See vankistaminen in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vankistaa", "3": "-minen" }, "expansion": "vankistaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vankistaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vankistaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vankistaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vankistaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vankistami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [], "form_of": [ { "word": "vankistaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of vankistaa" ], "id": "en-vankistaminen-fi-noun-cfc3RLDm", "links": [ [ "vankistaa", "vankistaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ { "_dis": "6 94", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "17 83", "kind": "other", "name": "Finnish nainen-type nominals", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "21 79", "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -minen", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "17 83", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "10 90", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "verbal noun of vankistaa", "making robust or sturdy" ], "id": "en-vankistaminen-fi-noun-uFN4POMw", "links": [ [ "vankistaa", "vankistaa#Finnish" ], [ "making", "making" ], [ "robust", "robust" ], [ "sturdy", "sturdy" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑŋkistɑminen/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝ŋk̟is̠ˌtɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "vankistaminen" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nainen-type nominals", "Finnish nouns", "Finnish terms suffixed with -minen", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ɑminen", "Rhymes:Finnish/ɑminen/5 syllables" ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vankistaa", "3": "-minen" }, "expansion": "vankistaa + -minen", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vankistaa + -minen", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vankistaminen", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiset", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistaminen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamiset", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisien", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamista", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisia", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiselta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiselle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "38/nainen", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisieni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiselleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisienne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisianne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-nainen", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamistaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamistansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamiseltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamiseltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vankistamiselleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamiseksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vankistamisikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vankistamisettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vankistamisittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vankistamisittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vankistamisineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vankistamisinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vankistaminen", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vankistaminen", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vankistami", "2": "a" }, "name": "fi-decl-nainen" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "form_of": [ { "word": "vankistaa" } ], "glosses": [ "verbal noun of vankistaa" ], "links": [ [ "vankistaa", "vankistaa#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "noun-from-verb" ] }, { "categories": [ "Finnish verbal nouns" ], "glosses": [ "verbal noun of vankistaa", "making robust or sturdy" ], "links": [ [ "vankistaa", "vankistaa#Finnish" ], [ "making", "making" ], [ "robust", "robust" ], [ "sturdy", "sturdy" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑŋkistɑminen/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝ŋk̟is̠ˌtɑ̝mine̞n]" }, { "rhymes": "-ɑminen" } ], "word": "vankistaminen" }
Download raw JSONL data for vankistaminen meaning in Finnish (21.4kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.