See wolfinmarakatti in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "marakatti", "alt1": "Wolfin", "t1": "Wolf's", "t2": "guenon" }, "expansion": "Wolfin (“Wolf's”) + marakatti (“guenon”)", "name": "compound" } ], "etymology_text": "Wolfin (“Wolf's”) + marakatti (“guenon”)", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*C/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "wolfinmarakatti", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatti", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*C/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "wolfinmarakatti", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "wolfinmarakatti", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "wolfinmaraka", "2": "tt", "3": "t", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Wolf's mona monkey, Wolf's guenon (Cercopithecus wolfi; species of monkey found in central Africa)" ], "id": "en-wolfinmarakatti-fi-noun-BKE98LX3", "links": [ [ "Wolf's mona monkey", "Wolf's mona monkey" ], [ "Wolf's guenon", "Wolf's guenon" ], [ "Cercopithecus wolfi", "Wikispecies:Cercopithecus wolfi" ] ], "synonyms": [ { "word": "naamiomarakatti" } ], "wikipedia": [ "Wolf's mona monkey" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈwolfinˌmɑrɑkɑtːi/" }, { "ipa": "[ˈwo̞lfimˌmɑ̝rɑ̝ˌkɑ̝t̪ːi]" }, { "rhymes": "-ɑtːi" } ], "word": "wolfinmarakatti" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "", "3": "marakatti", "alt1": "Wolfin", "t1": "Wolf's", "t2": "guenon" }, "expansion": "Wolfin (“Wolf's”) + marakatti (“guenon”)", "name": "compound" } ], "etymology_text": "Wolfin (“Wolf's”) + marakatti (“guenon”)", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*C/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "wolfinmarakatti", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatti", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*C/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattejaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattejansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakattinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakattinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatiksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakateiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "wolfinmarakatittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakateittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakateittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "wolfinmarakatteineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "wolfinmarakatteinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "wolfinmarakatti", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "wolfinmarakatti", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "wolfinmaraka", "2": "tt", "3": "t", "4": "a" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Entries using missing taxonomic name (species)", "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms spelled with W", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑtːi", "Rhymes:Finnish/ɑtːi/6 syllables" ], "glosses": [ "Wolf's mona monkey, Wolf's guenon (Cercopithecus wolfi; species of monkey found in central Africa)" ], "links": [ [ "Wolf's mona monkey", "Wolf's mona monkey" ], [ "Wolf's guenon", "Wolf's guenon" ], [ "Cercopithecus wolfi", "Wikispecies:Cercopithecus wolfi" ] ], "wikipedia": [ "Wolf's mona monkey" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈwolfinˌmɑrɑkɑtːi/" }, { "ipa": "[ˈwo̞lfimˌmɑ̝rɑ̝ˌkɑ̝t̪ːi]" }, { "rhymes": "-ɑtːi" } ], "synonyms": [ { "word": "naamiomarakatti" } ], "word": "wolfinmarakatti" }
Download raw JSONL data for wolfinmarakatti meaning in Finnish (21.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.