See uimuriventtiili in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "uimuri",
"3": "venttiili"
},
"expansion": "uimuri + venttiili",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "uimuri + venttiili",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "uimuriventtiili",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiili",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "uimuriventtiili",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "uimuriventtiili",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "uimuriventtiil",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish paperi-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"float valve"
],
"id": "en-uimuriventtiili-fi-noun-wDD7JPM1",
"links": [
[
"float valve",
"float valve"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈui̯muriˌʋentːiːli/"
},
{
"ipa": "[ˈui̯muriˌʋe̞n̪t̪ːiːli]"
},
{
"rhymes": "-entːiːli"
}
],
"word": "uimuriventtiili"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "uimuri",
"3": "venttiili"
},
"expansion": "uimuri + venttiili",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "uimuri + venttiili",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "uimuriventtiili",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiili",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "6/paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-paperi",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililtänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiililleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiiliksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiilittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "uimuriventtiileinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "uimuriventtiili",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "uimuriventtiili",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "uimuriventtiil",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-paperi"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish paperi-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/entːiːli",
"Rhymes:Finnish/entːiːli/6 syllables"
],
"glosses": [
"float valve"
],
"links": [
[
"float valve",
"float valve"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈui̯muriˌʋentːiːli/"
},
{
"ipa": "[ˈui̯muriˌʋe̞n̪t̪ːiːli]"
},
{
"rhymes": "-entːiːli"
}
],
"word": "uimuriventtiili"
}
Download raw JSONL data for uimuriventtiili meaning in Finnish (23.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.