See validi in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "valid"
},
"expansion": "English valid",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "validus"
},
"expansion": "Latin validus",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English valid), ultimately from Latin validus.",
"forms": [
{
"form": "validimpi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "validein",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "validi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "validein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valideissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valideistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valideillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valideiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valideillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valideinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valideittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "valideinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "valid",
"2": "impi",
"3": "ein"
},
"expansion": "validi (comparative validimpi, superlative validein)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "valid",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "32 41 0 3 18 4 1 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "29 37 0 2 27 3 0 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"word": "validisti"
},
{
"word": "validiteetti"
},
{
"word": "validius"
}
],
"glosses": [
"valid"
],
"id": "en-validi-fi-adj-7GVPrJWZ",
"links": [
[
"valid",
"valid"
]
],
"related": [
{
"word": "validiteetti"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑlidi/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝lidi]"
},
{
"rhymes": "-ɑlidi"
}
],
"word": "validi"
}
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "validisti"
},
{
"word": "validiteetti"
},
{
"word": "validius"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "valid"
},
"expansion": "English valid",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "validus"
},
"expansion": "Latin validus",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English valid), ultimately from Latin validus.",
"forms": [
{
"form": "validimpi",
"tags": [
"comparative"
]
},
{
"form": "validein",
"tags": [
"superlative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "validi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "validein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valideissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "valideistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valideillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "valideiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "valideillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "valideinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "valideikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "valideiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "valideittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "valideittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "valideineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "valideinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "valid",
"2": "impi",
"3": "ein"
},
"expansion": "validi (comparative validimpi, superlative validein)",
"name": "fi-adj"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "valid",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"related": [
{
"word": "validiteetti"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish adjectives",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑlidi",
"Rhymes:Finnish/ɑlidi/3 syllables"
],
"glosses": [
"valid"
],
"links": [
[
"valid",
"valid"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑlidi/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝lidi]"
},
{
"rhymes": "-ɑlidi"
}
],
"word": "validi"
}
Download raw JSONL data for validi meaning in Finnish (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.