See vuokramökki in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vuokra", "3": "mökki" }, "expansion": "vuokra + mökki", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vuokra + mökki", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*A/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vuokramökki", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökki", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*A/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkeinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökiksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkeinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vuokramökki", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vuokramökki", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vuokramö", "2": "kk", "3": "k", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish risti-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "rental cottage" ], "id": "en-vuokramökki-fi-noun-FLiAoBJa", "links": [ [ "rental", "rental" ], [ "cottage", "cottage" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋuo̯krɑˌmøkːi/" }, { "ipa": "[ˈʋuo̞̯krɑ̝ˌmø̞kːi]" }, { "rhymes": "-økːi" } ], "word": "vuokramökki" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vuokra", "3": "mökki" }, "expansion": "vuokra + mökki", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vuokra + mökki", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*A/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vuokramökki", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökit", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökki", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökin", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökit", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökin", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "kk-k gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "5*A/risti", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkini", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejäni", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissäni", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistäni", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeilläni", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltäni", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinäni", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökikseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittäni", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkisi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejäsi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissäsi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistäsi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeilläsi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltäsi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinäsi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittäsi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkimme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejämme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissämme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistämme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillämme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltämme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinämme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittämme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejänne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissänne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistänne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillänne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltänne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinänne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittänne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-risti", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinsä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkiensä", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkiänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkejään", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkejänsä", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeissään", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeissänsä", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeistään", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeistänsä", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkiinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeihinsä", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeillään", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeillänsä", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeiltään", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeiltänsä", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeillensä", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeinään", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkeinänsä", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökikseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökiksensä", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökeiksensä", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vuokramökittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vuokramökeittään", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vuokramökeittänsä", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vuokramökkeineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vuokramökkeinensä", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vuokramökki", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vuokramökki", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vuokramö", "2": "kk", "3": "k", "4": "ä" }, "name": "fi-decl-risti" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish risti-type nominals", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/økːi", "Rhymes:Finnish/økːi/4 syllables" ], "glosses": [ "rental cottage" ], "links": [ [ "rental", "rental" ], [ "cottage", "cottage" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋuo̯krɑˌmøkːi/" }, { "ipa": "[ˈʋuo̞̯krɑ̝ˌmø̞kːi]" }, { "rhymes": "-økːi" } ], "word": "vuokramökki" }
Download raw JSONL data for vuokramökki meaning in Finnish (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the enwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.