See vaalittu in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vaalittu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalitut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalitut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalitun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalitut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalituksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalitutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vaalituin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalitukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalituksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalituksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalituksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalitussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalituissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalitustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalituistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalitullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalituillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalitultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalituiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalitullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalituillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalitukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vaalituittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "vaalittu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vaali", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish valo-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "vaalia" } ], "glosses": [ "past passive participle of vaalia" ], "id": "en-vaalittu-fi-verb-VAlsL91z", "links": [ [ "vaalia", "vaalia#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "vaalittu" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "vaalittu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalitut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalitut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalitun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalitut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalituksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalitutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "vaalituin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "tt-t gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "1*C/valo", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalitukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalituksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalituksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalituksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-valo", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "vaalittujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalittujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "vaalitussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalitussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalituissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalitustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "vaalituistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalituistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "vaalitullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalitullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalituillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "vaalitultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalitultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "vaalituiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalituiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "vaalitulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalitullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "vaalituilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalituillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "vaalittunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "vaalittuinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalittuinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "vaalitukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "vaalituikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "vaalituttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "vaalituittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "vaalituittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "vaalittuineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "vaalittuinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past passive participle" }, "expansion": "vaalittu", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "vaali", "2": "tt", "3": "t", "4": "u", "5": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-valo" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past passive participles", "Finnish valo-type nominals", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "vaalia" } ], "glosses": [ "past passive participle of vaalia" ], "links": [ [ "vaalia", "vaalia#Finnish" ] ], "tags": [ "form-of", "participle", "passive", "past" ] } ], "word": "vaalittu" }
Download raw JSONL data for vaalittu meaning in Finnish (19.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.