"varjostaa" meaning in Finnish

See varjostaa in All languages combined, or Wiktionary

Verb

IPA: /ˈʋɑrjostɑːˣ/, [ˈʋɑ̝rjo̞s̠tɑ̝ː(ʔ)]
Rhymes: -ɑrjostɑː Etymology: varjo (“shadow”) + -staa Etymology templates: {{suffix|fi|varjo|staa|id2=-istaa|t1=shadow}} varjo (“shadow”) + -staa Head templates: {{head|fi|verb|cat2=|cat3=|head=|sort=}} varjostaa, {{fi-verb}} varjostaa Inflection templates: {{fi-conj-muistaa|varjost|||a}} Forms: atelic [usually], no-table-tags [table-tags], varjostan [first-person, indicative, present, singular], en varjosta [first-person, indicative, negative, present, singular], olen varjostanut [first-person, indicative, perfect, singular], en ole varjostanut [first-person, indicative, negative, perfect, singular], varjostat [indicative, present, second-person, singular], et varjosta [indicative, negative, present, second-person, singular], olet varjostanut [indicative, perfect, second-person, singular], et ole varjostanut [indicative, negative, perfect, second-person, singular], varjostaa [indicative, present, singular, third-person], ei varjosta [indicative, negative, present, singular, third-person], on varjostanut [indicative, perfect, singular, third-person], ei ole varjostanut [indicative, negative, perfect, singular, third-person], varjostamme [first-person, indicative, plural, present], emme varjosta [first-person, indicative, negative, plural, present], olemme varjostaneet [first-person, indicative, perfect, plural], emme ole varjostaneet [first-person, indicative, negative, perfect, plural], varjostatte [indicative, plural, present, second-person], ette varjosta [indicative, negative, plural, present, second-person], olette varjostaneet [indicative, perfect, plural, second-person], ette ole varjostaneet [indicative, negative, perfect, plural, second-person], varjostavat [indicative, plural, present, third-person], eivät varjosta [indicative, negative, plural, present, third-person], ovat varjostaneet [indicative, perfect, plural, third-person], eivät ole varjostaneet [indicative, negative, perfect, plural, third-person], varjostetaan [indicative, passive, present], ei varjosteta [indicative, negative, passive, present], on varjostettu [indicative, passive, perfect], ei ole varjostettu [indicative, negative, passive, perfect], varjostin [first-person, indicative, past, singular], en varjostanut [first-person, indicative, negative, past, singular], olin varjostanut [first-person, indicative, pluperfect, singular], en ollut varjostanut [first-person, indicative, negative, pluperfect, singular], varjostit [indicative, past, second-person, singular], et varjostanut [indicative, negative, past, second-person, singular], olit varjostanut [indicative, pluperfect, second-person, singular], et ollut varjostanut [indicative, negative, pluperfect, second-person, singular], varjosti [indicative, past, singular, third-person], ei varjostanut [indicative, negative, past, singular, third-person], oli varjostanut [indicative, pluperfect, singular, third-person], ei ollut varjostanut [indicative, negative, pluperfect, singular, third-person], varjostimme [first-person, indicative, past, plural], emme varjostaneet [first-person, indicative, negative, past, plural], olimme varjostaneet [first-person, indicative, pluperfect, plural], emme olleet varjostaneet [first-person, indicative, negative, pluperfect, plural], varjostitte [indicative, past, plural, second-person], ette varjostaneet [indicative, negative, past, plural, second-person], olitte varjostaneet [indicative, pluperfect, plural, second-person], ette olleet varjostaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, second-person], varjostivat [indicative, past, plural, third-person], eivät varjostaneet [indicative, negative, past, plural, third-person], olivat varjostaneet [indicative, pluperfect, plural, third-person], eivät olleet varjostaneet [indicative, negative, pluperfect, plural, third-person], varjostettiin [indicative, passive, past], ei varjostettu [indicative, negative, passive, past], oli varjostettu [indicative, passive, pluperfect], ei ollut varjostettu [indicative, negative, passive, pluperfect], varjostaisin [conditional, first-person, present, singular], en varjostaisi [conditional, first-person, negative, present, singular], olisin varjostanut [conditional, first-person, perfect, singular], en olisi varjostanut [conditional, first-person, negative, perfect, singular], varjostaisit [conditional, present, second-person, singular], et varjostaisi [conditional, negative, present, second-person, singular], olisit varjostanut [conditional, perfect, second-person, singular], et olisi varjostanut [conditional, negative, perfect, second-person, singular], varjostaisi [conditional, present, singular, third-person], ei varjostaisi [conditional, negative, present, singular, third-person], olisi varjostanut [conditional, perfect, singular, third-person], ei olisi varjostanut [conditional, negative, perfect, singular, third-person], varjostaisimme [conditional, first-person, plural, present], emme varjostaisi [conditional, first-person, negative, plural, present], olisimme varjostaneet [conditional, first-person, perfect, plural], emme olisi varjostaneet [conditional, first-person, negative, perfect, plural], varjostaisitte [conditional, plural, present, second-person], ette varjostaisi [conditional, negative, plural, present, second-person], olisitte varjostaneet [conditional, perfect, plural, second-person], ette olisi varjostaneet [conditional, negative, perfect, plural, second-person], varjostaisivat [conditional, plural, present, third-person], eivät varjostaisi [conditional, negative, plural, present, third-person], olisivat varjostaneet [conditional, perfect, plural, third-person], eivät olisi varjostaneet [conditional, negative, perfect, plural, third-person], varjostettaisiin [conditional, passive, present], ei varjostettaisi [conditional, negative, passive, present], olisi varjostettu [conditional, passive, perfect], ei olisi varjostettu [conditional, negative, passive, perfect], - [first-person, imperative, present, singular], - [first-person, imperative, negative, present, singular], - [first-person, imperative, perfect, singular], - [first-person, imperative, negative, perfect, singular], varjosta [imperative, present, second-person, singular], älä varjosta [imperative, negative, present, second-person, singular], - [imperative, perfect, second-person, singular], - [imperative, negative, perfect, second-person, singular], varjostakoon [imperative, present, singular, third-person], älköön varjostako [imperative, negative, present, singular, third-person], olkoon varjostanut [imperative, perfect, singular, third-person], älköön olko varjostanut [imperative, negative, perfect, singular, third-person], varjostakaamme [first-person, imperative, plural, present], älkäämme varjostako [first-person, imperative, negative, plural, present], - [first-person, imperative, perfect, plural], - [first-person, imperative, negative, perfect, plural], varjostakaa [imperative, plural, present, second-person], älkää varjostako [imperative, negative, plural, present, second-person], - [imperative, perfect, plural, second-person], - [imperative, negative, perfect, plural, second-person], varjostakoot [imperative, plural, present, third-person], älkööt varjostako [imperative, negative, plural, present, third-person], olkoot varjostaneet [imperative, perfect, plural, third-person], älkööt olko varjostaneet [imperative, negative, perfect, plural, third-person], varjostettakoon [imperative, passive, present], älköön varjostettako [imperative, negative, passive, present], olkoon varjostettu [imperative, passive, perfect], älköön olko varjostettu [imperative, negative, passive, perfect], varjostanen [first-person, potential, present, singular], en varjostane [first-person, negative, potential, present, singular], lienen varjostanut [first-person, perfect, potential, singular], en liene varjostanut [first-person, negative, perfect, potential, singular], varjostanet [potential, present, second-person, singular], et varjostane [negative, potential, present, second-person, singular], lienet varjostanut [perfect, potential, second-person, singular], et liene varjostanut [negative, perfect, potential, second-person, singular], varjostanee [potential, present, singular, third-person], ei varjostane [negative, potential, present, singular, third-person], lienee varjostanut [perfect, potential, singular, third-person], ei liene varjostanut [negative, perfect, potential, singular, third-person], varjostanemme [first-person, plural, potential, present], emme varjostane [first-person, negative, plural, potential, present], lienemme varjostaneet [first-person, perfect, plural, potential], emme liene varjostaneet [first-person, negative, perfect, plural, potential], varjostanette [plural, potential, present, second-person], ette varjostane [negative, plural, potential, present, second-person], lienette varjostaneet [perfect, plural, potential, second-person], ette liene varjostaneet [negative, perfect, plural, potential, second-person], varjostanevat [plural, potential, present, third-person], eivät varjostane [negative, plural, potential, present, third-person], lienevät varjostaneet [perfect, plural, potential, third-person], eivät liene varjostaneet [negative, perfect, plural, potential, third-person], varjostettaneen [passive, potential, present], ei varjostettane [negative, passive, potential, present], lienee varjostettu [passive, perfect, potential], ei liene varjostettu [negative, passive, perfect, potential], varjostaa [infinitive, infinitive-i], varjostava [active, participle, present], varjostettava [participle, passive, present], no-table-tags [table-tags], varjostaakseni [first-person, possessive, singular], varjostaaksemme [first-person, plural, possessive], varjostaaksesi [possessive, second-person, singular], varjostaaksenne [plural, possessive, second-person], varjostaakseen [possessive, third-person], varjostaaksensa [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], varjostanut [infinitive-i-long, past], varjostettu [infinitive-i-long, past], varjostaessa [inessive, second-person], varjostettaessa [inessive, second-person], varjostama [agent], no-table-tags [table-tags], varjostaessani [first-person, possessive, singular], varjostaessamme [first-person, plural, possessive], varjostaessasi [possessive, second-person, singular], varjostaessanne [plural, possessive, second-person], varjostaessaan [possessive, third-person], varjostaessansa [possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], varjostamaton [inessive, negative, second-person], varjostaen [instructive, second-person], - [instructive, second-person], varjostamassa [inessive, third-person], - [inessive, third-person], varjostamasta [elative, third-person], - [elative, third-person], varjostamaan [illative, third-person], - [illative, third-person], varjostamalla [adessive, third-person], - [adessive, third-person], varjostamatta [abessive, third-person], - [abessive, third-person], varjostaman [instructive, third-person], varjostettaman [instructive, third-person], varjostaminen [fourth-person, noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], varjostamaisillani [first-person, possessive, singular], varjostamaisillamme [first-person, plural, possessive], varjostamaisillasi [possessive, second-person, singular], varjostamaisillanne [plural, possessive, second-person], varjostamaisillaan [possessive, third-person], varjostamaisillansa [possessive, third-person]
  1. (transitive) to shade (to provide shade) Tags: transitive
    Sense id: en-varjostaa-fi-verb-WsO7x5NZ
  2. (transitive, drawing) to shade, hatch (e.g. by drawing with parallel lines) Tags: transitive
    Sense id: en-varjostaa-fi-verb-2VIlZiaj Categories (other): Finnish terms suffixed with -staa (-istaa) Disambiguation of Finnish terms suffixed with -staa (-istaa): 10 13 11 31 11 25
  3. (transitive) to overshadow (cast a shadow on) Tags: transitive
    Sense id: en-varjostaa-fi-verb-vRcRnHbI Categories (other): Finnish terms suffixed with -staa (-istaa) Disambiguation of Finnish terms suffixed with -staa (-istaa): 10 13 11 31 11 25
  4. (transitive) to overshadow, mar, cast a shadow on (of something negative; to have negative influence) Tags: transitive
    Sense id: en-varjostaa-fi-verb-YMGxfUOD Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish terms suffixed with -staa (-istaa) Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 4 9 5 45 5 32 Disambiguation of Finnish terms suffixed with -staa (-istaa): 10 13 11 31 11 25
