See vikasietoinen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vikasieto", "3": "-inen" }, "expansion": "vikasieto + -inen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vikasieto + -inen", "forms": [ { "form": "vikasietoisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "vikasietoisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vikasietoinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "vikasietois", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "vikasietoinen (comparative vikasietoisempi, superlative vikasietoisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vikasietoi", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -inen", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "vikasietoisuus" } ], "glosses": [ "fault-tolerant" ], "id": "en-vikasietoinen-fi-adj-Kq3VeIVg", "links": [ [ "fault", "fault" ], [ "tolerant", "tolerant" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋikɑˌsie̯toi̯nen/" }, { "ipa": "[ˈʋikɑ̝ˌs̠ie̞̯t̪o̞i̯ne̞n]" }, { "rhymes": "-ietoinen" } ], "word": "vikasietoinen" }
{ "derived": [ { "word": "vikasietoisuus" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vikasieto", "3": "-inen" }, "expansion": "vikasieto + -inen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vikasieto + -inen", "forms": [ { "form": "vikasietoisempi", "tags": [ "comparative" ] }, { "form": "vikasietoisin", "tags": [ "superlative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vikasietoinen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoinen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vikasietoisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vikasietoisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vikasietoisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "vikasietois", "2": "empi", "3": "in" }, "expansion": "vikasietoinen (comparative vikasietoisempi, superlative vikasietoisin)", "name": "fi-adj" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vikasietoi", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "adj", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish adjectives", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish terms suffixed with -inen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ietoinen", "Rhymes:Finnish/ietoinen/5 syllables" ], "glosses": [ "fault-tolerant" ], "links": [ [ "fault", "fault" ], [ "tolerant", "tolerant" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋikɑˌsie̯toi̯nen/" }, { "ipa": "[ˈʋikɑ̝ˌs̠ie̞̯t̪o̞i̯ne̞n]" }, { "rhymes": "-ietoinen" } ], "word": "vikasietoinen" }
Download raw JSONL data for vikasietoinen meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.