See urkkinut in All languages combined, or Wiktionary
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "urkkinut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkinut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "urkkinein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkinuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "urkkineinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past active participle" }, "expansion": "urkkinut", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "urkkin", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-kuollut" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish kuollut-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "form_of": [ { "word": "urkkia" } ], "glosses": [ "past active participle of urkkia" ], "id": "en-urkkinut-fi-verb-H90N3b9K", "links": [ [ "urkkia", "urkkia#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "past" ] } ], "word": "urkkinut" }
{ "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "urkkinut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineet", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkinut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineen", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineet", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinutta", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineesta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseen", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineella", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineelta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineelle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineena", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineetta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "urkkinein", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineine", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "47/kuollut", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "Rare. Only used with substantive adjectives.", "source": "declension", "tags": [ "possessive" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseeni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineelleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineekseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseesi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseemme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseenne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-kuollut", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "urkkinuttaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkinuttansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "urkkineitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "urkkineessaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineessansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineestaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineestansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "urkkineistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "urkkineeseensa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "urkkineisiinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "urkkineellaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineellansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineeltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineeltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "urkkineiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "urkkineelleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineellensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "urkkineilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "urkkineenaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineenansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "urkkineinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "urkkineekseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineeksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "urkkineikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "urkkineettaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineettansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "urkkineittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "urkkineittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "urkkineineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "urkkineinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "past active participle" }, "expansion": "urkkinut", "name": "head" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "urkkin", "2": "a", "pos": "adj" }, "name": "fi-decl-kuollut" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "verb", "senses": [ { "categories": [ "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish kuollut-type nominals", "Finnish non-lemma forms", "Finnish past active participles", "Pages with 1 entry", "Pages with entries" ], "form_of": [ { "word": "urkkia" } ], "glosses": [ "past active participle of urkkia" ], "links": [ [ "urkkia", "urkkia#Finnish" ] ], "tags": [ "active", "form-of", "participle", "past" ] } ], "word": "urkkinut" }
Download raw JSONL data for urkkinut meaning in Finnish (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-03-30 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (fef8596 and 633533e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.