See vapautettu in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vapautettu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautetut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautetut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautetun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautetut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautetuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautetuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "vapautettu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vapaute", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "vapauttaa" } ], "glosses": [ "past passive participle of vapauttaa" ], "id": "en-vapautettu-fi-verb-9yTNQM-w", "links": [ [ "vapauttaa", "vapauttaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "vapautettu" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vapautettu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautetut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautetut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautetun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautetut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vapautettujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautettujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vapautetussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautetuistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vapautetullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetuiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vapautetulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vapautetuilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautetuillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vapautettunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vapautettuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautettuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vapautetukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vapautetuikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vapautetuttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vapautetuittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vapautetuittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vapautettuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vapautettuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "vapautettu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vapaute", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "vapauttaa" } ], "glosses": [ "past passive participle of vapauttaa" ], "links": [ [ "vapauttaa", "vapauttaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "vapautettu" }
Download raw JSONL data for vapautettu meaning in Finnish (19.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.