See työtakki in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "työ",
"3": "takki",
"id1": "work"
},
"expansion": "työ + takki",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "työ + takki",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*A/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "työtakki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*A/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "työtakki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "työtakki",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "työta",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"smock, overall"
],
"id": "en-työtakki-fi-noun-JGpd-zkv",
"links": [
[
"smock",
"smock"
],
[
"overall",
"overall"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtyø̯ˌtɑkːi/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪yø̞̯ˌt̪ɑ̝kːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑkːi"
}
],
"word": "työtakki"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "työ",
"3": "takki",
"id1": "work"
},
"expansion": "työ + takki",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "työ + takki",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*A/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "työtakki",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakki",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kk-k gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*A/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakeiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "työtakittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakeittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakeittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "työtakkeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "työtakkeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "työtakki",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "työtakki",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "työta",
"2": "kk",
"3": "k",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑkːi",
"Rhymes:Finnish/ɑkːi/3 syllables"
],
"glosses": [
"smock, overall"
],
"links": [
[
"smock",
"smock"
],
[
"overall",
"overall"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtyø̯ˌtɑkːi/"
},
{
"ipa": "[ˈt̪yø̞̯ˌt̪ɑ̝kːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑkːi"
}
],
"word": "työtakki"
}
Download raw JSONL data for työtakki meaning in Finnish (19.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-11-27 from the enwiktionary dump dated 2025-11-20 using wiktextract (5887622 and c6a903f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.