See viuhahtaminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "viuhahtaa", "3": "-minen" }, "expansion": "viuhahtaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "viuhahtaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "viuhahtaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "viuhahtaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "viuhahtaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "viuhahtami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "48 52", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "47 53", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "45 55", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "51 49", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "52 48", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of viuhahtaa", "swooshing" ], "id": "en-viuhahtaminen-fi-noun-NCTp~-IY", "links": [ [ "viuhahtaa", "viuhahtaa#Finnish" ], [ "swooshing", "swooshing" ] ] }, { "categories": [ { "_dis": "48 52", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "47 53", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "45 55", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "51 49", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "52 48", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of viuhahtaa", "streaking (running naked in public)" ], "id": "en-viuhahtaminen-fi-noun-20VNAVto", "links": [ [ "viuhahtaa", "viuhahtaa#Finnish" ], [ "streaking", "streaking" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋiu̯hɑhtɑminen/" }, { "ipa": "[ˈʋiu̯ɦɑ̝hˌt̪ɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "viuhahtaminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑminen", "Rhymes:Finnish/ɑminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "viuhahtaa", "3": "-minen" }, "expansion": "viuhahtaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "viuhahtaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "viuhahtaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "viuhahtamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "viuhahtamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "viuhahtamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "viuhahtaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "viuhahtaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "viuhahtami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of viuhahtaa", "swooshing" ], "links": [ [ "viuhahtaa", "viuhahtaa#Finnish" ], [ "swooshing", "swooshing" ] ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of viuhahtaa", "streaking (running naked in public)" ], "links": [ [ "viuhahtaa", "viuhahtaa#Finnish" ], [ "streaking", "streaking" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋiu̯hɑhtɑminen/" }, { "ipa": "[ˈʋiu̯ɦɑ̝hˌt̪ɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "viuhahtaminen" }
Download raw JSONL data for viuhahtaminen meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.