"vastakiekko" meaning in Finnish

See vastakiekko in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈʋɑstɑˌkie̯kːo/, [ˈʋɑ̝s̠tɑ̝ˌk̟ie̞̯kːo̞]
Rhymes: -iekːo Etymology: vasta- + kiekko Etymology templates: {{affix|fi|vasta-|kiekko}} vasta- + kiekko Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} vastakiekko, {{fi-noun}} vastakiekko Inflection templates: {{fi-decl-valo|vastakie|kk|k|o|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], vastakiekko [nominative, singular], vastakiekot [nominative, plural], vastakiekko [accusative, nominative, singular], vastakiekot [accusative, nominative, plural], vastakiekon [accusative, genitive, singular], vastakiekot [accusative, genitive, plural], vastakiekon [genitive, singular], vastakiekkojen [genitive, plural], vastakiekkoa [partitive, singular], vastakiekkoja [partitive, plural], vastakiekossa [inessive, singular], vastakiekoissa [inessive, plural], vastakiekosta [elative, singular], vastakiekoista [elative, plural], vastakiekkoon [illative, singular], vastakiekkoihin [illative, plural], vastakiekolla [adessive, singular], vastakiekoilla [adessive, plural], vastakiekolta [ablative, singular], vastakiekoilta [ablative, plural], vastakiekolle [allative, singular], vastakiekoille [allative, plural], vastakiekkona [essive, singular], vastakiekkoina [essive, plural], vastakiekoksi [singular, translative], vastakiekoiksi [plural, translative], vastakiekotta [abessive, singular], vastakiekoitta [abessive, plural], - [instructive, singular], vastakiekoin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], vastakiekkoni [nominative, singular], vastakiekkoni [nominative, plural], vastakiekkoni [accusative, nominative, singular], vastakiekkoni [accusative, nominative, plural], vastakiekkoni [accusative, genitive, singular], vastakiekkoni [accusative, genitive, plural], vastakiekkoni [genitive, singular], vastakiekkojeni [genitive, plural], vastakiekkoani [partitive, singular], vastakiekkojani [partitive, plural], vastakiekossani [inessive, singular], vastakiekoissani [inessive, plural], vastakiekostani [elative, singular], vastakiekoistani [elative, plural], vastakiekkooni [illative, singular], vastakiekkoihini [illative, plural], vastakiekollani [adessive, singular], vastakiekoillani [adessive, plural], vastakiekoltani [ablative, singular], vastakiekoiltani [ablative, plural], vastakiekolleni [allative, singular], vastakiekoilleni [allative, plural], vastakiekkonani [essive, singular], vastakiekkoinani [essive, plural], vastakiekokseni [singular, translative], vastakiekoikseni [plural, translative], vastakiekottani [abessive, singular], vastakiekoittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vastakiekkoineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], vastakiekkosi [nominative, singular], vastakiekkosi [nominative, plural], vastakiekkosi [accusative, nominative, singular], vastakiekkosi [accusative, nominative, plural], vastakiekkosi [accusative, genitive, singular], vastakiekkosi [accusative, genitive, plural], vastakiekkosi [genitive, singular], vastakiekkojesi [genitive, plural], vastakiekkoasi [partitive, singular], vastakiekkojasi [partitive, plural], vastakiekossasi [inessive, singular], vastakiekoissasi [inessive, plural], vastakiekostasi [elative, singular], vastakiekoistasi [elative, plural], vastakiekkoosi [illative, singular], vastakiekkoihisi [illative, plural], vastakiekollasi [adessive, singular], vastakiekoillasi [adessive, plural], vastakiekoltasi [ablative, singular], vastakiekoiltasi [ablative, plural], vastakiekollesi [allative, singular], vastakiekoillesi [allative, plural], vastakiekkonasi [essive, singular], vastakiekkoinasi [essive, plural], vastakiekoksesi [singular, translative], vastakiekoiksesi [plural, translative], vastakiekottasi [abessive, singular], vastakiekoittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vastakiekkoinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], vastakiekkomme [nominative, singular], vastakiekkomme [nominative, plural], vastakiekkomme [accusative, nominative, singular], vastakiekkomme [accusative, nominative, plural], vastakiekkomme [accusative, genitive, singular], vastakiekkomme [accusative, genitive, plural], vastakiekkomme [genitive, singular], vastakiekkojemme [genitive, plural], vastakiekkoamme [partitive, singular], vastakiekkojamme [partitive, plural], vastakiekossamme [inessive, singular], vastakiekoissamme [inessive, plural], vastakiekostamme [elative, singular], vastakiekoistamme [elative, plural], vastakiekkoomme [illative, singular], vastakiekkoihimme [illative, plural], vastakiekollamme [adessive, singular], vastakiekoillamme [adessive, plural], vastakiekoltamme [ablative, singular], vastakiekoiltamme [ablative, plural], vastakiekollemme [allative, singular], vastakiekoillemme [allative, plural], vastakiekkonamme [essive, singular], vastakiekkoinamme [essive, plural], vastakiekoksemme [singular, translative], vastakiekoiksemme [plural, translative], vastakiekottamme [abessive, singular], vastakiekoittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vastakiekkoinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], vastakiekkonne [nominative, singular], vastakiekkonne [nominative, plural], vastakiekkonne [accusative, nominative, singular], vastakiekkonne [accusative, nominative, plural], vastakiekkonne [accusative, genitive, singular], vastakiekkonne [accusative, genitive, plural], vastakiekkonne [genitive, singular], vastakiekkojenne [genitive, plural], vastakiekkoanne [partitive, singular], vastakiekkojanne [partitive, plural], vastakiekossanne [inessive, singular], vastakiekoissanne [inessive, plural], vastakiekostanne [elative, singular], vastakiekoistanne [elative, plural], vastakiekkoonne [illative, singular], vastakiekkoihinne [illative, plural], vastakiekollanne [adessive, singular], vastakiekoillanne [adessive, plural], vastakiekoltanne [ablative, singular], vastakiekoiltanne [ablative, plural], vastakiekollenne [allative, singular], vastakiekoillenne [allative, plural], vastakiekkonanne [essive, singular], vastakiekkoinanne [essive, plural], vastakiekoksenne [singular, translative], vastakiekoiksenne [plural, translative], vastakiekottanne [abessive, singular], vastakiekoittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vastakiekkoinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], vastakiekkonsa [nominative, singular], vastakiekkonsa [nominative, plural], vastakiekkonsa [accusative, nominative, singular], vastakiekkonsa [accusative, nominative, plural], vastakiekkonsa [accusative, genitive, singular], vastakiekkonsa [accusative, genitive, plural], vastakiekkonsa [genitive, singular], vastakiekkojensa [genitive, plural], vastakiekkoaan [partitive, singular], vastakiekkoansa [partitive, singular], vastakiekkojaan [partitive, plural], vastakiekkojansa [partitive, plural], vastakiekossaan [inessive, singular], vastakiekossansa [inessive, singular], vastakiekoissaan [inessive, plural], vastakiekoissansa [inessive, plural], vastakiekostaan [elative, singular], vastakiekostansa [elative, singular], vastakiekoistaan [elative, plural], vastakiekoistansa [elative, plural], vastakiekkoonsa [illative, singular], vastakiekkoihinsa [illative, plural], vastakiekollaan [adessive, singular], vastakiekollansa [adessive, singular], vastakiekoillaan [adessive, plural], vastakiekoillansa [adessive, plural], vastakiekoltaan [ablative, singular], vastakiekoltansa [ablative, singular], vastakiekoiltaan [ablative, plural], vastakiekoiltansa [ablative, plural], vastakiekolleen [allative, singular], vastakiekollensa [allative, singular], vastakiekoilleen [allative, plural], vastakiekoillensa [allative, plural], vastakiekkonaan [essive, singular], vastakiekkonansa [essive, singular], vastakiekkoinaan [essive, plural], vastakiekkoinansa [essive, plural], vastakiekokseen [singular, translative], vastakiekoksensa [singular, translative], vastakiekoikseen [plural, translative], vastakiekoiksensa [plural, translative], vastakiekottaan [abessive, singular], vastakiekottansa [abessive, singular], vastakiekoittaan [abessive, plural], vastakiekoittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], vastakiekkoineen [comitative, plural], vastakiekkoinensa [comitative, plural]
  1. (ice hockey) hitting or kicking an approaching puck, can be sometimes translated as blocked shot Categories (topical): Ice hockey

Download JSONL data for vastakiekko meaning in Finnish (21.0kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "vasta-",
        "3": "kiekko"
      },
      "expansion": "vasta- + kiekko",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "vasta- + kiekko",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*A/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekosta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekotta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*A/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkooni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekokseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekokseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "vastakiekko",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "vastakiekko",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vastakie",
        "2": "kk",
        "3": "k",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms prefixed with vasta-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Ice hockey",
          "orig": "fi:Ice hockey",
          "parents": [
            "Hockey",
            "Winter sports",
            "Sports",
            "Winter activities",
            "Human activity",
            "Winter",
            "Human behaviour",
            "Seasons",
            "Human",
            "Nature",
            "Periodic occurrences",
            "All topics",
            "Time",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hitting or kicking an approaching puck, can be sometimes translated as blocked shot"
      ],
      "id": "en-vastakiekko-fi-noun-1vaq~7eL",
      "links": [
        [
          "ice hockey",
          "ice hockey"
        ],
        [
          "hit",
          "hit"
        ],
        [
          "kick",
          "kick"
        ],
        [
          "approach",
          "approach"
        ],
        [
          "puck",
          "puck"
        ],
        [
          "blocked shot",
          "blocked shot"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(ice hockey) hitting or kicking an approaching puck, can be sometimes translated as blocked shot"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "ice-hockey",
        "lifestyle",
        "skating",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʋɑstɑˌkie̯kːo/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʋɑ̝s̠tɑ̝ˌk̟ie̞̯kːo̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-iekːo"
    }
  ],
  "word": "vastakiekko"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "vasta-",
        "3": "kiekko"
      },
      "expansion": "vasta- + kiekko",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "vasta- + kiekko",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*A/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekko",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekosta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekotta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kk-k gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*A/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkooni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekokseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekossansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekostansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekolleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekollensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkonansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekokseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekottansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vastakiekkoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "vastakiekko",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "vastakiekko",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vastakie",
        "2": "kk",
        "3": "k",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 4-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms prefixed with vasta-",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish valo-type nominals",
        "Rhymes:Finnish/iekːo",
        "Rhymes:Finnish/iekːo/4 syllables",
        "fi:Ice hockey"
      ],
      "glosses": [
        "hitting or kicking an approaching puck, can be sometimes translated as blocked shot"
      ],
      "links": [
        [
          "ice hockey",
          "ice hockey"
        ],
        [
          "hit",
          "hit"
        ],
        [
          "kick",
          "kick"
        ],
        [
          "approach",
          "approach"
        ],
        [
          "puck",
          "puck"
        ],
        [
          "blocked shot",
          "blocked shot"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(ice hockey) hitting or kicking an approaching puck, can be sometimes translated as blocked shot"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "ice-hockey",
        "lifestyle",
        "skating",
        "sports"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʋɑstɑˌkie̯kːo/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʋɑ̝s̠tɑ̝ˌk̟ie̞̯kːo̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-iekːo"
    }
  ],
  "word": "vastakiekko"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.