See ujoilu in All languages combined, or Wiktionary
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ujoilla", "3": "-u" }, "expansion": "ujoilla + -u", "name": "affix" } ], "etymology_text": "ujoilla + -u", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "ujoilu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoilutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoilukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoilussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoilustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoilullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoilultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoilullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoilunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoilukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "ujoilu", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "ujoilu", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "ujoilu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-palvelu" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Finnish entries with incorrect language header", "parents": [ "Entries with incorrect language header", "Entry maintenance" ], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish palvelu-type nominals", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Finnish terms suffixed with -u", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with 1 entry", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Pages with entries", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Synonym of ujostelu." ], "id": "en-ujoilu-fi-noun-KEAkK8E2", "links": [ [ "ujostelu", "ujostelu#Finnish" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "ujostelu" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈujoi̯lu/" }, { "ipa": "[ˈujo̞i̯lu]" }, { "rhymes": "-ujoilu" } ], "word": "ujoilu" }
{ "etymology_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "ujoilla", "3": "-u" }, "expansion": "ujoilla + -u", "name": "affix" } ], "etymology_text": "ujoilla + -u", "forms": [ { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "ujoilu", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilut", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilu", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilun", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilut", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilun", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujen", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluiden", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitten", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilua", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluja", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluita", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilusta", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluista", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluun", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihin", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilulla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluilla", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilulta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluilta", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilulle", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluille", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluna", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluina", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluksi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoilutta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluitta", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluin", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "See the possessive forms below.", "source": "declension", "tags": [ "comitative" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "no gradation", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "2/palvelu", "source": "declension", "tags": [ "class" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujeni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluideni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitteni", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitani", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissani", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistani", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluuni", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihini", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillani", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltani", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilulleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluilleni", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinani", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoilukseni", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluikseni", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittani", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluineni", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilusi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluidesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittesi", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitasi", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissasi", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistasi", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluusi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihisi", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillasi", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltasi", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillesi", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinasi", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluksesi", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksesi", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittasi", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinesi", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilumme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluidemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittemme", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitamme", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissamme", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistamme", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluumme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihimme", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillamme", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltamme", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillemme", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinamme", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluksemme", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksemme", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittamme", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinemme", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilunne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluidenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittenne", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitanne", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissanne", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistanne", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluunne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihinne", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillanne", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltanne", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillenne", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinanne", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluksenne", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksenne", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittanne", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinenne", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "no-table-tags", "source": "declension", "tags": [ "table-tags" ] }, { "form": "fi-decl-palvelu", "source": "declension", "tags": [ "inflection-template" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "singular" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "nominative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "accusative", "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilunsa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluidensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittensa", "source": "declension", "tags": [ "genitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "singular" ] }, { "form": "ujoilujaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitaan", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilujansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluitansa", "source": "declension", "tags": [ "partitive", "plural" ] }, { "form": "ujoilussaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoilussansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluissaan", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluissansa", "source": "declension", "tags": [ "inessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilustaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoilustansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluistaan", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluistansa", "source": "declension", "tags": [ "elative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluunsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluihinsa", "source": "declension", "tags": [ "illative", "plural" ] }, { "form": "ujoilullaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoilullansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluillaan", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluillansa", "source": "declension", "tags": [ "adessive", "plural" ] }, { "form": "ujoilultaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoilultansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluiltaan", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluiltansa", "source": "declension", "tags": [ "ablative", "plural" ] }, { "form": "ujoilulleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoilullensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluilleen", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluillensa", "source": "declension", "tags": [ "allative", "plural" ] }, { "form": "ujoilunaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoilunansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluinaan", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluinansa", "source": "declension", "tags": [ "essive", "plural" ] }, { "form": "ujoilukseen", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluksensa", "source": "declension", "tags": [ "singular", "translative" ] }, { "form": "ujoiluikseen", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluiksensa", "source": "declension", "tags": [ "plural", "translative" ] }, { "form": "ujoiluttaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluttansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "singular" ] }, { "form": "ujoiluittaan", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "ujoiluittansa", "source": "declension", "tags": [ "abessive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "singular" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "instructive", "plural" ] }, { "form": "-", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "singular" ] }, { "form": "ujoiluineen", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] }, { "form": "ujoiluinensa", "source": "declension", "tags": [ "comitative", "plural" ] } ], "head_templates": [ { "args": { "1": "fi", "2": "nouns", "cat2": "", "g": "", "head": "", "sort": "" }, "expansion": "ujoilu", "name": "head" }, { "args": {}, "expansion": "ujoilu", "name": "fi-noun" } ], "inflection_templates": [ { "args": { "1": "ujoilu", "2": "a" }, "name": "fi-decl-palvelu" } ], "lang": "Finnish", "lang_code": "fi", "pos": "noun", "senses": [ { "categories": [ "Finnish 3-syllable words", "Finnish entries with incorrect language header", "Finnish lemmas", "Finnish nouns", "Finnish palvelu-type nominals", "Finnish terms suffixed with -u", "Finnish terms with IPA pronunciation", "Pages with 1 entry", "Pages with entries", "Rhymes:Finnish/ujoilu", "Rhymes:Finnish/ujoilu/3 syllables" ], "glosses": [ "Synonym of ujostelu." ], "links": [ [ "ujostelu", "ujostelu#Finnish" ] ], "synonyms": [ { "tags": [ "synonym", "synonym-of" ], "word": "ujostelu" } ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/ˈujoi̯lu/" }, { "ipa": "[ˈujo̞i̯lu]" }, { "rhymes": "-ujoilu" } ], "word": "ujoilu" }
Download raw JSONL data for ujoilu meaning in Finnish (21.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the enwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.