See voimavaraistaminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "voimavaraistaa", "3": "-minen" }, "expansion": "voimavaraistaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "voimavaraistaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "voimavaraistaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "voimavaraistaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "voimavaraistaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "voimavaraistami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "voimavaraistaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of voimavaraistaa" ], "id": "en-voimavaraistaminen-fi-noun-IAg296LO", "links": [ [ "voimavaraistaa", "voimavaraistaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "19 81", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "18 82", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "15 85", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "16 84", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "8 92", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of voimavaraistaa", "empowerment, making empowered" ], "id": "en-voimavaraistaminen-fi-noun-PqKE3r~r", "links": [ [ "voimavaraistaa", "voimavaraistaa#Finnish" ], [ "empowerment", "empowerment" ], [ "making", "making" ], [ "empowered", "empowered" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋoi̯mɑˌʋɑrɑi̯stɑminen/" }, { "ipa": "[ˈʋo̞i̯mɑ̝ˌʋɑ̝rɑ̝i̯s̠ˌtɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "voimavaraistaminen" }
{ "categories": [ "Finnish 7-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑminen", "Rhymes:Finnish/ɑminen/7 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "voimavaraistaa", "3": "-minen" }, "expansion": "voimavaraistaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "voimavaraistaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "voimavaraistaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "voimavaraistamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "voimavaraistamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "voimavaraistamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "voimavaraistaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "voimavaraistaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "voimavaraistami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "voimavaraistaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of voimavaraistaa" ], "links": [ [ "voimavaraistaa", "voimavaraistaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of voimavaraistaa", "empowerment, making empowered" ], "links": [ [ "voimavaraistaa", "voimavaraistaa#Finnish" ], [ "empowerment", "empowerment" ], [ "making", "making" ], [ "empowered", "empowered" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋoi̯mɑˌʋɑrɑi̯stɑminen/" }, { "ipa": "[ˈʋo̞i̯mɑ̝ˌʋɑ̝rɑ̝i̯s̠ˌtɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "voimavaraistaminen" }
Download raw JSONL data for voimavaraistaminen meaning in Finnish (22.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the enwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.