ügüj)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Written Oirat ᡉᡎᡄᡅ (ügei). Cognate with Mongolian үгүй (ügüj).",
  "forms": [
    {
      "form": "uga",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "уга • (uga)",
      "name": "xal-adj"
    }
  ],
  "lang": "Kalmyk",
  "lang_code": "xal",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "nonexistent, absent, missing"
      ],
      "links": [
        [
          "nonexistent",
          "nonexistent"
        ],
        [
          "absent",
          "absent"
        ],
        [
          "missing",
          "missing"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uˈɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[uˈɡo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡʷo]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡa]"
    },
    {
      "ipa": "[ɡo]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "ugo",
      "word": "уго"
    },
    {
      "roman": "-go",
      "word": "-го"
    },
    {
      "roman": "-ga",
      "word": "-га"
    }
  ],
  "word": "уга"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kalmyk dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.