See vakavoitua in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vakavoida", "3": "-tua" }, "expansion": "vakavoida + -tua", "name": "affix" } ], "etymology_text": "From vakavoida + -tua.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52*F/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vakavoidun", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakavoidut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoituu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoidumme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakavoidutte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituvat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakavoidutaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei vakavoiduta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "vakavoiduin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "vakavoiduit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoitui", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "vakavoiduitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "vakavoituisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakavoituisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakavoituisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei vakavoiduttaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoitukoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön vakavoituko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitukaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme vakavoituko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakavoitukaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää vakavoituko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakavoitukoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt vakavoituko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön vakavoiduttako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "vakavoitunen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "vakavoitunet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoitunee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitunemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "vakavoitunette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "vakavoitunevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei vakavoiduttane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "vakavoitua", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "vakavoituva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "vakavoiduttava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoituakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakavoituaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakavoituaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoituaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "vakavoituessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoiduttaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituma", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoituessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakavoituessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakavoituessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoituessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoitumaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoitumassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoitumaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakavoitumaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakavoitumaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoitumaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoitumaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vakavoitua", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vakavoitua", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vakavoi", "2": "t", "3": "d", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "_dis": "78 22", "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w+disamb" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -tua", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "64 36", "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w+disamb" }, { "_dis": "77 23", "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w+disamb" } ], "glosses": [ "to get serious (for example, to suppress a smile and stay serious)" ], "id": "en-vakavoitua-fi-verb-FMCh10NF", "links": [ [ "get", "get" ], [ "serious", "serious" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to get serious (for example, to suppress a smile and stay serious)" ], "tags": [ "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑkɑʋoi̯tuɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝kɑ̝ˌʋo̞i̯t̪uɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oituɑ" } ], "word": "vakavoitua" } { "etymology_number": 2, "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "participle form" }, "expansion": "vakavoitua", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "vakavoitu" } ], "glosses": [ "partitive singular of vakavoitu" ], "id": "en-vakavoitua-fi-verb-I8gBCZOo", "links": [ [ "vakavoitu", "vakavoitu#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "partitive", "singular" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑkɑʋoi̯tuɑ/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝kɑ̝ˌʋo̞i̯t̪uɑ̝]" }, { "rhymes": "-oituɑ" } ], "word": "vakavoitua" }
{ "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish non-lemma forms", "Finnish participle forms", "Finnish sanoa-type verbs", "Finnish terms suffixed with -tua", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oituɑ", "Rhymes:Finnish/oituɑ/5 syllables" ], "etymology_number": 1, "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vakavoida", "3": "-tua" }, "expansion": "vakavoida + -tua", "name": "affix" } ], "etymology_text": "From vakavoida + -tua.", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52*F/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vakavoidun", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakavoidut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoituu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoidumme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakavoidutte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituvat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakavoidutaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei vakavoiduta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "vakavoiduin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "vakavoiduit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoitui", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "vakavoiduitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "vakavoituisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakavoituisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakavoituisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakavoituisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei vakavoiduttaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä vakavoidu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoitukoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön vakavoituko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitukaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme vakavoituko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakavoitukaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää vakavoituko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakavoitukoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt vakavoituko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön vakavoiduttako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "vakavoitunen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "vakavoitunet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoitunee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitunemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "vakavoitunette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "vakavoitunevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakavoitune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene vakavoituneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei vakavoiduttane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "vakavoitua", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "vakavoituva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "vakavoiduttava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoituakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakavoituaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakavoituaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoituaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoitunut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "vakavoiduttu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "vakavoituessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoiduttaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituma", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoituessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakavoituessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakavoituessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoituessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoitumaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "vakavoituen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoitumassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoiduttaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoituminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakavoitumaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakavoitumaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakavoitumaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakavoitumaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakavoitumaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakavoitumaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vakavoitua", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vakavoitua", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vakavoi", "2": "t", "3": "d", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish intransitive verbs" ], "glosses": [ "to get serious (for example, to suppress a smile and stay serious)" ], "links": [ [ "get", "get" ], [ "serious", "serious" ] ], "raw_glosses": [ "(intransitive) to get serious (for example, to suppress a smile and stay serious)" ], "tags": [ "intransitive" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑkɑʋoi̯tuɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝kɑ̝ˌʋo̞i̯t̪uɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-oituɑ" } ], "word": "vakavoitua" } { "categories": [ "Finnish 5-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish participle forms", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oituɑ", "Rhymes:Finnish/oituɑ/5 syllables" ], "etymology_number": 2, "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "participle form" }, "expansion": "vakavoitua", "name": "head" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "form_of": [ { "word": "vakavoitu" } ], "glosses": [ "partitive singular of vakavoitu" ], "links": [ [ "vakavoitu", "vakavoitu#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "partitive", "singular" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑkɑʋoi̯tuɑ/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝kɑ̝ˌʋo̞i̯t̪uɑ̝]" }, { "rhymes": "-oituɑ" } ], "word": "vakavoitua" }
Download raw JSONL data for vakavoitua meaning in Finnish (23.8kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: vakavoitua/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "vakavoitua" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "vakavoitua", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.