See vaihtoehtohoito in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vaihtoehto", "3": "hoito" }, "expansion": "vaihtoehto + hoito", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vaihtoehto + hoito", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vaihtoehtohoito", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoito", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vaihtoehtohoito", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vaihtoehtohoito", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vaihtoehtohoi", "2": "t", "3": "d", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "alternative treatment, alternative therapy" ], "id": "en-vaihtoehtohoito-fi-noun-L1xohl3X", "links": [ [ "alternative", "alternative" ], [ "treatment", "treatment" ], [ "therapy", "therapy" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑi̯htoˌehtoˌhoi̯to/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝i̯ht̪o̞ˌe̞ht̪o̞ˌho̞i̯t̪o̞]" }, { "rhymes": "-oito" } ], "word": "vaihtoehtohoito" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "vaihtoehto", "3": "hoito" }, "expansion": "vaihtoehto + hoito", "name": "affix" } ], "etymology_text": "vaihtoehto + hoito", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vaihtoehtohoito", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidot", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoito", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidon", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidot", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidon", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidosta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoon", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitona", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidotta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "t-d gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*F/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitooni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidokseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitosi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoosi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitomme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoomme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoonne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitojansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidossansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidostansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoonsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidolleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidollensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitonansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidokseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidottansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoidoittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vaihtoehtohoitoinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "vaihtoehtohoito", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "vaihtoehtohoito", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vaihtoehtohoi", "2": "t", "3": "d", "4": "o", "5": "a" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 6-syllable words", "Finnish compound terms", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/oito", "Rhymes:Finnish/oito/6 syllables" ], "glosses": [ "alternative treatment, alternative therapy" ], "links": [ [ "alternative", "alternative" ], [ "treatment", "treatment" ], [ "therapy", "therapy" ] ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈʋɑi̯htoˌehtoˌhoi̯to/" }, { "ipa": "[ˈʋɑ̝i̯ht̪o̞ˌe̞ht̪o̞ˌho̞i̯t̪o̞]" }, { "rhymes": "-oito" } ], "word": "vaihtoehtohoito" }
Download raw JSONL data for vaihtoehtohoito meaning in Finnish (21.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.