See vakaantua in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vakaa", "3": "-Vntua", "alt1": "vaka-", "alt2": "-antua" }, "expansion": "vaka- + -antua", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vaka- + -antua", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52*J/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vakaannun", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakaannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantuu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaannumme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakaannutte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuvat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakaannutaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei vakaannuta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "vakaannuin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "vakaannuit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantui", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "vakaannuitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "vakaantuisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakaantuisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakaantuisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei vakaannuttaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantukoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön vakaantuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaantukaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme vakaantuko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakaantukaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää vakaantuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakaantukoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt vakaantuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön vakaannuttako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "vakaantunen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "vakaantunet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantunee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaantunemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "vakaantunette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "vakaantunevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei vakaannuttane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "vakaantua", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "vakaantuva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "vakaannuttava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantuakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakaantuaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakaantuaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantuaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "vakaantuessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaannuttaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuma", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantuessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakaantuessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakaantuessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantuessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantumaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantumassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantumaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakaantumaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakaantumaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantumaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantumaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vakaantua", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vakaantua", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vakaa", "2": "nt", "3": "nn", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -Vntua", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "vakaannuttaa" } ], "glosses": [ "Synonym of vakautua" ], "id": "en-vakaantua-fi-verb-7FCExY4J", "links": [ [ "vakautua", "vakautua#Finnish" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "vakautua" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑkɑːntuɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝kɑ̝ːn̪ˌt̪uɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-uɑ" } ], "word": "vakaantua" }
{ "derived": [ { "word": "vakaannuttaa" } ], "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vakaa", "3": "-Vntua", "alt1": "vaka-", "alt2": "-antua" }, "expansion": "vaka- + -antua", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vaka- + -antua", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "nt-nn gradation", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "52*J/sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vakaannun", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olen vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en ole vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakaannut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olet vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ole vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantuu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "on vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ole vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaannumme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "plural", "present" ] }, { "form": "emme vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olemme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme ole vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakaannutte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olette vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette ole vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuvat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "ovat vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät ole vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakaannutaan", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "present" ] }, { "form": "ei vakaannuta", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "on vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei ole vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "vakaannuin", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "singular" ] }, { "form": "en vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "singular" ] }, { "form": "olin vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "en ollut vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "singular" ] }, { "form": "vakaannuit", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olit vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et ollut vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantui", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "singular", "third-person" ] }, { "form": "oli vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei ollut vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuimme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "past", "plural" ] }, { "form": "emme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "past", "plural" ] }, { "form": "olimme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "emme olleet vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "indicative", "negative", "pluperfect", "plural" ] }, { "form": "vakaannuitte", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "second-person" ] }, { "form": "olitte vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olleet vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuivat", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "past", "plural", "third-person" ] }, { "form": "olivat vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olleet vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "pluperfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttiin", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "past" ] }, { "form": "ei vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "past" ] }, { "form": "oli vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "ei ollut vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "indicative", "negative", "passive", "pluperfect" ] }, { "form": "vakaantuisin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "olisin vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "singular" ] }, { "form": "en olisi vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakaantuisit", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "olisit vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et olisi vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olisi vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei olisi vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuisimme", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "plural", "present" ] }, { "form": "emme vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "olisimme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "perfect", "plural" ] }, { "form": "emme olisi vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "first-person", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakaantuisitte", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "olisitte vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "ette olisi vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuisivat", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakaantuisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olisivat vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "eivät olisi vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttaisiin", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "present" ] }, { "form": "ei vakaannuttaisi", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olisi vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "passive", "perfect" ] }, { "form": "ei olisi vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "conditional", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "present", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "singular" ] }, { "form": "vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "älä vakaannu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantukoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön vakaantuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "olkoon vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "älköön olko vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaantukaamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "plural", "present" ] }, { "form": "älkäämme vakaantuko", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "plural", "present" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "imperative", "negative", "perfect", "plural" ] }, { "form": "vakaantukaa", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "älkää vakaantuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "second-person" ] }, { "form": "vakaantukoot", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "älkööt vakaantuko", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "plural", "present", "third-person" ] }, { "form": "olkoot vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "älkööt olko vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "perfect", "plural", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttakoon", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "present" ] }, { "form": "älköön vakaannuttako", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "present" ] }, { "form": "olkoon vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "älköön olko vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "imperative", "negative", "passive", "perfect" ] }, { "form": "vakaantunen", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "en vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "potential", "present", "singular" ] }, { "form": "lienen vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "en liene vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "potential", "singular" ] }, { "form": "vakaantunet", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "second-person", "singular" ] }, { "form": "lienet vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "et liene vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantunee", "source": "conjugation", "tags": [ "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "potential", "present", "singular", "third-person" ] }, { "form": "lienee vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "ei liene vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "potential", "singular", "third-person" ] }, { "form": "vakaantunemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "emme vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "plural", "potential", "present" ] }, { "form": "lienemme vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "emme liene vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "negative", "perfect", "plural", "potential" ] }, { "form": "vakaantunette", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "ette vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "second-person" ] }, { "form": "lienette vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "ette liene vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "second-person" ] }, { "form": "vakaantunevat", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "eivät vakaantune", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "plural", "potential", "present", "third-person" ] }, { "form": "lienevät vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "eivät liene vakaantuneet", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "perfect", "plural", "potential", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttaneen", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "ei vakaannuttane", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "potential", "present" ] }, { "form": "lienee vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "ei liene vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "negative", "passive", "perfect", "potential" ] }, { "form": "vakaantua", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive", "infinitive-i" ] }, { "form": "vakaantuva", "source": "conjugation", "tags": [ "active", "participle", "present" ] }, { "form": "vakaannuttava", "source": "conjugation", "tags": [ "participle", "passive", "present" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantuakseni", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakaantuaksemme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakaantuaksesi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantuaksenne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuakseen", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuaksensa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantunut", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "vakaannuttu", "source": "conjugation", "tags": [ "infinitive-i-long", "past" ] }, { "form": "vakaantuessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaannuttaessa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuma", "source": "conjugation", "tags": [ "agent" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantuessani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakaantuessamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakaantuessasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantuessanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuessaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuessansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantumaton", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "negative", "second-person" ] }, { "form": "vakaantuen", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantumassa", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "inessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumasta", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "elative", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumaan", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "illative", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumalla", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "adessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumatta", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "-", "source": "conjugation", "tags": [ "abessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "vakaannuttaman", "source": "conjugation", "tags": [ "instructive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantuminen", "source": "conjugation", "tags": [ "fourth-person", "noun-from-verb" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "conjugation", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-conj-sanoa", "source": "conjugation", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vakaantumaisillani", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "possessive", "singular" ] }, { "form": "vakaantumaisillamme", "source": "conjugation", "tags": [ "first-person", "plural", "possessive" ] }, { "form": "vakaantumaisillasi", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "second-person", "singular" ] }, { "form": "vakaantumaisillanne", "source": "conjugation", "tags": [ "plural", "possessive", "second-person" ] }, { "form": "vakaantumaisillaan", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] }, { "form": "vakaantumaisillansa", "source": "conjugation", "tags": [ "possessive", "third-person" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "verb", "cat2": "", "cat3": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vakaantua", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vakaantua", "name": "fi-verb" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vakaa", "2": "nt", "3": "nn", "4": "u", "5": "a" }, "name": "fi-conj-sanoa" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 4-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish sanoa-type verbs", "Finnish terms suffixed with -Vntua", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish verbs", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/uɑ", "Rhymes:Finnish/uɑ/4 syllables" ], "glosses": [ "Synonym of vakautua" ], "links": [ [ "vakautua", "vakautua#Finnish" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "vakautua" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑkɑːntuɑˣ/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝kɑ̝ːn̪ˌt̪uɑ̝(ʔ)]" }, { "rhymes": "-uɑ" } ], "word": "vakaantua" }
Download raw JSONL data for vakaantua meaning in Finnish (22.6kB)
{ "called_from": "inflection/865", "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: vakaantua/Finnish '5th' base_tags=set()", "path": [ "vakaantua" ], "section": "Finnish", "subsection": "verb", "title": "vakaantua", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.