"uuslukutaidoton" meaning in Finnish

See uuslukutaidoton in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈuːsˌlukuˌtɑi̯doton/, [ˈuːs̠ˌlukuˌt̪ɑ̝i̯do̞t̪o̞n]
Rhymes: -ɑidoton Etymology: uus- + lukutaidoton Etymology templates: {{affix|fi|uus-|lukutaidoton}} uus- + lukutaidoton Head templates: {{fi-adj}} uuslukutaidoton Inflection templates: {{fi-decl-onneton|uuslukutaido|a|pos=adj}} Forms: no-table-tags [table-tags], uuslukutaidoton [nominative, singular], uuslukutaidottomat [nominative, plural], uuslukutaidoton [accusative, nominative, singular], uuslukutaidottomat [accusative, nominative, plural], uuslukutaidottoman [accusative, genitive, singular], uuslukutaidottomat [accusative, genitive, plural], uuslukutaidottoman [genitive, singular], uuslukutaidottomien [genitive, plural], uuslukutaidotonten [genitive, plural, rare], uuslukutaidotonta [partitive, singular], uuslukutaidottomia [partitive, plural], uuslukutaidottomassa [inessive, singular], uuslukutaidottomissa [inessive, plural], uuslukutaidottomasta [elative, singular], uuslukutaidottomista [elative, plural], uuslukutaidottomaan [illative, singular], uuslukutaidottomiin [illative, plural], uuslukutaidottomalla [adessive, singular], uuslukutaidottomilla [adessive, plural], uuslukutaidottomalta [ablative, singular], uuslukutaidottomilta [ablative, plural], uuslukutaidottomalle [allative, singular], uuslukutaidottomille [allative, plural], uuslukutaidottomana [essive, singular], uuslukutaidottomina [essive, plural], uuslukutaidottomaksi [singular, translative], uuslukutaidottomiksi [plural, translative], uuslukutaidottomatta [abessive, singular], uuslukutaidottomitta [abessive, plural], - [instructive, singular], uuslukutaidottomin [instructive, plural], - [comitative, singular], uuslukutaidottomine [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], Rare. Only used with substantive adjectives. [possessive], no-table-tags [table-tags], uuslukutaidottomani [nominative, singular], uuslukutaidottomani [nominative, plural], uuslukutaidottomani [accusative, nominative, singular], uuslukutaidottomani [accusative, nominative, plural], uuslukutaidottomani [accusative, genitive, singular], uuslukutaidottomani [accusative, genitive, plural], uuslukutaidottomani [genitive, singular], uuslukutaidottomieni [genitive, plural], uuslukutaidotonteni [genitive, plural, rare], uuslukutaidotontani [partitive, singular], uuslukutaidottomiani [partitive, plural], uuslukutaidottomassani [inessive, singular], uuslukutaidottomissani [inessive, plural], uuslukutaidottomastani [elative, singular], uuslukutaidottomistani [elative, plural], uuslukutaidottomaani [illative, singular], uuslukutaidottomiini [illative, plural], uuslukutaidottomallani [adessive, singular], uuslukutaidottomillani [adessive, plural], uuslukutaidottomaltani [ablative, singular], uuslukutaidottomiltani [ablative, plural], uuslukutaidottomalleni [allative, singular], uuslukutaidottomilleni [allative, plural], uuslukutaidottomanani [essive, singular], uuslukutaidottominani [essive, plural], uuslukutaidottomakseni [singular, translative], uuslukutaidottomikseni [plural, translative], uuslukutaidottomattani [abessive, singular], uuslukutaidottomittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], uuslukutaidottomineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], uuslukutaidottomasi [nominative, singular], uuslukutaidottomasi [nominative, plural], uuslukutaidottomasi [accusative, nominative, singular], uuslukutaidottomasi [accusative, nominative, plural], uuslukutaidottomasi [accusative, genitive, singular], uuslukutaidottomasi [accusative, genitive, plural], uuslukutaidottomasi [genitive, singular], uuslukutaidottomiesi [genitive, plural], uuslukutaidotontesi [genitive, plural, rare], uuslukutaidotontasi [partitive, singular], uuslukutaidottomiasi [partitive, plural], uuslukutaidottomassasi [inessive, singular], uuslukutaidottomissasi [inessive, plural], uuslukutaidottomastasi [elative, singular], uuslukutaidottomistasi [elative, plural], uuslukutaidottomaasi [illative, singular], uuslukutaidottomiisi [illative, plural], uuslukutaidottomallasi [adessive, singular], uuslukutaidottomillasi [adessive, plural], uuslukutaidottomaltasi [ablative, singular], uuslukutaidottomiltasi [ablative, plural], uuslukutaidottomallesi [allative, singular], uuslukutaidottomillesi [allative, plural], uuslukutaidottomanasi [essive, singular], uuslukutaidottominasi [essive, plural], uuslukutaidottomaksesi [singular, translative], uuslukutaidottomiksesi [plural, translative], uuslukutaidottomattasi [abessive, singular], uuslukutaidottomittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], uuslukutaidottominesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], uuslukutaidottomamme [nominative, singular], uuslukutaidottomamme [nominative, plural], uuslukutaidottomamme [accusative, nominative, singular], uuslukutaidottomamme [accusative, nominative, plural], uuslukutaidottomamme [accusative, genitive, singular], uuslukutaidottomamme [accusative, genitive, plural], uuslukutaidottomamme [genitive, singular], uuslukutaidottomiemme [genitive, plural], uuslukutaidotontemme [genitive, plural, rare], uuslukutaidotontamme [partitive, singular], uuslukutaidottomiamme [partitive, plural], uuslukutaidottomassamme [inessive, singular], uuslukutaidottomissamme [inessive, plural], uuslukutaidottomastamme [elative, singular], uuslukutaidottomistamme [elative, plural], uuslukutaidottomaamme [illative, singular], uuslukutaidottomiimme [illative, plural], uuslukutaidottomallamme [adessive, singular], uuslukutaidottomillamme [adessive, plural], uuslukutaidottomaltamme [ablative, singular], uuslukutaidottomiltamme [ablative, plural], uuslukutaidottomallemme [allative, singular], uuslukutaidottomillemme [allative, plural], uuslukutaidottomanamme [essive, singular], uuslukutaidottominamme [essive, plural], uuslukutaidottomaksemme [singular, translative], uuslukutaidottomiksemme [plural, translative], uuslukutaidottomattamme [abessive, singular], uuslukutaidottomittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], uuslukutaidottominemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], uuslukutaidottomanne [nominative, singular], uuslukutaidottomanne [nominative, plural], uuslukutaidottomanne [accusative, nominative, singular], uuslukutaidottomanne [accusative, nominative, plural], uuslukutaidottomanne [accusative, genitive, singular], uuslukutaidottomanne [accusative, genitive, plural], uuslukutaidottomanne [genitive, singular], uuslukutaidottomienne [genitive, plural], uuslukutaidotontenne [genitive, plural, rare], uuslukutaidotontanne [partitive, singular], uuslukutaidottomianne [partitive, plural], uuslukutaidottomassanne [inessive, singular], uuslukutaidottomissanne [inessive, plural], uuslukutaidottomastanne [elative, singular], uuslukutaidottomistanne [elative, plural], uuslukutaidottomaanne [illative, singular], uuslukutaidottomiinne [illative, plural], uuslukutaidottomallanne [adessive, singular], uuslukutaidottomillanne [adessive, plural], uuslukutaidottomaltanne [ablative, singular], uuslukutaidottomiltanne [ablative, plural], uuslukutaidottomallenne [allative, singular], uuslukutaidottomillenne [allative, plural], uuslukutaidottomananne [essive, singular], uuslukutaidottominanne [essive, plural], uuslukutaidottomaksenne [singular, translative], uuslukutaidottomiksenne [plural, translative], uuslukutaidottomattanne [abessive, singular], uuslukutaidottomittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], uuslukutaidottominenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], uuslukutaidottomansa [nominative, singular], uuslukutaidottomansa [nominative, plural], uuslukutaidottomansa [accusative, nominative, singular], uuslukutaidottomansa [accusative, nominative, plural], uuslukutaidottomansa [accusative, genitive, singular], uuslukutaidottomansa [accusative, genitive, plural], uuslukutaidottomansa [genitive, singular], uuslukutaidottomiensa [genitive, plural], uuslukutaidotontensa [genitive, plural, rare], uuslukutaidotontaan [partitive, singular], uuslukutaidotontansa [partitive, singular], uuslukutaidottomiaan [partitive, plural], uuslukutaidottomiansa [partitive, plural], uuslukutaidottomassaan [inessive, singular], uuslukutaidottomassansa [inessive, singular], uuslukutaidottomissaan [inessive, plural], uuslukutaidottomissansa [inessive, plural], uuslukutaidottomastaan [elative, singular], uuslukutaidottomastansa [elative, singular], uuslukutaidottomistaan [elative, plural], uuslukutaidottomistansa [elative, plural], uuslukutaidottomaansa [illative, singular], uuslukutaidottomiinsa [illative, plural], uuslukutaidottomallaan [adessive, singular], uuslukutaidottomallansa [adessive, singular], uuslukutaidottomillaan [adessive, plural], uuslukutaidottomillansa [adessive, plural], uuslukutaidottomaltaan [ablative, singular], uuslukutaidottomaltansa [ablative, singular], uuslukutaidottomiltaan [ablative, plural], uuslukutaidottomiltansa [ablative, plural], uuslukutaidottomalleen [allative, singular], uuslukutaidottomallensa [allative, singular], uuslukutaidottomilleen [allative, plural], uuslukutaidottomillensa [allative, plural], uuslukutaidottomanaan [essive, singular], uuslukutaidottomanansa [essive, singular], uuslukutaidottominaan [essive, plural], uuslukutaidottominansa [essive, plural], uuslukutaidottomakseen [singular, translative], uuslukutaidottomaksensa [singular, translative], uuslukutaidottomikseen [plural, translative], uuslukutaidottomiksensa [plural, translative], uuslukutaidottomattaan [abessive, singular], uuslukutaidottomattansa [abessive, singular], uuslukutaidottomittaan [abessive, plural], uuslukutaidottomittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], uuslukutaidottomineen [comitative, plural], uuslukutaidottominensa [comitative, plural]
  1. functionally illiterate Derived forms: uuslukutaidottomuus
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "uus-",
        "3": "lukutaidoton"
      },
      "expansion": "uus- + lukutaidoton",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "uus- + lukutaidoton",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidoton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidoton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottoman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottoman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotonten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotonta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotonteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "uuslukutaidoton",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uuslukutaido",
        "2": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-onneton"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish onneton-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms prefixed with uus-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "uuslukutaidottomuus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "functionally illiterate"
      ],
      "id": "en-uuslukutaidoton-fi-adj-sg6OP0Pn",
      "links": [
        [
          "functionally",
          "functionally"
        ],
        [
          "illiterate",
          "illiterate"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈuːsˌlukuˌtɑi̯doton/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈuːs̠ˌlukuˌt̪ɑ̝i̯do̞t̪o̞n]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑidoton"
    }
  ],
  "word": "uuslukutaidoton"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "uuslukutaidottomuus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "uus-",
        "3": "lukutaidoton"
      },
      "expansion": "uus- + lukutaidoton",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "uus- + lukutaidoton",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidoton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidoton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottoman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottoman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotonten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotonta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "34*C/onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotonteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-onneton",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidotontansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottomineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uuslukutaidottominensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "uuslukutaidoton",
      "name": "fi-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uuslukutaido",
        "2": "a",
        "pos": "adj"
      },
      "name": "fi-decl-onneton"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 6-syllable words",
        "Finnish adjectives",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish onneton-type nominals",
        "Finnish terms prefixed with uus-",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Finnish/ɑidoton",
        "Rhymes:Finnish/ɑidoton/6 syllables",
        "fi-adj with no 1 or 2"
      ],
      "glosses": [
        "functionally illiterate"
      ],
      "links": [
        [
          "functionally",
          "functionally"
        ],
        [
          "illiterate",
          "illiterate"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈuːsˌlukuˌtɑi̯doton/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈuːs̠ˌlukuˌt̪ɑ̝i̯do̞t̪o̞n]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑidoton"
    }
  ],
  "word": "uuslukutaidoton"
}

Download raw JSONL data for uuslukutaidoton meaning in Finnish (22.2kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.