  5. (transitive) to shadow, tail (to follow someone) Tags: transitive
    Sense id: en-varjostaa-fi-verb-X5ugq7m8 Categories (other): Finnish terms suffixed with -staa (-istaa) Disambiguation of Finnish terms suffixed with -staa (-istaa): 10 13 11 31 11 25
  6. (transitive, photography) to dodge (cast a shadow on an printed image to decrease exposure on certain parts of the image) Tags: transitive Categories (topical): Photography
    Sense id: en-varjostaa-fi-verb-iAps1dIC Categories (other): Finnish terms suffixed with -staa (-istaa) Disambiguation of Finnish terms suffixed with -staa (-istaa): 10 13 11 31 11 25 Topics: arts, hobbies, lifestyle, photography
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: varjostaja, varjostaminen, varjostin, varjostua, varjostus

Inflected forms

Download JSONL data for varjostaa meaning in Finnish (25.4kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "varjostaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "varjostaminen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "varjostin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "varjostua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0",
      "word": "varjostus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "varjo",
        "3": "staa",
        "id2": "-istaa",
        "t1": "shadow"
      },
      "expansion": "varjo (“shadow”) + -staa",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "varjo (“shadow”) + -staa",
  "forms": [
    {
      "form": "atelic",
      "tags": [
        "usually"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "53/muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostatte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostavat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostetaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjosteta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjosti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettaisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostettaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön varjostako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostakaamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme varjostako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostakaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää varjostako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostakoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt varjostako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön varjostettako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanevat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettaneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostettane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaakseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaaksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaaksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaaksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaakseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaaksensa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamassa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamalla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamatta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "varjostaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "varjostaa",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "varjost",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-muistaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to shade (to provide shade)"
      ],
      "id": "en-varjostaa-fi-verb-WsO7x5NZ",
      "links": [
        [
          "shade",
          "shade"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to shade (to provide shade)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 13 11 31 11 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -staa (-istaa)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to shade, hatch (e.g. by drawing with parallel lines)"
      ],
      "id": "en-varjostaa-fi-verb-2VIlZiaj",
      "links": [
        [
          "shade",
          "shade"
        ],
        [
          "hatch",
          "hatch"
        ]
      ],
      "qualifier": "drawing",
      "raw_glosses": [
        "(transitive, drawing) to shade, hatch (e.g. by drawing with parallel lines)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 13 11 31 11 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -staa (-istaa)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to overshadow (cast a shadow on)"
      ],
      "id": "en-varjostaa-fi-verb-vRcRnHbI",
      "links": [
        [
          "overshadow",
          "overshadow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to overshadow (cast a shadow on)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 9 5 45 5 32",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "10 13 11 31 11 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -staa (-istaa)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to overshadow, mar, cast a shadow on (of something negative; to have negative influence)"
      ],
      "id": "en-varjostaa-fi-verb-YMGxfUOD",
      "links": [
        [
          "overshadow",
          "overshadow"
        ],
        [
          "mar",
          "mar"
        ],
        [
          "cast a shadow",
          "cast a shadow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to overshadow, mar, cast a shadow on (of something negative; to have negative influence)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "10 13 11 31 11 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -staa (-istaa)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to shadow, tail (to follow someone)"
      ],
      "id": "en-varjostaa-fi-verb-X5ugq7m8",
      "links": [
        [
          "shadow",
          "shadow"
        ],
        [
          "tail",
          "tail"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to shadow, tail (to follow someone)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Photography",
          "orig": "fi:Photography",
          "parents": [
            "Art",
            "Human activity",
            "Media",
            "Culture",
            "Human behaviour",
            "Communication",
