See vakioitu in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vakioitu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioidut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioidut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioidun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioidut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioituja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioituna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioidutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioidukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioituansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioidussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioidustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioiduistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioidullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioidultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioiduiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioidullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioiduillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioitunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioituinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioidukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vakioituinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "vakioitu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vakioi", "2": "t", "3": "d", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "ikävakioitu" } ], "form_of": [ { "word": "vakioida" } ], "glosses": [ "past passive participle of vakioida" ], "id": "en-vakioitu-fi-verb-7hRy6EJR", "links": [ [ "vakioida", "vakioida#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑkioi̯tu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝k̟iˌo̞i̯t̪u(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oitu" } ], "word": "vakioitu" }
{ "derived": [ { "word": "ikävakioitu" } ], "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vakioitu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioidut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioidut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioidun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioidut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioituja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioituna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioidutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioidukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vakioituaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioituansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vakioitujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioitujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vakioidussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioidussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioidustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioiduistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vakioituunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vakioituihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vakioidullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioidullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vakioidultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioidultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioiduiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vakioidulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioidullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vakioiduilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioiduillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vakioitunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioitunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vakioituinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioituinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vakioidukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vakioiduikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vakioiduttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vakioiduittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vakioiduittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vakioituineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vakioituinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "vakioitu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vakioi", "2": "t", "3": "d", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oitu", "Rhymes:Finnish/oitu/4 syllables" ], "form_of": [ { "word": "vakioida" } ], "glosses": [ "past passive participle of vakioida" ], "links": [ [ "vakioida", "vakioida#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑkioi̯tu(ˣ)/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝k̟iˌo̞i̯t̪u(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oitu" } ], "word": "vakioitu" }
Download raw JSONL data for vakioitu meaning in Finnish (19.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.