            "Society",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "10 13 11 31 11 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms suffixed with -staa (-istaa)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to dodge (cast a shadow on an printed image to decrease exposure on certain parts of the image)"
      ],
      "id": "en-varjostaa-fi-verb-iAps1dIC",
      "links": [
        [
          "photography",
          "photography"
        ],
        [
          "dodge",
          "dodge"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, photography) to dodge (cast a shadow on an printed image to decrease exposure on certain parts of the image)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "topics": [
        "arts",
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "photography"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʋɑrjostɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʋɑ̝rjo̞s̠tɑ̝ː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrjostɑː"
    }
  ],
  "word": "varjostaa"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish muistaa-type verbs",
    "Finnish terms suffixed with -staa (-istaa)",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish verbs",
    "Rhymes:Finnish/ɑrjostɑː",
    "Rhymes:Finnish/ɑrjostɑː/3 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "varjostaja"
    },
    {
      "word": "varjostaminen"
    },
    {
      "word": "varjostin"
    },
    {
      "word": "varjostua"
    },
    {
      "word": "varjostus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "varjo",
        "3": "staa",
        "id2": "-istaa",
        "t1": "shadow"
      },
      "expansion": "varjo (“shadow”) + -staa",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "varjo (“shadow”) + -staa",
  "forms": [
    {
      "form": "atelic",
      "tags": [
        "usually"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "53/muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olen varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ole varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olet varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ole varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "on varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olemme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme ole varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostatte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olette varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette ole varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostavat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ovat varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät ole varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostetaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjosteta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "on varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ole varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olin varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en ollut varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olit varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et ollut varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjosti",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oli varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "olimme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olleet varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olitte varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olleet varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olivat varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olleet varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "oli varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei ollut varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "negative",
        "passive",
        "pluperfect"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisin varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en olisi varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "olisit varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et olisi varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisimme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisimme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "emme olisi varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisitte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisitte varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette olisi varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaisivat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät varjostaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olisivat varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät olisi varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettaisiin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostettaisi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olisi varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ei olisi varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "älä varjosta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön varjostako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostakaamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älkäämme varjostako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostakaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkää varjostako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostakoot",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt varjostako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoot varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "älkööt olko varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettakoon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön varjostettako",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olkoon varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "älköön olko varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "passive",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienen varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "en liene varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lienet varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "et liene varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanee",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "emme varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienemme varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "emme liene varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanette",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienette varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ette liene varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanevat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät varjostane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "lienevät varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eivät liene varjostaneet",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "perfect",
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettaneen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ei varjostettane",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "potential",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lienee varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ei liene varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "negative",
        "passive",
        "perfect",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettava",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaakseni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaaksemme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaaksesi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaaksenne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaakseen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaaksensa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostanut",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive-i-long",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettaessa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostama",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "agent"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaessansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaton",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "negative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamassa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamasta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "elative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "illative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamalla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "adessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamatta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "abessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostettaman",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "instructive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostaminen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-conj-muistaa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillani",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillamme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillasi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillanne",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillaan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "varjostamaisillansa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "varjostaa",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "varjostaa",
      "name": "fi-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "varjost",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-conj-muistaa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to shade (to provide shade)"
      ],
      "links": [
        [
          "shade",
          "shade"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to shade (to provide shade)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to shade, hatch (e.g. by drawing with parallel lines)"
      ],
      "links": [
        [
          "shade",
          "shade"
        ],
        [
          "hatch",
          "hatch"
        ]
      ],
      "qualifier": "drawing",
      "raw_glosses": [
        "(transitive, drawing) to shade, hatch (e.g. by drawing with parallel lines)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to overshadow (cast a shadow on)"
      ],
      "links": [
        [
          "overshadow",
          "overshadow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to overshadow (cast a shadow on)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to overshadow, mar, cast a shadow on (of something negative; to have negative influence)"
      ],
      "links": [
        [
          "overshadow",
          "overshadow"
        ],
        [
          "mar",
          "mar"
        ],
        [
          "cast a shadow",
          "cast a shadow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to overshadow, mar, cast a shadow on (of something negative; to have negative influence)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to shadow, tail (to follow someone)"
      ],
      "links": [
        [
          "shadow",
          "shadow"
        ],
        [
          "tail",
          "tail"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to shadow, tail (to follow someone)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish transitive verbs",
        "fi:Photography"
      ],
      "glosses": [
        "to dodge (cast a shadow on an printed image to decrease exposure on certain parts of the image)"
      ],
      "links": [
        [
          "photography",
          "photography"
        ],
        [
          "dodge",
          "dodge"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, photography) to dodge (cast a shadow on an printed image to decrease exposure on certain parts of the image)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ],
      "topics": [
        "arts",
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "photography"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʋɑrjostɑːˣ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʋɑ̝rjo̞s̠tɑ̝ː(ʔ)]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑrjostɑː"
    }
  ],
  "word": "varjostaa"
}
{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: varjostaa/Finnish '5th' base_tags=set()",
  "path": [
    "varjostaa"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "verb",
  "title": "varjostaa",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.